Patarimai, kaip tinkamai pasirengti žygiui į kalnus

Autorius: Xteam.lt , 2017, Sausio 23d.

Rengiantis keliauti į kalnus ypač atidžiai reikia rinktis inventorių, avalynę bei drabužius. Ilgai lauktas žygis gali nueiti perniek, jei pasirinksite netinkamus batus, pritrūksite drabužių arba užmiršite dujų balionėlį vandeniui užvirti. 

 

Trekingo batai
Kad jūsų žygis būtų sėkmingas, visų pirma reikia pasirinkti tinkamą avalynę. Jei maršrutas neilgas ir nesudėtingas, galima išsiversti ir su lengvais trekingo bateliais. Jeigu turėsite įveikti akmenuotą ir statų kelią, jums būtinai reikia įsigyti trekingo batus aukštu aulu, kuris puikiai apsaugos ir nuo čiurnos traumų. 

Įsigyjant avalynę, prieš perkant patariame ją pasimatuoti. Taip pat vertėtų pirkti puse dydžio didesnius batus tam atvejui, jei dėvėsite specialias trekingo kojines.

Tam, kad avalynė tarnautų ilgiau ir išsaugotų gamintojų nurodytas savybes, reikia neužmiršti jos prižiūrėti bei reguliariai tepti priemonėmis apsaugančiomis nuo vandens.  

Pagrindinis trekingo ir įprastų batų skirtumas – gofruotas, neslystantis, guminis padas. Nepatyrusiems pirkėjams, kaip į kokybės garantą, verta atkreipti dėmesį į užrašą ant pado VIBRAM. Tai garsi italų kompanija, gaminanti padus turistinei avalynei. Visi VIBRAM padai užtikrina maksimalią sukibimo jėgą su bet kokiu paviršiumi, yra itin atsparūs trinčiai bei temperatūrų pokyčiams. Dėl šių savybių VIBRAM padą naudoja daugiau kaip 1000 avalynės gamintojų, kuriančių avalynę keliautojams, alpinistams, gelbėtojams ir kariškiams.  

 

Kuprinė

Vienadieniams žygiams į kalnus patariama naudoti nedideles, 20-40 litrų, kuprines. Jei ruošiatės nakvynei – 50-60 litrų. Labai svarbu, kad kuprinę būtų patogu nešti ant pečių. Patogumo dėlei rinkitės kuprinę su atvartu viršuje, kuris dengia pagrindinį užsegimą. Mažos kišenės atvarte pravers smulkiems ir būtiniems daiktams, nereiks atidarinėti visos kuprinės. Pravartu prikti kuprinę, kuri turi uždangalą nuo lietaus.

 

Тrekingo lazdos

Тeleskopinės trekingo lazdos žygyje reikalingos lygsvarai palaikyti, keliaujant kalnų takais sumažina traumų pavojų. Patogumo dėlei patartina įsigyti sulankstomas trijų dalių lazdas.Trekingo lazdos ilgis turėtų būti toks, kad sulenkus ranką 90 laipsnių kampu, lazda siektų žemę. Didėjant įkalnei, lazdos ilgis trumpinamas.

 

Apranga

Renkantis drabužius, pirmiausia reikia žinoti, kiek dienų praleisite žygyje. Kalnuose oras dažnai neprognozuojamas, todėl net ir vasarą reiktų neužmiršti šiltų drabužių. Jie labai pravers ir nakvojant palapinėje.

 

Būtina turėti: 
– plonų vasarinių termo drabužių komplektą. Jei žygis truks ne vieną dieną, patartina turėti du komplektus. 
– esant karštam orui- lengvą vasarinę aprangą. Šiuo atveju galite rinktis tuos drabužius, kurie jums patogūs. Svarbiausia, kad dėvėdami juos, nenudegtumėte saulėje. – neperšlampamų bei neperpučiamų drabužių komplektą. Nepamirškite jų net jei žygis trunka vos vieną dieną. Geriausia tokius drabužius įsigyti specializuotose parduotuvėse.
Daiktai, kurie visada pravers žygio metu: trekingo kojinės tam, kad nenutrintumėt kojų; plonos pirštinės apsaugos nuo šalčio, vėjo, drėgmės. Nepamirškite galvos apdangalų. Dieną dėvėkite kepuraitę nuo saulės. Miegant kalnuose, pravers šilta kepurė. Taip pat neužmirškite akinių nuo saulės, apsauginio kremo nuo saulės (SPF 30-50). Atsiminkite, kad saulė kalnuose labai klastinga – įdegio procesas yra dvigubas greitesnis. 
Daugiadieniai žygiai neįsivaizduojami be palapinės ir miegmaišio. Palapinę patartina įsigyti dvisluoksnę. Pirkdami ją, atkreipkite dėmesį į svorį. Vienvietės palapinės sveria apie 1,5 kg, dvivietės – 2,5-3 kg.
Miegmaišiai pasirenkami pagal oro temperatūrą. Keliaujant vasarą, patartina įsigyti miegmaišį, kurio maksimaliai patogi temperatūra naudojimui yra 0 – minus 5 laipsniai. Neužmirškite ir turistinio kilimėlio, kuris puikiai apsaugos jus nuo žemės sklindančio šalčio. 
Keliaudami į kalnus kelioms dienoms, su savimi būtinai turėkite ant galvos dėvimą prožektorių (ciklopą). Net jei labai aiški ir šviesi naktis, šis atributas žygyje yra labai svarbus. Nepamirškite, kad kalnuose sutemos nusileidžia daug anksčiau. 

Taip pat svarbu atsiminti, kad skirtingai nuo žygių miškuose, kur lengvai galima rasti malkų laužui, kalnuose maistas gaminamas dujinio balionėlio pagalba. Jis yra svarbus kelioninės virtuvės atributas, kurio nereiktų pamiršti net vienai dienai išsiruošus į kalnus. Indai turi būti iš lengvo metalo. Jų įvairovė didžiulė ir galima įsigyti visose turizmo inventoriumi prekiaujančiose parduotuvėse.   

 

xteam-logo1-1.png