Kuba: ką verta žinoti vykstantiems pirmą kartą

Kuba  –   didžiausia Karibų jūros sala, žavinti nesibaigiančiais smėlio paplūdimiais, skaidria ir visada šilta jūra, muzikos skambesiu ir šokio ritmu. Vietiniai Kubos gyventojai kol kas nežada atsisakyti tradicijų, tad turistams yra puiki proga pažinti jų kasdienybę ir papročius. Keliautojus Kuba tiesiog pakeri: šis pasaulio kraštas gerokai skiriasi nuo šalių Europoje, todėl ji palieka tikrai didelį įspūdį. Dėl šių skirtumų planuojant kelionę vertėtų atsižvelgti į keltą dalykų ir pasiruošti galimiems netikėtumams iš anksto.

 

Turistinė kortelė

Vykstant į Kubą trumpesniam nei 30 dienų laikotarpiui viza nėra reikalinga, tačiau svarbu įsigyti „Turistinę kortelę“.  Ją galima gauti per 2 darbo dienas, o turistinės kortelės kaina siekia maždaug 50-60 €. Vykstant į šią šalį taip pat reikalaujama turėti sveikatos ir kelionės draudimą, kurį pripažintų Kubos institucijos.

 

Kada geriausia vykti į Kubą?

Palankiausias metas kelionei į Kubą  –  nuo lapkričio iki balandžio mėnesio. Tokiu metu šalyje lietus užklumpa retai, o vidutinė oro temperatūra siekia 25 °C. Lietingasis sezonas prasideda gegužę ir trunka iki spalio, šiuo laikotarpiu padidėja uraganų tikimybė.

 

Sveikata

Net ir mažuose Kubos kaimuose galima rasti poliklinikų, kuriose dirba profesionalūs gydytojai. Kubos gyventojams gydymas yra nemokamas, o turistams nemokamai gali būti suteikiama pirmoji medicinos pagalba. Jei vartojate tam tikrus vaistus, pasirūpinkite jais dar būdami  Lietuvoje, nes Kuboje jų galite nerasti  –  vaistinėse jaučiamas medikamentų trūkumas.
 Kuboje yra paisoma nustatytų higienos reikalavimų, tačiau tik Havanoje geriamasis vanduo yra kokybiškas. Kubos gyventojai paprastai vandenį virina, atšaldo ir perfiltruoja, o turistams belieka pirkti mineralinį vandenį prekyvietėse.
Kuboje net ir ūkanotą dieną galima nudegti saulėje, todėl visada svarbu pasirūpinti apsauginiu kremu nuo saulės, ir juo pasitepti ne tik prieš deginantis.

 

Saugumas

Kuba yra laikoma pakankamai saugia šalimi, tačiau vertėtų vengti naktimis klaidžioti Old Havana ir Central Havana gatvėmis.  Dienos metu gatvėse jums gali būti siūloma įsigyti cigarų ar išsikeisti pinigų, tačiau to nereikėtų daryti: gatvėse parduodami cigarai paprastai yra tikrai prastos kokybės, o keisti pinigus čia taip pat rizikinga. Prekyba gatvėse yra labai populiari, nes Kubos gyventojai yra priversti pasirūpinti papildomomis pajamomis: vietinių gyventojų atlyginimas svyruoja nuo 5 iki 25 JAV dolerių. Taigi, gatvėje galima įsigyti praktiškai bet ko: pradedant įvairiais suvenyrais ir baigiant medikamentais, kurių taip trūksta vaistinėse.
Taip pat ir lankydamiesi restorane visada būkite atsargūs: paskaičiuokite, kiek turite mokėti, ir laukite, kada padavėjas atneš sąskaitą – nepasikliaukite padavėjo žodiniu pasakymu, kiek reikės mokėti. Kartais padavėjai sukčiauja, todėl būkite budrūs.

 

Pinigai

Kuboje cirkuliuoja dviejų rūšių pinigai: Kubos pesas ir Kubos konvertuojamasis pesas (CUC). Pastarąja valiuta atsiskaito turistai: vienas konvertuojamasis pesas atitinka vieną JAV dolerį. Nacionalinių pesų vertė yra 24 kartus mažesnė nei konvertuojamųjų pesų, todėl  valiutą vertėtų keisti tik banke, viešbutyje arba „Cadeca“  kioske. Nacionaline valiuta  –   Kubos pesais galima atsiskaityti tik perkant maistą ar gėrimus gatvėje bei naudojantis viešuoju transportu. Turistams paprastai galioja tik konvertuojamosios valiutos pesai.
Kiekviename miestelyje galima rasti bankomatą, todėl pritrūkus pinigų jų bus galima išsigryninti. Paprastai yra imamas maždaug 3 procentų išgryninimo mokestis. Mokėti banko kortele galima tik kai kuriose parduotuvėse,  tačiau atsiskaitant yra taikomas papildomas mokestis.

 

Transportas

Kubos viešojo transporto kokybė gana prasta, be to, autobusai kursuoja gana retai. Šalyje rasite specialius taksi automobilius, skirtus turistų pervežimui. Užsisakyti taksi galėsite bet kuriame viešbutyje. Šių paslaugų kainos paprastai yra palankesnės nei automobilio nuomos: išsinuomoti automobilį  parai kainuoja maždaug 50 JAV dolerių. Apie 10 dolerių reikia mokėti už automobilio draudimą, ir taip pat tenka palikti užstatą – kreditinės kortelės duomenis arba maždaug 200 dolerių.

 

Parduotuvės

Nusipirkti norimų prekių Kuboje ne visada yra paprasta. Čia aiškiai jaučiamas deficitas: ne visada galit rasti ir svarbiausių asmens higienos prekių, todėl tuo reikėtų pasirūpinti prieš išvykstant. Vietiniai gyventojai už mažą kainą parduotuvėse gali įsigyti ribotą kiekį maisto produktų: ryžių, cukraus, vištienos, kiaušinių, ir t.t. Turistams čia greičiausiai nepavyks rasti ko ieškoma.
Visada palanku pasiklausti vietinių gyventojų, kur galima įsigyti dominančių prekių. Kai kurios parduotuvės atrodo itin skurdžiai, neturi iškabų. Ieškantys vaisių, daržovių ar saldumynų, šių prekių galės įsigyti iš gatvių prekeivių.

 

Cigarai

Niekam ne paslaptis, kad Kuba garsėja cigarais. Vis dėlto, ir čia juos reikėtų rinktis atidžiai: gatvės prekeiviai paprastai neparduoda kokybiškų cigarų. Tikri kubietiški cigarai rankomis  vyniojami į tabako lapą  ir užpildomi ne smulkintu tabaku, o susuktais tabako lapais.
Cigarai dažnai vežami lauktuvių, tačiau svarbu žinoti, kad jų galima vežtis ne daugiau nei 20. Priešingu atveju reikėtų išsaugoti pirkimo čekį: pinigų suma neturėtų viršyti 200 konvertuojamos  valiutos pesų.

 

Restoranai ir barai

Restoranuose galima rasti ispaniškų, itališkų ir azijietiškų patiekalų. Vienas populiariausių kubiečių patiekalų –  ryžiai su juodosiomis pupelėmis.  Didesniuose miestuose galima rasti picerijų, kurios populiarios dėl nedidelių kainų. Kava yra vienas svarbiausių kubiečių gėrimų, kuri yra juoda ir smarkiai pasaldinta. Dar vienas svarbus gėrimas – romas, kuris vadinamas gyvybės vandeniu. Jis gaminamas iš cukranendrių sirupo.
Garsus rašytojas Nobelio premijos laureatas Ernestas Hemingvėjus nuo 1940 metų gyveno Kuboje, ir apie jį iki šiol sklando legendos. Rašytojas labiausiai išgarsino du barus: „Bodeguita del Medio“ ir „Floridita”, kur turistai iki šiol plaukia miniomis. Lankantis Havanoje būtų tikra nuodėmė čia neapsilankyti.

 

Šokiai

Šokiai yra neatsiejama kubiečių gyvenimo dalis. Kiekvieną žingsnį palydi muzika, ir atrodytų, kad visi vietiniai gyventojai yra gimę šokti. Juokaujama, kad ką tik gimę kubiečiai jau jaučia ritmą, ir  šokti išmoksta anksčiau nei vaikščioti. Populiariausias šokis – salsa, kuriame susilieja kubietiškas temperamentas, karštis ir laisvės pojūtis. Jei nuspręsite pasimokyti šio šokio judesių, įsitikinsite, kad tai nėra taip paprasta, ir šokio metu yra treniruojami praktiškai visi kūno raumenys.

 

Ką aplankyti Kuboje?

– E. Hemingvėjaus išgarsintus barus – „Bodeguita del Medio“ ir „Floridita;
– Santisima Trinidad de Kuba miestą, kuris yra paskelbtas UNESCO paveldu;
– Pinar del Rijų – provinciją, esančią vakarinėje salos dalyje, kurioje auginamas geriausias tabakas;
– Siera de los Organos vietovę, kurioje  rasite įdomiausius slėnius, Indėno uolą, didžiąją šv. Tomo uolą, San Visente šaltinius ir didžiulę priešistorinę freską;
– Sostinę Havaną ir antrą pagal dydį Kubos miestą Santjagą;
– Verta rinktis plaukimą valtimis požemine El Indio upe į olas, kuriose gyveno vietiniai indėnai;
– Cukraus gamyklų slėnį – muziejų po atviru dangumi;
– Sjenfuegoso senamiestį, kuriame tikrai sužavės XIX amžiaus kolonijinė architektūra;
– Varaderą – kurortą su balto smėlio paplūdimiais;
– Trovos muzikos namus, kuriuose vyksta šokių vakarai;
– Emilio Bakardžio muziejų, kuriame saugoma šio romo magnato sukaupta meno kolekcija, ir t.t.

 

Kuboje tikrai yra ką pamatyti:  čia apsilankę keliautojai pataria neapsiriboti vien tik turistinėmis zonomis: jos yra gražios ir naujos, tačiau neleidžia pažinti tikrosios Kubos, kuri žavi išskirtine architektūra, automobiliais, kurių nemaža dalis yra senesni nei 50 metų, gamta ir giliomis tradicijomis, kurias kubiečiai iki šiol puoselėja.

Užsisakykite oro linijų bilietus čia

Susiję straipsniai

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

Informacija apie šioje svetainėje naudojamus slapukus

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurie leidžia tobulinti mūsų siūlomas paslaugas.

Rodyti daugiau
Visi slapukai Būtiniausi slapukai