Australijoje svarbiausia žmonės ir bendravimas (I)

Autorius: Viktorija Navickaitė | kelioniumanija.lt , 2011, Balandžio 12d.

Vaikystėje man teko per televiziją žiūrėti laidelę vaikams, kurioje kažkokia keista būtybe persirengęs personažas sakė, jog jei Lietuvos žemėje išgręžtume gilią gilią skylę, tai keliaudami gautu tuneliu išliptumėme Australijoj. Didžiojoje Britanijoje studijuojantis Tomas Tvarijonas (22 m.) žemėje skylės negręžė – jis į Australiją išvažiavo su universiteto mainų programa. Vaikinas noriai sutiko pasidalinti įspūdžiais iš gyvenimo tolimoje šalyje, kur, regis, viskas iš tiesų yra aukštyn kojom. Į pateiktus klausimus atsako Tomas:

 

Kuo skiriasi gyvenimas Lietuvoje ir Australijoje?

Atvykus čia išties pasijunti kaip kitame pasaulyje. Europoje gyvename kultūrų katile, tad nuo pat mažų dienų net nejausdami to esame pratinami apie viską turėti savo nuomonę, viskuo domėtis, dalyvauti viso pasaulio problemų tvarkyme. Čia gyvenimas sėslesnis, viskas lėčiau keičiasi, informacinis fonas daug mažiau erzina.

 

Kaip apibūdintum Australijoje gyvenančius žmones?

Australai, patys save vadinantys oziais, – didžiausias šio krašto turtas. Jų šiltumas ir geranoriškumas paliečia kiekvieną čia atvykusį. Per pastaruosius du mėnesius nėra tekę matyti nei vieno nuliūdusio veido ir tai, atvykus iš santūrios Šiaurės Europos, tiesiog pribloškia. Žinoma, ne iš niekur tas jų draugiškumas atsiranda: ekonomika labai stipri, beveik jokių krizių čia nesijaučia, klimatas nuostabus, saulė šviečia, geopolitiškai niekas nesikėsina į šias žemes, natūraliųjų gamtos išteklių telkinių visą periodinę lentelę galima surasti ir jie dar ne vienai ateinančiai australų kartai garantuos gerą gyvenimą. Problemų, rodos, nėra, galima sau tarp palmių hamaką išsitiesus mėgautis gyvenimu.

Vienas iš labiausiai juos puošiančių dalykų yra australų kalba, kurioje apstu vaizdingų posakių, ilgių išsireiškimų ir besirimuojančių žodžių. Atvykėliams dažniausiai koją pakiša australų savybė sukeisti žodžių reikšmes, kuomet „rage“ tereiškia vakarėlį, „tea“ – vakarienę, „hotel“ – paprasčiausią kavinę, o „thongs“ – sandalus.

 

Kuo ypatinga australų kultūra?

Australai turi labai stiprų šių kraštų senosios kultūros pajutimą: meno galerijos tiesiog prigrūstos aborigenų meno kūriniais, neretai prie pastatų galima pamatyti informacines lenteles, nurodančias, kurios genties žemėse šis pastatas stovi. Netgi atvykus į pirmąsias paskaitas dėstytojai jų pradžioje paminėjo šių žemių senuosius sąvininkus, o paklausti, kodėl taip daro, atsakydavo: „Nes taip daryti yra teisinga“.

Taip pat viskas aplinkui yra labai paremta žmonių bendravimu. Tarkime, turėdami kokių neaiškumų, Europoje dažniausiai patys ieškotume informacijos, nes bandant paskambinti į kokią informacijos tarnybą tektų  praleisti pusvalandį besibraunant per robotų-atsakiklių eiles. Australijoje, norint ką nors išspręsti, geriausia yra ieškotis su tuo susijusio žmogaus, taip reikalai pajuda daug greičiau.

Tik nusileidus į Sidnėjaus oro uostą turėjau bėdų su savo pasu – pasieniečių kompiuteriai nesugebėjo nuskaityti į jį įrašytos informacijos. Tačiau iš to nebuvo daroma jokia bėda – nusivedė mane pasienietis, pasisodino prie staliuko, pro šalį eidami dar prisijungė keli pareigūnai, pradėjo juokauti, papaskojo istoriją apie tos dienos įvykius parduotuvėje, atsigėrė kavutės, paklausinėjo apie mano studijas, padiskutavome apie architektūrą, paspaudė ranką, dar palydėjo iki lagaminų atsiėmimo salės ir gerų dienų palinkėjo. Ir tokiu nešališku žmonišku kontaktu yra paremti dauguma jų renginių, ritualų, sporto varžybų, netgi apsilankymų parduotuvėje ar važiavimų autobusu.

australija8.JPG

 

Kaip atrodo tipinio australo kasdienybė?

Gyvenimo ritmas labai priklauso nuo tavo veiklos, kaip ir visur pasaulyje. Tačiau vienas iš tipinių Australijos išskirtinumų būtų tas, kad dažniausiai į dienos planus būna įrašyta koks nors bendras pasibuvimas su žmonėm. Ar tai būtų kokios sporto varžybos su bendradarbiais, ar bendruomenės susiėjimas, ar paprasčiausias nuėjimas kartu su draugais į restoraną – australai vargiai praleidžia dieną be tokių progų.

Ypač populiarus čia yra valgymas lauke kepant maistą ant griliaus. Neretai netgi darbovietės turi grilių savo kiemeliuose, kur darbuotojai susirenka kepdami pietus pabendrauti. Visi draugų susiėjimai savaitgaliais ar net paprasčiausia šeimos vakarienė dažnai būna tokio stiliaus.

Tiesa, karštasis sezonas pakoreguoja dienos planus: kaip ir visuose karštuose kraštuose, gyvenimas vidudieniais apmiršta ir persikelia į pavakares. Ypač toliau nuo didžiųjų miestų, daugelis parduotuvių bei kitų paslaugų tiekėjų užsidaro apie 18:00 val. ir prasideda bendravimo laikas.

 

australija2-1.JPG 

 

Australijoje susikūrusi tvirta emigravusių lietuvių bendruomenė. Galbūt teko bendrauti su išeiviais? Kokie atsiliepimai?

Dalyvauti bendruomenės veikloje neteko, tačiau jos buvimas jaučiasi net ir toliau nuo didesnių miestų. Vieną dieną buvau nustebintas, kai mano studijos vadovė pasisveikino su manimi lietuviškai, mat pasirodo jos kaimynai yra atvykę iš Lietuvos.

 

Nuotraukos Tomo Tvarijono

 

Antrąja interviu dalį skaitykite čia