Katamaranais Prancūzijomis upėmis: nuo įspūdingos gamtos iki šuns gelbėjimo operacijos

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2014, Rugsėjo 15d.
Jau kelerius metus iš eilės vilnietis Andrius renkasi ne atostogas saulėtuose paplūdimiuose, o ekstremalius išbandymus – plaukimą katamaranais. Kartu su bendraminčių grupe du kartus vaikinas plaukė Austrijos upėmis, o šiemet nusprendė išbandyti Prancūzijos upių sraunumą.

„Viskas prasidėjo nuo baidarių, tačiau po kurio laiko nebeužteko plaukimų vasarą. Tada pradėjau plaukioti pavasarį, kai patvinsta upės, tačiau vėliau ir to nebeužteko. Sumąsčiau, kad reikia važiuoti į Austriją ir plaukti katamaranu. Po pirmo karto taip patiko, kad „užsikabinau“, – keliautojų portalui kelioniumanija.lt apie savo pomėgį pasakojo Andrius.

 

Prieš plaukimą – gelbėjimo pamokos

Nežinantiems, kaip vyksta plaukimas katamaranu, pašnekovas netrunka paaiškinti – šios transporto priemonės nereikia minti ir ji neturi burių. „Katamarane sėdi keturi žmonės. Gale sėdi vairuotojai, vienas iš jų yra kapitonas, kuris sako, kur reikia plaukti, pasukti ir panašiai, tad visi turi jo klausyti. O priekyje sėdintys visą laiką irkluoja, tad jiems tenka mažiausiai atsakomybės, tačiau daugiausiai fizinio darbo, – pasakojo Andrius. – Katamaranas yra palyginti saugus laivas. Jis sukurtas plaukioti sunkiomis upėmis. Jame yra diržai, kuriais prisisegi, kad neiškristum, šalmai, liemenės, kurios iškelia į vandens paviršių, jei įkrenti į upę. Turime ir specialią aprangą – hidroterminius kostiumus, į kuriuos patekęs vanduo lauk neišeina, o nuo kūno sušyla. Taip pat reikia specialių batų, pirštinių ir  įvairioms situacijoms peilio.“

 

19Prancuzija-katamaranai2.jpg 

 

Visos upės turi slenksčius, kurie suskirstyti į šešias kategorijas. Tie, kurie plaukia upe, pažymi juos žemėlapiuose, kad žinotų kiti. Kartais būna aprašyta, kaip geriau juos praplaukti ir pan. Kaip teigė pašnekovas, prieš slenksčius, jei įmanoma, geriausia yra sustoti ir apsižiūrėti, nuspręsti, kokia trajektorija plaukti.
Prieš kiekvieną plaukimą vyksta specialios treniruotės Latvijoje, Amatos upėje. „Likus kelioms savaitėms iki kelionės mus apmoko gelbėjimo darbų. Penktadienį atvažiuojame, įsikuriame, o šeštadienį ir sekmadienį plaukiame, bandome apsimesti, kad skęstame, gelbėjame vieni kitus, – sakė Andrius, tačiau pridūrė, kad ne kiekvienas gali plaukti katamaranais sunkesnėmis upėmis. – Dažniausiai vadovas įvertina, ar gali plaukti ta upe, ar ne. Nes jei sugalvočiau plaukti savaitei į kokią penktos kategorijos upę Sibire, jis pasakytų, kad geriau nereikia. Mūsų grupės nariams nieko nenutiko, bet būna, kad žmonės skęsta… Didžioji mūsų komandos buvo yra profesionalai.“

Visgi, atrinkti tuos profesionalus nėra taip lengva. Reikia, kad būtų pakankamai patyrusių žmonių, kurie sėdės katamarano gale. Taip pat, tie, kurie sėdi priekyje, irgi gali šiek tiek padėti vairuojant, tad turi turėti jėgos ir žinoti, kaip plaukti. „Gerai, kai komanda jau yra „susiplaukusi“, kai pora, sėdinti gale, gali beveik be žodžių pasukti laivą, reguliuoti jo greitį. Sunku plaukti su „nesusiplaukusiais“, nes tada abu nori vadovauti“, – apie komandinio darbo niuansus pasakojo Andrius.

 

19Prancuzija-katamaranai1.jpg 

Įspūdingi kanjonai ir šuns gelbėjimo operacija
Tad subūrę patikimą komandą ir išmokę gelbėti draugus, visi išvyko į Prancūziją, kur plaukimą pradėjo nuo l'Isere upės. Šia upe jie plaukė dvi dienas, mat Europoje mažai upių, kuriomis galima būtų nuplaukti didelį atstumą neišlipant iš katamarano. „Katamaranas yra gana didelis laivas, tad, jei tarpai tarp akmenų nėra dideli, jis niekaip nepraplaukia ir tu tiesiog įstringi. Turėjome žemėlapį ir knygą, kur buvo aprašytos upės, kuriomis ketinome plaukti. Buvo parodyti įsilaipinimo ir išsilaipinimo taškai. Atstumai nėra dideli, tačiau nemažai laiko atima žvalgyba“, – apie daugeliui nežinomas plaukimo detales sakė pašnekovas.
Tačiau pirmasis Andriaus plaukimas Prancūzijos upėmis neapsiėjo be nuotykių – lietuviams teko gelbėti prieš pat kanjoną įstrigusį šunį.

„Šuo su šeimininku maudėsi, tačiau upės srovė šunį nunešė link kanjono. Laimei, jis užsikabino už uolos, išlipo, atsisėdo ant akmens kitame krante ir kaukė. Šeimininkas, žinoma, angliškai kalbėti nemokėjo, tačiau vis rodė į šunį. Atėjo policininkai, gelbėtojai, tačiau pasakė, kad mūsų pagalbos nereikia, nes netrukus atvažiuos gyvūnų specialistas ir viską sutvarkys, tačiau jiems nieko nesigavo. Pasiūlėme, kad vieną mūsų laivą išsiunčiame kartu su šeimininku, kad jis pasiimtų šunį. Jie sutiko ir mes, laikydami už virvės katamaraną, paleidome jį į kitą upės pusę. Jie šiaip ne taip nusigavo iki tos uolos ir mes visus išgelbėjome!“ – laimingai pasibaigusia gelbėjimo operacija džiaugėsi Andrius.

 

19Prancuzija-katamaranai.jpg 

 

O štai plaukdami Verdono upe visi taip užsižiūrėjo į įspūdingą kanjoną, kad vos į vieną iš pakrantės uolų neįplaukė. O tuomet jau būtų buvę sudėtinga rasti vietą, kur būtų galima išsilaipinti. „Buvo numatytas sustojimas ten, kur matosi dvi sudegusios mašinos, nes iš karto po jų – sudėtinga ir sunkiai praplaukiama kanjono dalis. O mes plaukiame upe ir žiūrime – kanjonas. Lyg ir mašinų nebuvo, tad visi išsigandome, kad jas tiesiog pražiopsojome. Bet pasirodo, tai buvo tik mini kanjoniukas, po kurio ir radome automobilius“, – juokėsi pašnekovas bei pridūrė, kad rudenį bus organizuojamas dar vienas plaukimas, tad visi norintys gali jungtis prie „Upių labirinto“ organizuojamos kelionės.  
Paklaustas, kiek ilgai dar ketina plaukioti katamaranais, Andrius neslėpė, kad galbūt nebeilgai. Po kiekvieno karto ateina eilė išbandyti naujas upes, tačiau kuo sudėtingesnė upė, tuo didesnė rizika.

„Yra daug paskendusių žmonių. Štai Rusijoje yra upė, kur prieš vieną sunkų slenkstį yra padėta „Legendų knyga“. Į ją pasirašo tie, kuriems ketina ta upe plaukti. Dažniausiai jie parašo atsisveikinimo laiškus savo artimiesiems. Po slenksčio yra dar viena knyga, kur pasirašo tie, kuriems visgi pavyko praplaukti“, – apie gyvybę galinčią kainuoti pramogą pasakojo Andrius. Jis pats labai atsargiai vertina savo jėgas ir likimo tampyti už ūsų visai nenori.  

 

19Prancuzija-katamaranai3.jpg 

Nuotr. iš Andriaus asmeninio archyvo 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos