Majoto sala (2): rojus mėgstantiems povandeninį pasaulį

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2014, Liepos 17d.
Lietuvė Birutė, pusę metų gyvenusi Afrikai priklausančioje saloje Majote, šią vietą rekomenduoja visiems, kurie mėgsta gamtą ir aktyvias vandens pramogas. Nuo ryklių ir delfinų stebėjimo, iki žvejybos ir nardymo tarp įspūdingų koralų. Tiesa, nors tai ir šalia Afrikos krantų esanti sala, kainos joje anaiptol ne afrikietiškos.
Pirmą interviu dalį su Birute galite skaityti čia
 
Kuo Majoto salos gamta nuostabi tau?
Augalai čia yra fantastiški – kokosų palmės, kuriomis vietiniai laipioja kaip beždžionės, mangų medžiai, bananmedžiai, aplipę mažais žaliais bananiukais, stori susiraukšlėję baobabai, bambukai, papajos, milžinės mūsų vazonuose Lietuvoje augančios gėlės ir šiaip visokie gražiai žydintys medžiai. Saloje yra botanikos sodas, kur auga ir kvapioji ylang ylang, vadinama gėlių gėle, arba kvapiąja kananga. Jos kvapą įsimylėjau! Gamta čia tikrai nuostabi! Gaila, kad vietiniai žmonės jos nemato ir nesaugo.

Tiesa, kai atvykau į salą, buvo sunku užmigti. Gulėdavau lovoje ir girdėdavau aplinkinius garsus: gaidžio giedojimą, ožkos mekenimą, šunų lojimą, kokosmedžių lapų šlamėjimą, kuris primena lietų, arba pakalnėje garsiai skambantį vietinį dainavimą nežinia kokia proga. O kur dar nakčia ant stogo krentančios didžiulės kokosmedžių šakos, kokosai arba stogais atšuoliuojančių beždžionėlių bildesys. Beje, jų balsas kaip paršiukų – kriu kriu kriu… Dar čia net ir dienomis skraido šikšnosparniai!

 

1majotas-ylang.jpg 

Ylang ylang žiedas 

Papasakok apie maistą. Kokie yra tradiciniai patiekalai Majote, ką teko ragauti ir kas labiausiai patiko?
Čia daug man nežinomos žuvies, kuri patiekiama su vanilės, vietinės citrinos (combava) ir kitais padažais. Žuvis kepama orkaitėje, keptuvėje arba ant iešmukų. Taip pat valgoma ir žalia. Vietinio maisto einama ragauti į brocheterie – tai vieta, kur vietiniai ant ugnies kepa ant iešmukų suvertus žuvies arba mėsos gabaliukus, panašius į mūsų šašlykus. Dar kepa ir vištienos sparnelius. Juos patiekia su neprinokusiais keptais beskoniais bananais, keptu sauso skonio valgomuoju manijoku arba šiek tiek geresnio skonio keptu duonvaisiu. Prie šio patiekalo patiekiama lėkštė aštrių prieskonių.

Vietinę produktų pasiūlą galima išvysti visose pakelėse, kur vietiniai susikrovę ant prekystalių parduoda sezoninius vaisius: bananus, citrinas, magnus, ličius, kokosus, kvapiuosius pasiflorus, apelsinus, mandarinus, daržoves: svogūnus, česnakus, pomidorus, morkas, salotas, agurkus, cukinijas, baklažanus, kiaušinius, prieskonius, kurių čia gausybė. Turguje gali nusipirkti vanilės ankščių ar miltelių, pipirų, gvazdikėlių, kurkumos (ciberžolės) ir dar visokių kitų.

 

Sakei, kad esi turbūt pirmoji lietuvė šioje saloje. Kaip ją pristatytum mūsų skaitytojams, kaip sudomintum čia atvykti?

Majotas – tai Prancūzijos užjūrio departamentas, didžiausia Komorų salyno sala Indijos vandenyne, Mozambiko sąsiauryje, tarp Afrikos ir Madagaskaro. Salos plotas yra 474 kv. kilometrų.

Majotas – tai rojus mėgstantiems povandeninį pasaulį. Nardymas yra pagrindinė pramoga ir užsiėmimas tiek vietiniams baltaodžiams, tiek atvykstantiems atostogautojams. Majotą supanti lagūna pilna grožybių: žuvų, koralų, todėl čia daug nardymo klubų, organizuojamos išvykos stebėti delfinų, ryklių, banginių arba žvejoti didžiulių žuvų. Dvi baltojo smėlio salos, vanilės ir ylang-ylang plantacijos bei šias kultūras pristatantys jų augintojai, daug gerų restoranų, siūlančių vietinės žuvies įvairovę, šviežios neragauto skonio sultys, pasivaikščiojimo gamtoje trasos, kalnai, nuo kurių atsiveria nuostabios salos panoramos, vulkaninės kilmės ežeras savo žalia spalva kontrastuojantis su vandenyno mėlynumu. Majotas – tai sala, kurioje galima pažinti Indijos vandenyno grožį. (Šypsosi.)

 

1majotas-baobabe.jpg 

Baobabe 

Ar sunku iki šios salos atvykti?
Į Majotą atvykti nesudėtinga, nes tai Prancūzijai priklausanti sala ir net keturis kartus per savaitę yra tiesioginiai skrydžiai iš Paryžiaus į Dzaudzi. Tiesa, atvykus į Paryžių reikia iš tarptautinio oro uosto pervažiuoti į vietinį. Naktinis skrydis trunka apie 11 val. Išlipus iš lėktuvo pasitinka didžiulis drėgno ir net svaiginančio karščio pliūpsnis, kuris gali išmušti iš vėžių. 
Majotas – tai iš tiesų dvi salos – vadinamosios Didžioji ir Mažoji žemės. Aplink jas yra daugiau mažesnių salyčių. Oro uostas yra Mažojoje žemėje, taigi išlipus iš lėktuvo ir sulaukus lagaminų reikia sėsti į vienintelį vietinį transportą – taksi, kuris visada kainuoja tiek pat – 1,2 euro. Jis nuveža į uostą, kur panašiu keltu kaip Klaipėdoje persikeliama į Didžiąją žemę. Jau tada akys pradeda lakstyti ir žavėtis egzotiškais vaizdais bei nauju kraštovaizdžiu. 
Mažoji žemė labiau išsivysčiusi, joje gyvena vietos valdytojas ir yra apžvalgos postai. Didžioji žemė, kaip galima suprasti iš pavadinimo, yra didesnė. Joje gyvena labai daug vietinių.
Gal galėtum pateikti kainų pavyzdžių šioje saloje? Kiek reikėtų keliautojui turėti pinigų, jei jis norėtų ten apsistoti geram mėnesiui?
Kainos čia prancūziškos ir net didesnės už jas. Šioje saloje mažai vietinės produkcijos, pasiūla skurdi, todėl daugelis prekių importuojamos ir dėl to kainos gerokai šokteli. Jos kanda net čia gyvenantiems prancūzams. Pavyzdžiui, kilogramas pomidorų kainuoja apie 4-5 eurus, 3 dideli vietiniai avokadai 2 eurai, kekė vietinių mažyčių bananų 1,5 euro. Nemažas sumuštinis pas vietinį prekiautoją – 2 eurai. Kavos puodelis kavinėje – 2 eurai. 

Dienos patiekalą restorane galima rasti už 10 eurų, o restoranų čia tikra gausybė. Dauguma jų siūlo europietišką maistą su vietinės žuvies patiekalais. Tokiuose restoranuose pavalgyti prancūziškai, t.y. pirmas patiekalas, pagrindinis patiekalas ir desertas be gėrimų, kainuoja nuo 27 eurų. Pagrindinio patiekalo (žuvis, mėsa) kaina nuo 14 eurų. Pigiausia nakvynė – nuo 43 eurų, tačiau mes miegojome nemokamai hamake pliaže tarp medžių šviečiant pilnačiai ir ošiant vandenynui. (Juokiasi.)

Nuotraukos iš Birutės asmeninio archyvo 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.