Nuotykiai Afrikoje. Nuo akistatos su laukine gamta iki nesuvokiamos afrikiečių gyvenimo realybės

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Kovo 27d.

Botsvana 

Mūsų skaitytojams jau gerai pažįstami keliautojai Diana ir Chrisas šiuo metu keliauja po dykumą Afrikoje, tačiau prieš išvykdami toli nuo civilizacijos, jie sutiko pasidalinti naujausiais nuotykiais, išgyvenimais ir patyrimais. Skaitant jų pasakojimą, veidą nušviečia šypsena ir nuostaba, o po kelių sakinių mintis pasiglemžia negailestinga ir žiauri Afrikos gyventojų kasdienybė. Dianos ir Chriso išgyvenimuose pilna visko. 

Nepigi nuskurdusi Afrika 
Nors iki didžiosios kelionės pabaigos liko vos pora mėnesių, keliautojai gyvena šia akimirka ir džiaugiasi, kad su lyg kiekviena šalimi keliauti tampa vis lengviau. „Sunku pasakyti, ar dėl to, kad mes pripratome keliauti ir jau retai kas mus šokiruoja, ar dėl to, kad Pietų Afrika yra palankesnė turistams ir gyvenimas čia šiek tiek panašesnis į mūsiškį”, – pasakojimą pradėjo Diana ir Chrisas. Daugiausiai autostopu keliaujanti pora nesiskundžia tokiu keliavimo būdu, nes, pasak jų, tai geriausias būdas susipažinti su vietiniais ir jų spalvingu gyvenimu.     
Po paskutinio Kelioniumanijos.lt interviu su pora, jie spėjo aplankyti Tanzaniją, Zambiją, Malavį, Mozambiką, Zimbabvę ir Botsvaną. „Galbūt skamba taip, lyg mes gyventume nuostabų gyvenimą – nuolat keliaujame, patiriame daugybę nepakartojamų dalykų, bet patikėkite, tai tik skaitytojo iliuzija. Pasiekti šias vietas buvo labai sunku ir pareikalavo nemažai pastangų. Mes turime nuolat pakrauti savo energijos bateriją, kuri vis išsenka”, – prisipažino Diana ir Chrisas. 

Pora dažnai galvoja apie gimtuosius namus ir tuomet jų veidą nušviečia šypsena, nes gyvenimas Europoje yra pakankamai lengvas, organizuotas. Europiečiai gali lengvai pasiekti savo tikslus ir turi daug galimybių, kuriomis tereikia pasinaudoti. O Afrikoje realybė – kitokia. „Aišku, čia mes galime mėgautis nemažai malonumų, tokių kaip safaris, tačiau išgyventi Afrikoje yra sunku ne tik vietiniams, bet ir keliautojams. Daugelis jų atvyksta į Afriką turėdami minimalų biudžetą ir galvodami, kad gyventi čia pigu vien dėl to, kad yra daug menkai išsivysčiusių šalių. Tačiau Afrika yra gerokai brangesnė nei Azija ar Pietų Amerika, o kai kurios šalys netgi pasiekusios Vakarų kainas“, – apie netikėtą realybę pasakojo pašnekovai.

6Kafue-NP-Zambija.JPG 

Zambija 

Zambija. Aki į akį su laukine gamta 

Diana ir Chrisas, atkeliavę į Zambiją, savanoriavo Kafue nacionaliniame parke, nes tenykščiams gyventojams reikėjo pagalbos kuriant geresnę turistinę stovyklą. Tuo metu dar nebuvo prasidėjęs turistų sezonas, todėl pora turėjo galimybę iš arti susipažinti su laukine gamta. „Nerealu nubusti nuo begemotų šokinėjimo ir maurojimo, hienų juoko ar vos už kelių metrų nuo mūsų mažytės palapinės riaumojančių liūtų. Būna, jog neturi privatumo net vonios kambaryje, nes kartą sena dramblio patelė įkišo savo straublį pro vonios langą. Tuomet džiaugiesi, kad sėdi tualete, nes turi čia kuriam laikui įstrigti. Tokiomis akimirkomis supranti, koks esi pažeidžiamas ir bejėgis šioje aplinkoje“, – savo susidūrimus su laukiniais gyvūnais prisiminė keliautojai. 
Pora turėjo galimybę ilgiau apsistoti Mayukuyuku džiunglių stovykloje. Jų teigimu, tai buvo vienos įsimintiniausių akimirkų kelionėje. Būnant čia nereikėjo išeiti už stovyklavietės ribų, kad akis į akį susidurtumei su laukine gamta. „Vienam einant per stovyklos teritoriją, ypatingai naktį, adrenalino kiekis pašoka milžiniškai. Krūpčiojome nuo kiekvieno judesio ar garso krūmuose, o kartais gąsdindavo net mūsų pačių šešėlis. Mūsų mažytė palapinė buvo pastatyta po pavėsine, esančia vos už kelių metrų nuo Kafue upės, kurioje knibžda didžiulių krokodilų, raganosių ir visokių kitokių vandens gyvūnų“, – gyvenimo Afrikoje kasdienybę piešė Diana ir Chrisas.  

Gyvendami Kafue nacionaliniame parke keliautojai kėlėsi ir gulėsi su saule, nes nemiegoti tamsiu paros metu yra pavojinga. Vietiniai taip pat negailėjo europiečiams patarimų, kaip elgtis laukinėje gamtoje. Pavyzdžiui, vietiniai patarė neatsidurti tarp upės ir begemoto, nes pastarieji labai bijo žmonių, todėl iš to išgąsčio, bėgdami link upės, gali parblokšti. „Mes pastebėjome, kad begemotai, kol plaukioja upėje, yra labai smalsūs ir įdomūs gyvūnai, tačiau naktį atvirkščiai – vos išlipę iš vandens pradeda triukšmauti. Galima girdėti, kaip jie ėda ir bendrauja vieni su kitais. Ryte atsikėlęs randi aplink palapinę nukramtytą žolę“, – juokėsi Diana ir Chrisas.     

6kelione-afrika-viktorijos-krioklys.JPG 

Viktorijos krioklys 

Malavis. Košmaru virtusi kelionė

Toliau poros maršrutas driekėsi per nesvetingą Malavį. Nors „Lonely Planet“ apie šią šalį sako „Afrika pradedantiesiems“, su šiuo teiginiu keliautojai nesutinka. „Tikėjomės ramios, draugiškos ir gražios šalies, tačiau atvykę susidūrėme su neišpasakytu skurdu. Supratome, kad kelionė per šią šalį nebus lengva ir čia nėra nieko pradedantiesiems“, – pasakojimą apie vieną iš sudėtingiausių kelionės etapų pradėjo Diana ir Chrisas. 
Iš Zambijos miesto Lusakos pora užsisakė autobuso bilietą į Malavio miestą Lilongvę. Autobuso išvykimo laikas buvo pusę penkių ryto. Atėjus laikui palikti viešbutį, lauke smarkiai lijo, todėl keliautojai paprašė viešbučio darbuotojų iškviesti taksi. Į autobusą skubanti pora atvažiuojančio transporto laukė 10 minučių, 20 minučių, o jo vis nebuvo. „Viešbučio darbuotojo paklausėme, kur mūsų taksi, o jis ramiu veidu atsakė, kad vairuotojas buvo išsijungęs mobilųjį telefoną. Mes negalėjome patikėti savo ausimis. Šitiek laiko laukėme jam prieš pat nosį, o jis nieko nepasakė. Bet juk tai Afrika – kas suprantama mums, nebūtinai suprantama jiems. Reikėjo su tuo susitaikyti, taigi mes turėjome vos kelias likusias minutes iki autobuso išvykimo, todėl griebėme savo sunkias kuprines ir per lietų bėgome iki pagrindinio kelio, kur radome taksi“, – nieko gero nežadančios kelionės į Malavį pradžią prisiminė pora. 
Laimei, šlapi ir pavargę Diana ir Chrisas galiausiai į autobusą spėjo, tačiau nustebo, kad atėjus išvykimo laikui, autobusas nepajudėjo iš vietos. Iš Lusakos jis išvyko tik praėjus dviems valandoms po Dianos ir Chriso atvykimo. „Pasirodo, sakydami, kad neišvažiuos, kol nesurinks pilno autobuso keleivių, jie nejuokavo“, – negalėjo atsistebėti pora. 
Deja, kelionės metu lietus nesiliovė lijęs, o autobuso stoge buvo didžiulis plyšys, pro kur susikaupęs vanduo pradėjo tekėti į autobuso saloną. Vanduo pradėjo bėgti ir per Dianos sėdynę. „Autobusas buvo sausakimšas, žmonės sėdėjo vieni ant kitų. Įsėdę į autobusą mes buvome kiaurai šlapi ir vos tik pradėjome šilti bei džiūti, autobuse pradėjo bėgti vanduo. Kelis žmones nuo kelionės autobusu supykino, jie vėmė į plastikinius maišelius“, – košmarišką kelionę vis dar mena pora. Jie taip pat prisipažino, kad Chrisui teko pusę kelionės, kuri truko 12 valandų, stovėti, o Diana stengėsi nepasekti kitų kleivių pavyzdžiu ir neapsivemti, mat autobuse nebuvo kuo kvėpuoti, o langų nebuvo galima atidaryti dėl stipraus lietaus. 

6Nkhata-Bay-malavis.jpg 

Nkhata Bay, Malavis 

Atvykę į Malavio sostinę Lilongvį, keliautojai susidūrė su didžiuliu žmonių srautu, o vos išlipus iš autobuso buvo brukamos visos įmanomos paslaugos. „Turėjome sukaupti visą po klaikios kelionės likusią energiją ir kuo greičiau pabėgti iš tos pridvisusios ir purvinos vietos. Bet buvo sunku rasti švarią gatvę, todėl mes nusprendėme susirasti viešbutį šiame rajone ir čia praleisti naktį. Mūsų pasirinkti svečių namai atrodė gana padoriai, bet kainos buvo didesnės nei tikėjomės. Kambaryje nebuvo nei dušo, nei tualeto, tik dvi mažos lovos ir tarakonai“, – nesibaigiančius nuotykius kelioniumanija.lt skaitytojams pasakojo Diana ir Chrisas. 

 

Nkhata Bay. Skaudi realybė
Nkhata Bay, į kurį pora atvyko iš Lilongvės, yra mažas ir jaukus kaimelis prie Malavio ežero. Keliautojų teigimu, Malavis yra viena iš skurdžiausių pasaulio šalių, tačiau jie veltui tikėjosi, kad čionykštės kainos bus mažos. „Kai kurios kainos čia tokios pačios ar net didesnės už kainas Vakarų pasaulyje. Ypač brangus yra maistas, o prekių pasirinkimas – mažas. Pagrindinis dalykas, kurį galima įsigyti eilinėje parduotuvėje, yra duona, kiaušiniai, miltai, cukrus ir vanduo. Pabandykite prasimaitinti tuo dieną iš dienos”, – didelio badaujančių afrikiečių skaičiaus priežastis vardijo Diana ir Chrisas. 
Keliautojų aplankytame miestelyje ŽIV/AIDS užsikrėtę yra net 75 proc. gyventojų ir šis skaičius nenumaldomai didėja. Gyvenimo trukmė čia – 38 metai, todėl ant kiekvieno gatvės kampo galima pamatyti karstų gaminimo įmones. Seneliais dėl savo amžiaus pasijutę Diana ir Chrisas taip pat baisėjosi vietos sveikatos apsaugos sistema: „Susilaukti kūdikio šioje šalyje yra labai rizikinga. Visų pirma, moteris turi būti tikra, kad neužsikrės ŽIV, o vėliau išgyvens gimdymą, nes čia viena iš 98 gimdyvių miršta. Daugelis moterų gimdo namuose, o tai baigiasi tragedijomis“. 

Su kelioniumanija.lt skaitytojais pora pasidalijo ir dar viena kraupia istorija iš Malavio. Tuo metu, kai Diana ir Chrisas viešėjo šioje šalyje, autobusų stotelėse Lilongvyje ir Mzuzu miestuose vyrai užpuldinėjo kelnes mūvinčias moteris. Jie plėšė jas nuo moterų tiesiog gatvės viduryje. „Tai buvo nesuprantama ir siaubinga. Girdėjome, kad prezidentui nepatinka, kuomet moterys mūvi kelnes, nes tai siunčia blogus signalus vyrams. Moterys, kurios mūvėjo kelnes ir buvo išprievartautos, negalėjo skųstis policijai, nes tai buvo laikoma jų pačių kalte. Šis nurodymas neturėjo įtakos mums, tačiau jie paaiškino, kad kelnės pabrėžia kūno linijas ir taip vyras yra viliojamas prievartauti. Kai kurios moterys prisipažino, kad vidury gatvės nuplėstos kelnės yra didesnis pažeminimas nei išprievartavimas”, – mums, europiečiams, nesuvokiamą afrikiečių gyvenimo realybę pasakojo Afrikoje savanoriaujantys Diana ir Chrisas.

6Vilankulo-Mozambikas-afrika.JPG 

Vilankulo, Mozambikas 

Mozambikas. Atgaiva sielai ir kūnui
Po sunkių fizinių ir psichologinių išbandymų Mozambikas porai tapo tikra atgaiva. „Čia galima rasti krištolo skaidrumo žydrą vandenį, draugiškus ir besišypsančius žmones, nuostabų orą, baltus ir ilgus paplūdimius, šviežias jūros gėrybes ir tikrą turistų rojų”, – vieną po kito šalies pliusus vardijo keliautojai, tačiau ir čia nepavyko išvengti susidūrimo su sunkiu vietinių gyvenimu. Tiek, kiek turistai čia išleidžia pietums, Mozambiko gyventojai uždirba per mėnesį. Gal todėl Diana ir Chrisas stengėsi gyventi kiek įmanoma paprasčiau ir panašiau su vietiniais. 

6Okavango-Delta-botsvana.jpg 

Okavango delta, Botsvana 

Pora džiaugėsi, kad turėjo galimybę aplankyti mažus jaukius prekybos centrus, tiesiai paplūdimyje nusipirkti šviežios žuvies, juoktis ir dalintis naujomis patirtimis. „Galiausiai supratome, kad Mozambinko gyventojai tiesiog nori pasikalbėti su mumis ir dažniausiai neturi jokių pašalinių minčių. Vaikai čia mandagūs ir sveikinasi, o kai jiems atsakai tuo pačiu, pradeda kikenti. Tai verčia šypsotis. Gražu žiūrėti į vaikus ir jų mamas, kurios neverčia jų eiti ir prašyti išmaldos, kaip įprata kitose Afrikos šalyse”, – džiaugėsi Diana ir Chrisas.  

Botsvana. Geriausi dalykai – nemokami 

Toliau keliautojų pora patraukė į sausumos apsuptą Botsvaną. Ši šalis, pasak jų, siūlo aplinkos kraštutinumus ir kraštovaizdžio įvairovę. Po to, kai kirto Zimbabvės ir Botsvanos šalių sieną, Diana ir Chrisas pateko į dykumą Chobe nacionaliniame parke. 

„Mus supo laukiniai gyvūnai. Už poros šimtų metrų nuo mūsų – savimi pasitikintis dramblys kirto dykumos kelią, nerimą kėlė keisti garsai žolėje, netoliese kelios antilopės slėpėsi nuo dienos karščio, tačiau vėliau supratome, kad, norint mėgautis šia, iš pažiūros beribe erdve be kelių, reikia daug pastangų ir laiko. Supratome, kodėl gidų knygos ir vietiniai patarė šioje šalyje keliauti nuosava transporto priemone. Tačiau ką daryti, jei neturi pinigų su daug nuliukų? Todėl nusprendėme keliauti autostopu, gyventi per „Couchsurfing“ programą, vengti turistinių vietų, pažinti vietinę Botsvaną ir pasinaudoti kelyje pasitaikysiančiomis galimybėmis, nes tikime, kad geriausi dalykai yra pigūs ar net nemokami“, – bet kokioje situacijoje teigiamą pusę įžvelgė Diana ir Chrisas.   

6keliones-zanzibaras-Tanzanija.JPG 

Belaukiant žvejų. Zanzibaras, Tanzanija

 

Nuotraukos iš Dianos ir Chriso asmeninio archyvo 

 

Skaitykite apie kitus Dianos ir Chriso nuotykius:

Diana ir Chrisas: neišsigandę karo ir genocido sužalotos Afrikos