Nuotykiai Jukatane

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2012, Vasario 02d.

Neapsakomo žydrumo jūra, baltas smėlis, jūrų vėžliai, majų piramidės, duobėti keliai, po paplūdimį šmirinėjančios iguanos, nardymas ties koraliniais rifais… atspėti turbūt nesunku, kad tai – Meksikos kontrastai. O dabar prie viso to dar pridėkime penkias merginas iš Lietuvos, išsiruošusias atostogų šiame įstabios gamtos ir įdomių žmonių krašte!

Ir nors įsimintinos atostogos baigėsi prieš kelis mėnesius, Kelionių Manijai apie jas sutikusi papasakoti Birutė prisipažįsta, kad užsisvajojusi vis dar girdi meksikietiškos muzikos ritmus, ošiančią jūrą, o užmerkusi akis regi akinančiai balto smėlio paplūdimius ir prisimena tą nepakartojamą – atostogų – jausmą, kai vakarus leidi besisūpuodama hamake po palme jūros pakrantėje ir gyveni nuotykių ritmu.


Kelionės pradžia

Kelionė iš Varšuvos per Lisaboną į Majamį, kelios dienos, praleistos didžiausiame saulėtosios Floridos mieste ir skrydis į Kankuną, vieną populiariausių paplūdimio kurortų Meksikos Jukatano pusiasalyje. Taip galiausiai buvo pasiektas kruopščiai suplanuotos kelionės tikslas. Atskridusios į Kankuną penkios merginos leidosi ieškoti nuotykių Meksikos Jukatano pusiasalyje.

Meksika keliautojas iš Lietuvos pasitiko žavingais paplūdimiais ir svetingais žmonėmis. „Kelias dienas praleidę Majamyje gėrėjomės vandenyno grožiu, nuostabia vandens spalva. Tačiau atvykę į Kankuną supratome, kad tikrasis grožis yra čia. Karibų jūra ir yra Karibų jūra. Žodžiais jos spalvą ir smėlio baltumą, paįvairintą palmių pavėsiu, sunku apsakyti,“ – susižavėjusi kalba vilnietė. O kad žodžiai nebūtų tik žodžiai, čia pat aikčiodamos vartome ir nuotraukas.

Meksika-kankunas.JPG

Kankunas

 

„Kankune apsistojome vieno tokio Pako namuose. Šis vaikinas yra tiesiog pašėlęs couchsurfing‘o gerbėjas, pats apkeliavęs nemažai pasaulio. Tad nesistebėkite, kad savo kukliame bute sutalpino mus visas – penkias merginas iš Lietuvos,“ – energingai savo nuotaikingos kelionės smulkmenas pasakoja Birutė. „Pako ne tik mums suteikė pastogę, bet ir, galima sakyti, rūpinosi visos kelionės metu: patardavo, ką pamatyti, kur dar nuvažiuoti, rašydavo žinutes klausdamas, kaip mums sekasi. Netgi padėjo nupirkti namiškiams lauktuvių!” – šypsosi ji.


Rojaus sala – Holbošas

Kankune merginos neužsibuvo. Išsinuomojusios automobilį patraukė pakrante į šiaurę – jų tikslas buvo vietinių rekomenduota Holbošo (Holbox) sala. „Ši sala daugumai mano bendrakeleivių buvo pati gražiausia kelionės metu aplankyta vieta,“ – tvirtina pašnekovė. „Tik ją pasiekti buvo kur kas sudėtingiau, nei tikėjomės.“

Visų pirma, salą rekomendavo vietiniai ir tai nėra turistų tarpe populiari vieta. Atitinkamai ir kelias iki jos, pasak Birutės, buvo siaubingas: nors ir asfaltuoti, bet neįtikėtinai duobėti keliukai, „gulintys policininkai“, vienas ant kitos „sulipę“ nedideli kaimeliai, kuriuose kompanijai teko stoviniuoti prie perėjų, merginoms 150 km atstumą leido įveikti tik per kiek daugiau nei dvi valandas. „Važiuoji važiuoji, ir štai kaimelyje prie perėjos visus automobilius sustabdo eismo reguliuotojai, kad praleistume moksleivius. Tiksliau, visą mokyklą,“ – prailgusią kelionę į Holbošo salą prisimena mergina. 

Meksika-holbox-sala.JPG

Holbox sala

 

Keliautojos galiausiai atvyko prie nedidelio uosto-perkėlos į salą, tačiau neplanuotai užtrukusios kelyje, čia neketino laukti valandos iki kito kelto. Tad, susitarusios su pakrantės žvejais, netrukus jau grožėjosi vietinių rekomenduotu gamtos stebuklu. Beje, saloje nėra asfaltuotų kelių, visur tik balto smėlio gatvelės. Tad ir automobiliais čia nevažinėjama, tik mažutėlėmis golfo mašinėlėmis. Net taksi tokie.

„Mums tai pasirodė be galo įdomu, tačiau nusprendėme pataupyti ir kepinant karščiui pėdinome kelis kilometrus pėstute, mat norėjome pamatyti saloje gyvenančius rožinius flamingus,“ – pasakoja Birutė. Pašnekovė neslepia, kad greit ėmė gailėtis, jog neišsinuomavo tų mašinėlių. Be to, nors buvo žadėti pulkai flamingų, jų merginos pamatė vos kelis, vis tik pati sala, jos paplūdimiai ir gamta keliautojoms paliko neišdildomą įspūdį.

„Apsistojome hostelyje ant jūros kranto. Nors tai tebuvo šiaudinė pašiūrė, bet ji mums labai patiko. Visą vakarą sūpavomės po palmėmis pakabintuose hamakuose,“ – salos įspūdžiais dalijasi mergina.

Meksika-holbox-sala1.jpg

Paplūdimys Holbox saloje


Majai ir piramidės. Amerikietiška versija

Ir kokia gi Meksika be majų piramidžių? Taip merginų planuojamų aplankyti vietų sąraše atsidūrė Čičen Ica (Chichen Itza), viena žymiausių Meksikos archeologinių vietovių, kurioje išlikę įspūdingųjų majų statinių liekanos. „Kadangi nusprendėme vėl pataupyti ir pasirinkome nemokamą kelią, kuris ir vėl buvo be galo duobėtas, vyko daugybė remonto darbų, tai susivėlinome ir Čičen Icą pasiekėme tik vakarop,“ – prisimena Birutė. Tačiau atvykusios merginos buvo informuotos, kad lankytojai po 16.30 val. nebeįleidžiami, tad teko ieškoti nakvynės netoliese esančiame Valladolid miestelyje, pratusiame prie panašių keliautojų.

Meksika-cicen-ica1.JPG

Čičen Ica ankstyvą rytą

 

„Nepaisant didingos šios vietovės praeities ir istorinės reikšmės, Čičen Ica yra ta vieta, kur neįmanoma praeiti – tiek čia turistų. Ir, be abejo, suvenyrų pardavėjų, vienas per kitą rėkiančių „just one dollar!“ (tik vienas doleris). Gerai, kad atvykome ankstyvą rytą,“ – džiaugiasi mergina, su draugėmis, galima sakyti, užbėgusi už akių visai miniai žioplinėjančių turistų, kurių tarpe daugiausia – amerikiečiai. Net gidas, kuris, pasak keliautojos, sąžiningai anglų kalba bėrė mintinai išmoktą tekstą apie piramides, išsišiepęs iki ausų (matyt, jautėsi labai šmaikštus) savo pasakojimą pradėjo tokiais žodžiais: „This is Chichen Itza, not Chicken Pizza“ (čia yra Čičen Ica, o ne pica su vištiena). Fraze, akivaizdžiai skirta didiesiems Meksikos kaimynams.

Be Čičen Icos kompanija iš Lietuvos aplankė dar kelias mažesnes majų archeologines vietoves – tai Ek'Balam, Coba ir Tulum (ten piramidės stovi tiesiog ant jūros kranto).

Meksika-cicen-ica.jpg

Čičen Ica


Pasiplaukiojimas su vietiniu Džeimsu Bondu

Keliautojų maršrute laiko atsirado ir įstabiam gamtos parkui – Reserva de la Biosfera Sian-Ka‘an. Parkas, kurio pavadinimas išvertus iš šioje vietovėje kadaise gyvenusių majų kalbos reiškia „dangaus pradžia“, garsėja tropiniais miškais, mangrovėmis, turtinga floros ir faunos įvairove, be to, jo teritorijoje yra koralinių rifų bei senotų, o taip pat kelios dešimtys archeologinių majų vietovių. Merginos įsigijo ekskursiją, kurią turėjo vesti angliškai kalbantis gidas. Bet ir čia, pasirodo, neapsieita be nuotykių.

„Visi ekskursijos dalyviai buvo susodinti į kokias 6 valtis. Mūsų valtyje buvome mes, 5 merginos iš Lietuvos, ir vienas meksikietis turistas. Tačiau nebuvo gido. Tiksliau, tas žmogus, kuris turėjo būti gidu, nebuvo nei gidas, nei angliškai kalbantis. Tai buvo paprastas valties vairuotojas,“ – prisimena pašnekovė ir čia pat kvatodama priduria: „Ne, vis tik tai nebuvo paprastas vairuotojas. Tai buvo valtininkas, kuris visur ir visada norėjo būti pirmas.“

Meksika-parkas.jpg

Sian Ka'an

 

Jai pačiai visai patiko adrenalino dozė visu greičiu plaukiojant po gamtos parką, tačiau vienai iš draugių, pasirodo, teko gerokai palaidyti gerklę iš baimės – vis tik nei riksmai padėjo, nei maldavimai nesuminkštino „šauniojo“ valtininko širdies. Greičiau atvirkščiai, tik dar labiau įkvėpė jį nemirtingojo Džeimso Bondo vaidmeniui.

Be smagaus pasiplaukiojimo greitaeige valtimi, išvykos metu merginos dar galėjo pasigrožėti jūra, pamatyti šokinėjančius delfinus, stebėti nardančius jūrų vėžlius. Valtininkas atplukdė ir į vietą, kurioje vanduo buvo juodut juodutėlis. „Spėju, kad tai buvo Juodoji Lagūna. Tačiau net ir ispanų kalba tas vairuotojas nelabai ką galėjo papasakoti apie lankomą vietą…“ – su apmaudu prisimena ji. „Pavydžiai žvelgėme į kitas valtis, kuriose gidai kažką intensyviais judesiais rodė susidomėjusiems turistams. Tačiau ką nors pakeisti jau buvo per vėlu…“


„Nefasadinė“ Meksika

Be istorinių vietovių ir gamtos grožybių, lietuvės aplankė ne vieną kurortą (be jau minėto Kankuno) – žavėjosi Tulumu su balto smėlio paplūdimiais ir majų piramidėmis ant jūros kranto, linksminosi triukšmingosios Playa del Carmen klubuose.

Meksika-playa-carmen.jpg

Playa del Carmen

 

Nors pačioje Meksikoje merginos praleido kiek daugiau nei savaitę, pašnekovė prisipažįsta, kad ne visas planuotas aplankyti vietas spėjo pamatyti. „Tikėjomės nusigauti kur kas toliau į rytus, bet, tiesą sakant, pavargome vairuoti. Keliai ten tikrai baisūs. Išskyrus kurortinę pakrantę, kurioje galima įsibėgėti ir iki 100 km/h,“ – Jukatano pusiasalio kontrastus vardija Birutė, kuri su draugėmis nuomotu automobiliu „numynė“ apie 1000 km.

„Smagu, kad turėjome galimybę pamatyti tikrąją, ne turistams iš Amerikos sukurtą fasadinę Meksiką,“ – džiaugiasi mergina. „Pako, kurio namuose Kankune buvome apsistoję kelias naktis, mus vedžiojo tokiomis gatvelėmis, kur turistai neužklysta.“

Pašnekovė priduria, kad teko pramogauti vietinių pamėgtuose klubuose, valgyti vietinių lankomose užeigose. „Vienoje užkandinėje užsisakėme meksikietišką taco ir gavome maistą plastikiniuose induose. Tačiau labiausiai buvome šokiruotos, nes tie vienkartiniai indai dar buvo suvynioti į plastikinius maišelius, kad neišsipurvintų!” – nuostabos neslepia pašnekovė.

Tas pats Pako keliautojas iš Lietuvos pamokė, kaip vietiniai ragauja tekilą – ne su citrina ir druska, kaip įprasta Lietuvoje, o pradėdami nuo žaliųjų citrinų (laimų) sulčių, po kurių seka gurkšnis tekilos, kuris užgeriamas sangrita – specialiu prieskonių mišiniu paskanintomis pomidorų sultimis.

Tad ar turėjo ši kelionė trūkumų, teiraujuosi. Ir sulaukiu atsakymo: „nebent tai, kad grįžus namo mano gyvenimo ritmas buvo kurį laiką visiškai išsiderinęs.“

Meksika-tulum.JPG

Tulum


Nuotraukos iš Birutės asmeninio archyvo


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.