Lietuvių kalnų slidinėjimo varžybas Antarktidoje stebėjo pingvinai

Autorius: Pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo asociacijos informacija , 2011, Kovo 21d.

Pasaulio lietuvių kalnų slidinėjimo mėgėjų asociacijos (PLKSMA) organizuota ekspedicija „Antarktida 2011“ perplaukė audringąjį Dreiko sąsiaurį ir kovo 17d. sėkmingai pasiekė Ugnies žemės krantus, Ushuaia. Visi užsibrėžti ekspedicijos pagrindiniai tiksli yra pasiekti, apie juos iš Pietų Amerikos pasakoja ekspedicijos dalyviai.

 

Kalnų slidinėjimo varžybos Antarktidoje

Pažymint Lietuvos nepriklausomybės dieną – kovo 11-ają ant ekspedicijos ledlaužio stiebo buvo iškelta ir plevėsavo Lietuvos trispalvė. Tai ko gero pirmas kartas, kai trispalvė suplevėsavo Antarktidos ledynuose.

Ta pačią dieną visi 28 ekspedicijos dalyviai išsikėlę į krantą įsirengė slidinėjimo trasą. Varžyboms vietą padėjo parinkti ekipažo narė, kalnų slidinėjimo instruktorė iš Pietų Amerikos, Bariloces slidinėjimo centro. Trasos nužymėjimo gaires, atributiką  ir jų pastatymui reikalingą įrangą ekspedicijos dalyviai atsivežėme iš Lietuvos. Trasą paruošė ir ją atidarė  PLKSMA  prezidentas A. Kepežėnas, šios ekspedicijos ir varžybų  Antarktidoje sumanytojas.

Purų sniegą, rengiant trasą, varžybų dalyviai suspaudė, kopdami į kalną su slidėmis. Trasa savo ilgiu ir sudėtingumu buvo panaši į trasas per analogiškas mėgėjų varžybas Lietuvoje. Varžybose dalyvavo 21 ekspedicijos dalyvis. Geriausius rezultatus pasiekė šilališkė Diana Petrauskienė ir Justinas Rimas iš Kauno.

Varžybų metu gausiai snigo, tačiau tai tik dar labiau pagerino varžybų nuotaiką. Jas stebėjo būrys pingvinų.

Iškilmingo vakaro metu visi dalyviai buvo apdovanoti atminimo medaliais, gairėlėmis, o Lietuvos vėliava buvo perduota laivo muziejui, kur garbingai atsidūrė tarp dešimtiems kitų šalių vėliavų.

Ekspedicijos vadovui Algimantui Kepežėnui ir Alvydas Platukiui – tai šeštas kontinentas, kuriame jie slidinėjo. Tuo tarpu atsakingajam asociacijos sekretoriui, ekspedicijos organizatoriui Algirdui Valantiejui, Egidijui Baškiui ir australiečiui Mindaugui Mauragiui tai penktas kontinentas.

 

Rekordinis lietuvių skaičius

Ekspedicijos „Antarktida 2011“ nariai pasiekė rekordą vos išlipę į krantą. Pirmą kartą istorijoje į Antarktidos žemyną vienu metu išsilaipino net 28 lietuviai. Iki tol baltajame kontinente yra buvę tik pavieniai keliautojai iš Lietuvos.

 

1-Pasaulio-krypciu-rodykle.jpg

 

Vernadskio stotis irgi užfiksavo cunamio bangą

Lankantis Vernadskio vardo Ukrainos Antarktidos tyrinėjimų stotyje ekspedicijos dalyviai susipažino su tyrinėtojų gyvenimo sąlygomis, mokslinių tyrimo programomis.

Pasak ekspedicijos narių stoties seisminiai prietaisai užfiksavo Japonijoje įvykusį žemės drebėjimą ir cunamio sukeltos bangos aukštį. Ties šia stotimi užfiksuota beveik vieno metro aukščio banga.

„Ant specialaus pasaulio krypčių rodyklių stulpo tarp daugelio kitų šalių gairių pritvirtinome ir tam tikslui pagamintą gairę su nuo nuoroda Lietuvos kryptimi ir atstumu. Atsisveikinant su mokslininkais buvome svetingai pavaišinti ir išlydėti“, – pasakojo ekspedicijos dalyviai, dar vis esantys toli Pietų Amerikoje.

Pingvinai-dazniausiai-keliautoju-sutikti-Antarktidos-gyventojai.JPG

 

Ugnies ir ledo sala

Ekspedicijos dalyviai atsisveikindami su Antarktida, vulkaninės kilmės Description salos pakrantėje gerą pusvalandį maudėsi. Labiausiai džiūgavo Stasys Grigas, „Lietuvos ruonis“ iš Marijampolės, kuriam tą dieną (kovo 14d.) sukako 70 metų.

 

Daugiau apie ekspedicijos eigą pasakoja svetainė http://www.antarktida.lt/, čia skaitytojai gali rasti ekspedicijos dienoraštį.