Afganistano skauduliai: nuo prie narkotikų pripratusių kūdikių iki užmėtymo akmenimis

Autorius: Bazilė Jezukevičiūtė | Kelionių manija , 2011, Kovo 14d.

Pastaruosius dešimt metų Afganistanas dažnai atsiduria pasaulio dėmesio centre. Ne tik dėl nesibaigiančio šią šalį nualinusio karo, bemaž kasdien pranešamų sukilėlių įvykdytų išpuolių, bet ir dėl kai kurių kultūrinių ypatumų, it piktžolių įsišaknijusių Afganistane. Heroino dūmais svaiginami kūdikiai, už nepaklusnumą ar vyro „garbės“ įžeidimą fiziškai suluošinamos moterys, seksualiai išnaudojami „šokantys“ Afganistano berniukai. Tai tamsioji šios šalies pusė, kurios iki šiol nepavyko pažaboti.

 

Šokantys Afganistano berniukai

Žodis „bachabaze“ Afganistane skamba it keiksmažodis.  Išvertus iš arabų kalbos, šis žodis reiškia „žaidimas su berniukais“. Ir nors pats savaime jis tarsi neatskleidžia nieko blogo, afganistaniečiai apie šiuos „žaidimus“ pašnibždomis kalba nudelbę akis į žemę. Daugeliui iš jų gėda, kad turtinga kultūra garsėjančioje šalyje iki šiol atsiranda vietos civilizuotam žmogui nesuvokiamai praktikai.

„Žaidimo su berniukais“ ištakos – draudimas afganistanietėms šokti viešose vietose. Pasilinksminti susibūrę vyrai netruko pasigesti pramogų ir tada gimė mintis, kad juos linksminti gali… moteriškais drabužiais apsirengę berniukai. Netrukus tarp ginkluotų ir nuo narkotikų apsvaigusių vyrų besisukiojantys ir savo šokiu juos linksminantys paaugliai, ant kūno prisitaisę dirbtines krūtis, apsivilkę sukneles, aplink kulkšnis apsivynioję mažyčius varpelius ir paslėpę veidus po šaliais, tapo neatskiriama daugelio pasilinksminimų dalimi. Savo kūną kraipantys berniukai turi vienintelį tikslą – užsidirbti pinigų. Dėl jų jie nusižemina ne tik persirengdami moterimis, bet ir leisdamiesi būti seksualiai išnaudojami ir dėl to niekam nesiskųsdami.

Seksualinė prievarta yra pagrindinė priežastis, dėl kurios „bachabaze“ praktiką viešai smerkia didelė dalis afganistaniečių ir kitų pasaulio tautų. Tačiau nepaisant įvairių priemonių, kuriomis bandyta pažaboti šią praktiką, nuvykus į Afganistaną ir truputį pasiklausinėjus, galima nesudėtingai tapti šios praktikos gyvybingumo liudininku.

Bemaž svarbiausia kliūtis „bachabaze“ praktikos panaikinimui – ją remia galingi ir įtakingi vyrai, didžiuodamiesi galėjimu turėti savo „bachas“ – berniukus. Jų įsitikinimu, turimų berniukų kiekis atskleidžia jų statusą ir demonstruoja turtus. Seksualinei prievartai pasmerktiems berniukams neretai būna vos 12 metų. Savo gyvuliškas aistras patenkinti norintys afganistaniečiai šių berniukų ieško gatvėse, pilnose dirbančių vaikų: valančių batus, renkančių plastikinius butelius, prašančių išmaldos. Jų aukomis dažniausiai tampa lengvai pažeidžiami, tėvų neturintys ir skurdą kenčiantys vaikai.

Nesikeičianti situacija Afganistane vaikų išnaudojimui leidžia bujoti. Vienintelis dalykas, galintis užkirsti kelią „bachabaze“ praktikai – veikianti teisinė šalies sistema.

 

Prie narkotikų pripratina vyrai

Viena iš vizitinių Afganistano kortelių – raudonai žydintys aguonų laukai, vėliau virstantys heroinu ir opiumu. Šie narkotikai Afganistane – pigūs ir lengvai pasiekiami. Skaičiuojama, kad iš viso šioje šalyje pagaminama 94 proc. pasaulio opiatų. Visgi dažniausiai, kalbant apie Afganistaną, kaip apie lyderę narkotikų gaminimo srityje, pamirštama paminėti, su kokiu dideliu skauduliu susiduria šios šalies visuomenė. 2010 metų Jungtinių Tautų duomenimis, Afganistane buvo beveik 1 mln. prie narkotikų pripratusių žmonių. Tai kiek daugiau, nei 7 proc. visų šalies gyventojų. Prie narkotikų čia pripratę ne tik vyrai ir moterys, bet ir visiškai maži vaikai!

Pasak statistikos, prie narkotikų Afganistane pripratę būna jau vos dvejų metukų sulaukę vaikai. Teigiama, kad tai jauniausia, prie narkotikų pripratusių žmonių grupė pasaulyje. Nė vienoje valstybėje net nėra sukurta gydymo sistema, kuria būtų bandoma atpratinti tokius mažus vaikus nuo narkotikų.

Skirtingai nei Vakarų valstybėse, afganistaniečiai heroino nesileidžia į veną. Jie jį rūko. Taigi kai vyrai namuose rūko heroiną, prie jo ilganiui priprata ir moterys. Tuo tarpu pastarosios nevengia heroino dūmais apsvaiginti savo kūdikių, kai šiems ką nors skauda. Taip atsiranda užburtas narkotikų ratas, į kurį pakliūna visa šeima.

 

Talibano įstatymai

Kai 1996 metais didžiąją dalį Afganistano ėmė valdyti talibai, šalies gyventojai išsyk buvo supažindinti su naujais įstatymais, kurių jie privalėjo laikytis. Moterims uždrausta be itin rimtos priežasties išeiti iš namų ir paliepta visą savo kūną slėpti po burkomis. Jos negalėjo rodytis net savo namų balkonuose. Mergaitėms uždrausta lankyti mokyklą, moterims dirbti. Uždrausta viešumoje juoktis. Uždrausta dainuoti. Šokti. Rašyti knygas, žiūrėti filmus, žaisti kortomis, šachmatais, lošti azartinius žaidimus.

Talibanas uždraudė žmonėms leisti aitvarus, laikyti namuose gyvūnus, pavyzdžiui, šunis ar paukščius. Talibai taip pat paliepė uždažyti visų namų langus, kad niekas iš lauko negalėtų matyti juose esančių moterų. Pastarosioms taip pat uždrausta važinėti dviračiais ar mopedais, net jei jas lydi mahram – artimas giminaitis vyras. Uždrausta švilpti ar turėti arbatinuką su švilpuku.  Visiems nurodyta penkis kartus per dieną melstis.

Be to, paliepta atskirti vyrų ir moterų ligonines, pažymėta, kad moterys ne tik negali būti gydomos vyrams skirtose ligoninėse, bet kad gydytojams vyrams nevalia liesti moters kūno. To pasekmė – be jokių nuskausminamų vaistų moterims atlikti cezario pjūviai ir kitos itin skausmingos operacijos.

Už šių ir kitų talibų įvestų įstatymų pažeidimą baudžiama buvo itin griežtai: už nedidelius įstatymų pažeidimus nuplakdavo, už vagystes per riešą nukirsdavo ranką, apsivogus antrą kartą nukirsdavo pėdą, už nulakuotus nagus moterys galėdavo netekti piršto, už neištikimybę būdavo mirtinai užmėtomos akmenimis. Už įvairius kitus pažeidimus talibai žmones pakardavo.

Nors 2001 metais į Afganistaną įsiveržusios Vakarų sąjungininkių pajėgos talibus iš valdžios nuvertė, ir nors faktiškai visi išvardinti jų įvesti įstatymai buvo panaikinti, tose vietose, kur talibai iki šiol yra įsitvirtinę, kai kurios iš minėtų taisyklių galioja iki šiol. Antai kai kurie talibai iki šiol nepritaria mergaičių ėjimui į mokyklas, todėl šias mokymo įstaigas padeginėja. Jie taip pat tiki, kad moteris turi besąlygiškai priklausyti vyrui, todėl už bet kokį savo nuomonės pareiškimą moteris baudžia fiziniu smurtu. Sužinoję apie neištikimybę, nusikaltusius užmėto akmenimis. Paskutinis jaunos poros užmėtymas akmenimis Afganistane užfikuostas praėjusių metų rugpjūtį.