Lietuvą dviračiu apvažiavusi Jūratė: „tai buvo nepamirštamas nuotykis“

Autorius: Daiva Zaveckienė | Kelionių manija , 2013, Spalio 09d.

Jūratė Gliaudelytė, pavasarį baigusi turizmo ir laisvalaikio vadybos studijas, nusprendė per vasarą nesnausti ir panaudoti teorines žinias praktikoje. Taip gimė ne visai kukli mintis suorganizuoti kelionę dviračiais aplink Lietuvą – idėja buvo įgyvendinta su kaupu: 22 dienos, 14 dalyvių, 1634 km ir per 30 aplankytų Lietuvos miestų ir miestelių.  

 

Pasiruošimui – tik viena diena

Sakoma, svajok atsargiai, nes svajonės linkusios pildytis. Panašiai nutiko ir Jūratei, kuri kartą juokais prasitarė norinti tokio dviračio, kuriuo būtų lengva aplink Lietuvą apvažiuoti. „Įsigijusi dviratį, vis mąsčiau, kur keliauti ir negalėjau išsirinkti vieno kažkurio Lietuvos kampelio, taigi tas pajuokavimas netrukus virto realybe. Su draugu įsimylėjome idėją apkeliauti Lietuvą dviračiu“, – pasakojimą apie šios vasaros kelionę pradėjo mergina.

 

3dviraciu-zygis2.JPG 

 

Tuomet keliautojai parengė maršrutą ir pagalvojo, jog visai smagu būtų, jog prie šios kelionės prisijungtų ir daugiau entuziastų. Jūratė neslėpė buvusi maloniai nustebinta, kai internete jos išplatinta žinutė pritraukė daugiau norinčių, nei ji tikėjosi. Tad iš viso viename ar kitame kelionės etape dalyvavo 14 žmonių. Tiesa, tik trys – Jūratė, jos draugas Linas ir jauniausia žygio dalyvė, 16-os metų Evelina – įveikė visus 1634 kilometrus.  

„Iš tų, kas važiavo, pažinojau vos tris žmones, visi kiti buvo naujos pažintys“, – linksmai pridūrė mergina ir neslėpė, jog kelionės pradžia buvo itin „studentiška“, nes visas pasiruošimas vyko, galima sakyti, paskutinę naktį. 

„Mes su Linu buvome ką tik grįžę iš mainų projekto Lenkijoje ir turėjome vos vieną dieną susikrauti daiktus. Tai ir buvo visas mūsų pasiruošimas“, – prisipažino dvejus metus ant dviračio prieš tai nesėdėjusi Jūratė. „Na ir, aišku, turėjome pasiruošę smulkų viso maršruto žemėlapį, be to, mes taip laukėme šios kelionės, kad emociškai jai jau seniai buvo pasiruošta“, – šypsodamasi pridūrė ji. 

Vis tik, kompanija, vos pajudėjusi iš namų, suprato, jog pasirengimas iš tiesų buvo kiek skubotas. „Jautėmės apsikrovę daiktais, tad tiesiog nusprendėme jų atsikratyti. Sukrovėme tuos, kurie mums nebūtini ir pamatėme, kad tai pilnas 30 l maišas, kurį sunku atkelti nuo žemės“, – tvirtino Jūratė, kartu su dar trimis tame kelionės etape keliavusiais draugais pasilikusi tik būtiniausius kelionės reikmenis. 

 

„Posūkiuotas“ maršrutas

Jūratės ir jos draugų maršrutas nusidriekė pro daugiau nei 30 Lietuvos miestų ir miestelių. Keliautojai buvo užsibrėžę vengti didžiųjų miestų ir troško pasidžiaugti jūra, be to, norėjo aplankyti tris išskirtines vietas: Tverų dolmeną, Energetinius labirintus ir Merkinės piramidę. 

 

3dviraciu-lietuva5.jpg 

 

Iš Rokiškio pajudėjusius dviratininkus kelias pajūrio link vedė pro Biržus, Nemunėlio Radviliškį, Pasvalį, Pakruojį, Burbiškį, Šeduvą, Tytuvėnus, Šiluvą, Lyduvėnus, Kelmę, Tverus, Rietavą, Plungę, Platelius ir Šventąją.

 

„Tuomet džiaugėmės jūra važiuodami geriausiu pajūrio dviračių taku Lietuvoje,“ – pasakojimą tęsė mergina, vardydama aplankytus Lietuvos kampelius. „Pasiekę Nidą, persikėlėme į Mingės kaimą. Čia buvo nepaprastai įdomi atkarpa palei Nemuną iki Vilkijos, kur, persikėlę per Nemuną, leidomės toliau link Birštono, Alytaus, Merkinės, Druskininkų, važiavome pro Varėnos miškus, Vilnių, Molėtus ir pro Anykščius grįžome į Rokiškį.“

 

Daugiau nei tris savaites pedalus aplink Lietuvą mynusi Jūratė tikino, jog visa Lietuva jai pasirodė be galo graži, nebuvo kuo nusivilti, nors daugumoje vietovių teko lankytis pirmą kartą. Mergina negailėjo liaupsių ir lietuviams: anot jos, žmonės visoje Lietuvoje labai draugiški ir geri. „Kartą sena močiutė, ėjusi gatve su maišu agurkų, pasiūlė mums visus juos – atidavė visą maišą,“ – lietuvišku nuoširdumu neatsistebėjo keliautoja. „Bagažas pasunkėjo, bet buvom labai patenkinti naminiais agurkais.“

 

3dviraciu-zygis4.JPG 

Žvaigždėtos naktys ir pažintis su naktiniu gyvūnų gyvenimu

Per dieną numynę kelias dešimtis, o kartais ir visą šimtą kilometrų, keliautojai šiltas vasaros naktis leisdavo palapinėse – stovyklavietėse ar tiesiog ant kokio piliakalnio po atviru žvaigždėtu dangumi. Tačiau jau pirmosiomis kelionės dienomis jaunųjų dviratininkų laukė nuotykiai: keliauninkams teko ne tik slėptis nuo audros, bet ir nakvoti šikšnosparnių kupinoje oloje. 

 

„Jau pačią pirmąją naktį sumąstėme praleisti oloje tarp amžius besiformuojančių kristalų,“ – prisiminė Jūratė, kartu su draugais įveikusi pirmuosius 100 km. „Ola buvo tokia siaura, jog tilpome tik dviese, net atsisėsti negalėjome. Tačiau įsisupus į miegmaišius joje buvo jauku, kol naktį nepradėjo visai šalia krebždėti visokie gyvūnėliai, o aplink veidus skraidyti šikšnosparniai.“ Vis tik, po budriai praleistos nakties keliautojus ryte pasveikino nuostabus vaizdas į upę – tiesiai iš olos. 

 

3dviraciu-zygis1.jpg 

 

Keletą kartų palapinėse sumigusius keliauninkus buvo prikėlusi audra. „Vieną naktį, pamatę audros simptomus ir jau begrūmojant griaustiniui, aptikome didelę pavėsinę. Susinešėme ten palapines ir stebėjome, kas dėjosi danguje,“ – nepakartojamus vaizdus prisiminė Jūratė. Anot jos, nors buvo baisoka, bet kartu ir labai įdomu. 

 

Keliautoja taip pat prisiminė ir nuotykį su pasiklydusiu kačiuku. Anot Jūratės, nors tądien jie ir buvo suplanavę nuvažiuoti nemažai kilometrų, vis tik, planus pakeitė ir pakelėje išmestam gyvūnėliui surado namus.

 

„Ši kelionė aplink Lietuvą buvo tai, ko aš iš tiesų norėjau – keliauti, suburti žmones ir patirti nuotykių,“ – patikino mergina, pridurdama, jog dar mindama pedalus aplink gimtąjį kraštą užsinorėjo panašiai pakeliauti ir po Latviją bei Estiją. „Tačiau dabar svajoju apvažiuoti aplink Didžiąją Britaniją. Galbūt, kitą sezoną, o gal ir greičiau. Sugalvosim ir išvažiuosim,“ – savo kitų kelionių planus atskleidė ji. 

 

3dviraciu-zygis3.JPG 

Nuotraukos iš Jūratės asmeninio archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.