Gyvenimas Meksike padėjo įvertinti tėvynę

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2011, Liepos 05d.

Beveik tikra Lotynų Amerikos gyvenimo būdo eksperte tapusi lietuvaitė Diana Liminovičiūtė ir toliau mus pažindina su lotynų amerikiečių kasdienybe, požiūriu ir leidžia pajusti tikrą šio krašto alsavimą. Šį kartą ji pasakoja apie Meksiką ir jos sostinę, čionykščius gyventojus ir atskleidžia, kodėl ji nejaučia simpatijų tradiciniam jų maistui.

 

Meksika – buritų ir sombrerų kraštas. Taip ar ne?

Manau, kad Meksika per didelė, kad galėtų būti apibrėžiama tiesiog buritų ir sombrerų kraštu. Sprendžiant iš to, jog Meksike (sostinėje) gyvena virš 20 milijonų žmonių, galima teigti, kad Meksika yra labai įvairiapusiška. Čia galima rasti ir pamatyti visko: tiek labai vargingų rajonų, tiek turčių kvartalų, vaikų, gatvėse pardavinėjančių cigaretes, elgetų, prašančių išmaldos, ir toje pačioje vietoje – prabangių mašinų, žmonių, dėvinčių „Armani“ ar „Prada“. Gali rasti „restoranų“ gatvėse ar užkampiuose, kuriuose gali nusipirkt garsiųjų meksikietiškų takų už pusę dolerio, arba gali eiti į šalimais esantį prašmatnų restoraną, kuriame paklosi krūvą pinigų. Būdamas Meksike, gali rinktis, kokį gyvenimą nori gyventi – ar pasinerti ir įsipaišyti į meksikietišką kultūrą, ar išlikti europiečiu, atrasti savo šalies restoranus, žmones, užsiėmimus ir stebėti meksikietišką gyvenimą iš šono. Kaip supratote, Meksikas yra tiesiogine ta žodžio prasme spalvotas, įvairiapusis miestas.

 

Kokie tikrieji meksikiečiai, jų temperamentas? Ar pritapai tarp jų?

Dabar galvoju, kaip teisingai išsireiškus nieko neįžeidžiant. Tiesa tokia, jog negaliu sakyti, kad pritapau, nes taip nėra. Apskritai, jaučiu, jog labai skiriuosi nuo visų lotynų amerikiečių mąstymu, požiūriu į gyvenimą, vertybėmis, bendravimo manieromis, darbo atžvilgiu ir pan. Ir tai iš tiesų yra vienas sunkiausių dalykų, su kuriais teko susidurti būnant šiose šalyse. Tiesą pasakius, visi mano draugai čia, Meksikoje, yra užsieniečiai, daugiausiai europiečiai, ir keletas lotynų amerikiečių.

Patys meksikiečiai – geri žmonės, paslaugūs, draugiški, nuoširdūs, tačiau jų nuolatiniai klausimai apie tai, kaip man patinka meksikietiškas maistas, muzika ir oras, užmuša bet kokį norą su jais užmegzti tolimesnį ryšį. (Juokiasi.) Bet vėl gi, negalima teisti visos tautos, yra ir išimčių. Manau, jog atvykus čia poilsiauti, atostogauti, trumpam laikui, žmonių kompanija tikrai nenusivilsite, jie čia visi atsipalaidavę, gatvėse kalbina, naujas pažintis užmegzti yra labai lengva.

 

meksikas.jpg

 

Ką naujo sužinojai apie šį miestą, kokius stereotipus sulaužė ši viešnagė?

Prieš atvykstant į Meksiką, visi perspėjo dėl padidėjusio smurtavimo, apiplėšimų, žmogžudysčių. Pačiai teko skaityti naujienas apie Meksiką ir įvykiai tikrai nedžiugino. Tačiau, gyvenu Meksike jau penktą mėnesį ir, tiesą pasakius, jaučiuosi saugi ir paranoja manęs nepersekioja.

Žinoma, Meksike ar pačioje šalyje nėra taip saugu, kaip, tarkime, Europos šalyse. Taip yra dėl problemų, susijusių su narkotikų kontrabanda. Turiu pabrėžti, jog Meksike, lygiai taip pat kaip Brazilijoje ar Kolumbijoje, šalyse, kuriose man teko pabūvoti, reikia žinoti zonas, kur yra saugu, o kur gresia pavojus ir kaip atitinkamai elgtis. Vienas didžiausių nusikalstamumų Meksikoje yra Juarez mieste, prie JAV sienos, kuriame nuolat vyksta susišaudymai ir miršta žmonės, tačiau kalbėti apie visą Meksiką negalima.

 

Ar įmanoma palyginti Lietuvą su Meksika?

Bendrai šnekant – negalima, gilinantis į detales – galima. Kaip sakau, būnant, lankantis ir gyvenant tik tam tikrose vietose, centre ir aplinkinėse saugiausiose ir labiausiai išsivysčiusiose zonose, Meksike gali pasijusti kaip bet kokiame dideliame Europos mieste: gražu, švaru, tvarkinga, milžiniški pastatai, įvairūs dizainai, stulbinantis senamiestis, architektūra. Jei ne karštas klimatas ir žmonės, kurių dauguma atrodo kaip tikri vietiniai meksikiečiai, paveldėję indėnų bruožus, galima jaustis kaip namie. Šią Meksiko pusę laisvai galima būtų sulyginti su Lietuva.

 

meksikas2.jpg

 

Kas paliko didžiausią įspūdį?

Turbūt mažos kainos. Jos nuolat mane stebino. Meksikoje dar pigiau nei Kolumbijoje ar Brazilijoje. Viešasis transportas (autobusai, metrobusai, metro) kainuoja centus, taksi taip pat. Palyginimui, čia už taksi sumoku tiek ir dar mažiau, kiek sumokėdavau už autobuso bilietą į vieną pusę Anglijoje, kai vykdavau iš universiteto į miestą, apie 15 minučių kelio. Man patinka ši šalis tuo, jog turi pasirinkimo laisvę gyventi labai pigiai ir labai brangiai. Viskas priklauso nuo finansų.

Taip pat, kuomet atvykau į Meksiką, tikėjausi rasti vargingos šalies vaizdą, tačiau priešingai – nuo pat pirmos dienos likau sužavėta ir teko laužyti stereotipus.


Ar viskas panašu į tai, ką visi vaikystėje matydavome per meksikietiškus serialus?

Iš dalies panašu. Ypač, jei apsilankai vargingesnėse zonose, tokiose, kur Marimar ar Marija La del Barjo gyveno. (Kvatoja.) Vyrai su sombrero, gatvėse grojama gitaromis, dainuojama, šokami indėniški šokiai ar judama salsos ritmu. Daugybė žmonių tiesiog leidžia gyvenimą gatvėse, uždirbinėja pinigus arba tiesiog leidžia savo laisvalaikį su kitais kaimynais, niekur neskubėdami ir gyvendami mañana (rytoj – aut.) gyvenimo tempu.

 

Tradicinė virtuvė. Ar ji sužavėjo?

Tiesiai šviesiai? Ne. (Kvatoja.) Nesužavėjo. Beveik visai nevalgau meksikietiško maisto. Ir šiaip, pykstu. (Juokiasi.) Tradiciškai, kartą per mėnesį labai sublogstu, apsinuodiju. Sekančią dieną negaliu net iš lovos pasikelti. Pykstu dėl to, jog niekad gyvenime neturėjau tokių problemų. O čia jau tris ar keturis kartus apsinuodijau. Daržoves reikia plauti su dezinfekciniu skysčiu, palaikyti karštame vandenyje apie 15 minučių ar daugiau, jei nori saugiai valgyti ir neprisidaryti nereikalingų problemų. Meksikietiškas maistas man yra per aštrus ir per riebus.

 

meksikas5.jpg

 

Patarimai, keliaujantiems į Meksiką?

Kadangi atvykau į Meksiką be jokių aplinkinių patarimų ar specialios pagalbos, net neskaičiau forumuose, koks gyvenimas čia verda, negaliu kažko per daug ypatingo ir patarti. Nėra čia perdėtai pavojinga, miestas labai išsivystęs, gražus, kupinas atrakcijų ir įvairaus gyvenimo budo.


Kiek laiko dar žadi būti Meksike?

Meksike žadu būti dar bent aštuonis mėnesius, o ar pasiliksiu ilgesniam laikui, priklausys nuo mano darbo. Tačiau manau, jog ilgiau būti čia nenorėsiu. Jau ir dabar kelčiau sparnus. (Šypsosi.) Tai ne mano kraštas. Iš esmės, čia gera, esu laiminga, džiaugiuosi, nes esu čia laikinai ir bet kada galiu ištrūkti. Patirti šio krašto gyvenimą ir pažinti kultūrą, gyventi viename didžiausių pasaulio miestų, yra didžiulis pliusas. Po patyrimų čia tik dar labiau pradedu vertinti ir mylėti savo žemę. Grįžusi namo, nebesiskųsiu daugeliu dalykų, tik mylėsiu, gerbsiu ir tausosiu. (Šypsosi.)

 

meksikas1.jpg

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos