Raftingas: naudingi patarimai pradedantiesiems

Autorius: Xteam.lt , 2013, Birželio 26d.
Kiekvienais metais žmonių, besidominčių raftingu, skaičius tik auga. Patyrusiam plaukiotojui tai puikus būdas tobulinti įgūdžius, pakeliauti, įveikiant vis naujus ir sudėtingesnius maršrutus. Pradedantiesiems šis užsiėmimas visų pirma patrauklus tuo, jog po trumpo pasiruošimo plaukia net ir tie, kurie niekuomet neturėjo rankose irklo. Siūlome jums keletą naudingų patarimų, kaip teisingai pasirinkti raftingo turus.
Raftingas – tai plaukimas upės slenksčiais, naudojant dideles, nekarkasines, pripučiamas valtis (raftus). Raftai vandenyje patikimi ir stabilūs, ypatingai plūdrūs, patogūs didelėms, nuo 6 iki 12 žmonių, grupėms. Ypatingos raftų konstrukcijos dėka plaukimas srauniomis upėmis jau nėra vien patyrusių sportininkų privilegija.
Prieš pasirinkdami raftingo turą, būtinai išanalizuokite maršruto sudėtingumą. Tik tam tikros sraunių upių atkarpos ir tik esant atitinkamam vandens lygiui yra tinkamos šiai ekstremaliai pramogai. Maršruto sudėtingumas priklauso nuo kliūčių vandenyje, kurias reiks įveikti. Tai akmenys, slenksčiai, sūkuriai ir t.t. Remiantis tarptautine kliūčių sudėtingumo klasifikacija, kiekviena upės atkarpa vertinama pagal tam tikrą kategoriją. Kuo ji aukštesnė, tuos maršrutas sudėtingesnis ir pavojingesnis.
Raftingo turų organizatoriai žmonėms, kurie neturi specialaus pasiruošimo, draudžia plaukti maršrutais, turinčiais aukštesnę negu trečią kategoriją. Tačiau tai nereiškia, kad lengvesniuose maršrutuose negali pasitaikyti ekstremalios situacijos.
Turistus, dalyvaujančius komerciniuose turuose, privalo lydėti instruktorius. Net ir plaukiant palyginti lengvais maršrutais, ne kiekvienas dalyvis turi pakankamai patyrimo. Kartu plaukiantis instruktorius duoda reikiamus nurodymus, kaip tinkamai irkluoti. Komandos nariai privalo stengtis maksimaliai tiksliai juos įvykdyti. Sudėtingesniems maršrutams turistinės firmos paprastai į pagalbą kviečiasi profesionalius sportininkus.
Siūlomų raftingo maršrutų populiarumą lemia daugybė faktorių. Be privalomų ekstremalių pojūčių ir adrenalino, turistams svarbu, kaip lengvai pasiekiamas pasirinktas maršrutas, komfortiškas naudojimasis įranga. Šiandien raftingas nėra vien plaukimas ir irklavimas. Įspūdingiausi keleto dienų turai derinami su sustojimais gražiausiuose gamtos kampeliuose, nakvyne palapinėse ir t.t. Tiems, kurie nepasiruošę tokiems išbandymams, siūlomos vienos dienos ekspedicijos. 
Neprikalusomai nuo maršruto sudėtingumo, kiekvienas dalyvis turi rimtai įvertinti organizatorių siūlomos įrangos patikimumą. Rafto konstrukcijoje turi būti numatyti pripučiami kojas fiksuojantys skersiniai. Tai papildoma apsauga, neleisianti plaukiančiajam iškristi už borto. Vis dėlto raftas gali apvirsti, todėl būtina dėvėti šalmą bei gelbėjimosi liemenę. Šiomis apsaugos priemonėmis privalo pasirūpinti turo organizatoriai.
Kai kuriais atvejais būtina papildoma įranga. Pavyzdžiui, plaukiant kalnų upėmis, pravers hidrokostiumas. Jei leidžiatės į turą, kurio metu reiks keliauti ir pėsčiomis, įsigykite žygio batus.
Naujokams ar ketinantiems plaukti su šeima rekomenduojama rinktis paprasčiausius, be sudėtingesnių kliūčių maršrutus. Nereikia užmiršti ir dar vienos svarbios sąlygos- privalote mokėti plaukti. Nei viena gelbėjimo liemenė jūsų nenuplukdys iki kranto. Tačiau pati patikimiausia gelbėjimosi priemonė yra pats raftas. Jei atsidūrėte vandenyje, laikykitės jo borto.

Daugelis turistų įsivaizduoja, kad raftingas – tai savotiškas vandens atrakcionas, tačiau toli gražu taip nėra. Raftinge egzistuoja tam tikros griežtos taisyklės, kurios turi būti tiksliai vykdomos. Tik tada šis sportas taps kvapą gniaužiančiu nuotykiu, dovanos nepamirštamas emocijas bei suburs vienminčių komandą.

Xteam.lt