Tailandas – šalis, kur įsimylimas maistas. Net kepti tarakonai

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2011, Lapkričio 30d.

Su mūsų skaitytojais kelionėmis į Maroką ir Milaną dalijusis vilnietė Ilona ir toliau keliauja. Neseniai mergina grįžo iš saulės spinduliais ir vietinių šypsenomis šildančio Tailando. Įspūdžiai gyvi iki šiol, o mintys jau bėga tolimesniais šalies pažinimo keliais, kurie neabejotinai dar kartą atsivers ateityje.

„Tikrai iš toli“ – tokia buvo reakcija kanadiečio, kurį sutikau antrąją kelionės dieną vienoje iš Bankoko šventyklų”, – pokalbio pradžioje nusijuokė beveik pusę paros į tolimąjį Tailandą skridusi Ilona.

 

Ar pirmą kartą keliavai į Tailandą ir į pačią Aziją?

Tailandas – pirmoji tolima mano kelionė. Pirmą kartą buvau Azijoje, pirmą kartą skridau dešimt valandų. Tai pirma kelionė su grupe, kai viskas yra suplanuota nuo A iki Z – pervežimai, nakvynės, ekskursijos ir pasiūlymai, kaip praleisti laisvas dienas ir vakarus.

Niekada nekeliavau su grupe, tačiau labai gerai įsivaizdavau, kokia bus kelionė – viskas pagal programą. Visa laimė, turėjome ir laisvų dienų, o jau tada – ryškus motoroleris, akiniai nuo saulės, žemėlapis rankose ir neriame į nuotykius. (Šypsosi.)

 

Kai vykai į Tailandą, kokį jį įsivaizdavai ir kokį pamatei išlipusi iš lėktuvo?

Girdėjau įvairių atsiliepimų bei patarimų iš pažįstamų, kurie jau yra buvę Tailande: nevalgyk gatvėje, pasigrožėk „Tiffany“ šou, nesimaudyk Patajos paplūdimiuose, nueik į „Ping Pong“ šou ir pan. Sulaukti patarimų visuomet gerai, tačiau tik dar kartą supratau, kad kiekvieno patirtis gali būti labai skirtinga, todėl visas rekomendacijas geriau priimti kaip informaciją, bet ne kaip rekomendacijas, kuriomis privalu pasinaudoti. Kuo neutraliau priėmiau informaciją, todėl į kelionę ruošiausi be „blog’ų“, straipsnių ar žmonių potyrių, o su „Rought guide To Thailand“ knyga. Daug naudingos, svarbios informacijos, patarimų ir jokio ryškaus požiūrio formavimo prieš kelionę.

Po 24 valandas trukusios kelionės Vilnius-Ryga-Bankokas-Stambulas išvydau turistų mases ir rimtus pasienio patikros darbuotojus ir negalėjau patikėti, kad esu už 5 tūkstančių kilometrų nuo namų, kad esu Tailande! Prireikė paros. (Juokiasi.)

Turbūt labiausiai skiriasi gamta ir klimatas. Gamta Tailande nuostabi! Viskas dera tarpusavyje: balto smėlio paplūdimiai, žydras vanduo, tarp medžių paskendę kalnai, vandens kriokliai ir visus metus džiuginanti saulė. 

 

1tailandas3.jpg


Kokius miestus ir vietas aplankei? Ką rekomenduotum keliaujantiems pirmą kartą?

Kelionę pradėjome vienoje iš egzotiškiausių sostinių Azijoje – Bankoke, o ją tęsėme Kančianaburi – džiunglių kurorte. Aplankėme Mon kaimelį, esantį Tailando ir Birmos pasienyje, poilsiavome Patajoje – sekso turizmo mekoje, o kelionę baigėme pabėgimu į ramybe dvelkiančią Koh Chang salą. Dar aplankėme Kambodžą – Siam Reapo ir Popiet miestelius.

Labiausia įsiminė „plaukiojantis kaimas”  Tonle Sapo ežere, Kambodžos simbolis ir vienas didžiausių bei įspūdingiausių pasaulyje išlikusių šventyklų kompleksas Angkoros mieste, vieniši ir apleisti paplūdimiai Koh Chang saloje, autentiškas „plaukiojantis turgus” Damneon saduk, nakvynė džiunglėse ant vandens be elektros, tik su žibaline lempa. Pats Bankokas – su moderniais dangoraižiais, auksu žibančiomis šventyklomis, išraižytas kanalais bei visiškai nenubrėžta riba tarp skurdo ir prabangos. Jis nepalieka abejingų – jį arba įsimyli, arba nekenti.

Tiesa, iš maršruto patarčiau išbraukti Patają – tipišką naktinio gyvenimo turistinį kurortą, kur atvykstama ne dėl poilsio paplūdimyje, o dėl linksmybių ir į pasaulio penketuko sąrašą įtraukto sekso turizmo. Būkite atsargūs – vietiniai juokauja, kad, jei matai gražią merginą, tai ji – tailandietė moteris, jei matai labai gražią merginą, tai ji – tailandietė vyras. (Juokiasi.)

 

1tailandas5.jpg


O kokie yra paprasti vietiniai gyventojai?

Jie taikūs, paslaugūs, malonūs, tolerantiški, darbštūs, nežemiško svetingumo ir visuomet šypsosi. Ne veltui Tailandas vadinamas šypsenų šalimi. Ir tai užkrečiama. (Šypsosi.) Kiekvienas akių kontaktas palydimas šypsena, o tai priverčia nusišypsoti dar plačiau. Nereikia žodžių – užtenka žvilgsnio. Visada gera prisiminti šiltus ir nuoširdžias vietinius. 

 

1tailandas4.jpg

 

Ar tai turistinis kraštas?

Pavadinčiau Tailandą Azijos numeriu vienu. Turistų spūsčių išvengti sunku – azijiečiai, australai, skandinavai, rusai. Lietuviai taip pat po truputį atranda Tailandą. Sezonas ar ne, turistai čia visada laukiami. Juk daugumai vietinių – tai pragyvenimo šaltinis. Tačiau turistams kainos čia kitokios. Pavyzdžiui, Kambodžoje už 1 dolerį, jei esi turistas, gali nusipirkti 1 ananasą, jei esi vietinis – 3 ananasus. Bet, ar yra dėl ko pykti? Juk turistai turi pinigų. Taip pat, čia būtina derėtis. Mokėk pusę tiek, kiek siūlo nuo pradinės kainos.

Turistinės vietos šalyje visiškai prisitaikė prie turistų – kalba, maistas, paslaugos ir pan. Šventyklose gidai kalba ispanų, rusų, norvegų ir kitomis kalbomis, restoranuose meniu ne tik angliškai, bet ir rusiškai, pusryčių metu net blynelių su uogiene galima gauti. 

 

Apsilankei dar ir Kambodžoje. Kokia ji? Kuo skiriasi nuo Tailando?

Kambodža paliko labai stiprų įspūdį. Tik trys dienos, tačiau šalis ir vietiniai mane sužavėjo. Nors matėme tik Siam Reapą, su savo žymiausiomis pasaulyje šventyklomis, ir „plaukiojantį kaimą“ Tonle Sap ežere, bet kelios dienos šalyje sukėlė labai daug skirtingų emocijų. Neįtikėtina, kad šalis, turinti tokias stiprias kaimynes, kaip Tailandas ir Vietnamas, gali būti tokia skurdi. Praeitis čia dar gyva ir pulsuoja skaudžiais vietinių prisiminimais apie karą su raudonaisiais khmerais. Lankantis šventyklose gali išvysi statulas su nukirstomis galvomis. Skirtingai nei Tailande, čia jos auksu nežiba, o dvelkia didybe, tikrumu, istorija ir meile savo šaliai. Kad ir kokie taikūs santykiai būtų su kaimyninėmis šalimis, vietiniams pats faktas, kad jie yra skurdesni už Tailandą ir Vietnamą, yra skaudus.

Svarbiausias šalies pajamų šaltinis yra turizmas, tekstilės pramonė ir ryžių eksportas. Spalio mėnesį, keliaujant po šalį, susidūrėme ir su potvynio pasekmėmis – užlietais ryžių laukais. Vaizdai šokiruoja. O draugiški santykiai, kuomet Tailandui buvo padovanota užtvanka, kainavo dar ne vieną šimtą hektarų užlietų ryžių laukų. Čia gyvenimo ritmas kiek lėtesnis, čia tyliau, čia išvydau tikrąjį gyvenimą, tokį, su kuriuo prasilenkėme Tailande – vaikai, gyvenantys suaugusiųjų gyvenimą, pavargę žvilgsniai, tuščios gatvės, tuk-tuk vairuotojų prašymai važiuoti į viešbutį su jais ar tiesiog pasiūlymas būti mūsų gidu po miestą. Karčios tiesos akimirkos nuliūdino ne kartą… 

 

1tailandas0.jpg

 

Ar norėtum sugrįžti į šias šalis?

Aš būtinai ten sugrįšiu. Noriu pažinti tikrąjį Tailandą ir Kambodžą – kultūrą, žmones, gamtą. Noriu susikrauti kuprinę, pasiimti žemėlapį ir išmaišyti šalį nuo šiaurės iki pietų, pralenkdama turistines vietas, lepintis maistu, nuostabiausiais saulėlydžiais, bendrauti su vietiniais ir šypsotis. Noriu atrasti tikrąjį šalies prieskonį. Ateityje. 


Jei jau prakalbome apie maistą, ar ragavai vietinių patiekalų?

Maistas Tailande dieviškas, stebuklingas. Sugrįžusi tik ir svajoju apie saldų ir sultingą ananasą. (Juokiasi.) Ne vienas pažįstamas, apsilankęs Azijos šalyse, negaili pagyrų tailandietiškai virtuvei.   Tačiau skaniausias valgytas maistas buvo ne viešbučiuose, ne restoranuose, o gatvėje. Rytietiški makaronai su daržovėmis, krevetėmis, kiaušiniu ir įvairiausiais prieskoniais, viskas pakepinta, įdėta truputis laimo ir svogūno laiškų, kiniški pagaliukai ir skanaus!

Ragavome ir krokodilo mėsos. Vieniems skonis kaip vištienos, o man labiau kaip žuvies. Paragaukite. (Šypsosi.) Tačiau gardžiausias kąsnelis buvo pakepinti ir prieskoniais apibarstyti kirminai, žiogai ir tarakonai. Kad ir kaip egzotiškai ir visiškai neviliojančiai tai skambėtų, rekomenduoju kiekvienam paragauti. Skonis gali maloniai nustebinti. (Kvatoja.) 

 

1tailandas6.jpg

 

Ir tradicinis klausimas pokalbio pabaigoje. Ką rekomenduotum keliaujančiam į šias šalis?

Nepraleiskite nei vienos progos, išbandykite viską, ką tik įmanoma – suvalgykite traškų tarakoną turguje ant vandens, pasivažinėkite su išprotėjusiais tuk-tuk vairuotojais Bankoke, pamaitinkite krokodilą krokodilų fermoje Kančianaburi, išsinuomokite motorolerį Koh Chang saloje, pasigrožėkite saulėlydžiu nuo Phnom Bakheng kalvos Kambodžoje, lepinkitės masažais, mėgaukis šiltu lietumi, valgykite gatvėje ir nevažiuokite į Patają. Šypsokitės, įsijauskite ir tiesiog atsiduokite spinduliuojančiai šilumai. (Šypsosi.)

Į Tailandą labiausiai patartina vykti rudenį, žiemą arba pavasarį, kai šalyje klimatas labai šiltas. Sezonas prasideda lapkričio mėnesį ir tęsiasi iki balandžio/gegužės mėnesio, kai baigiasi lietingasis sezonas. Bet kokiu atveju, šiluma ir drėgmė garantuota visus metus. Lietaus nemėgstantys jį gal net pamils. Jausmas, stovint po tankiais lietaus lašais, tikrai malonus. Na, o patys tailandiečiai orą šalyje apibūdina taip: „šalyje arba karšta arba labai karšta“.

 

1tailandas8.jpg

 

Martyno Brikio nuotraukos


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.