Balta, bet ne sniegas: baltieji pasaulio gamtos stebuklai

Autorius: Kelionių manija , 2014, Vasario 10d.

Neįprastai šilta žiema šiemet šalčiu mus gąsdino tik kelias savaites. Pasiilgusiems baltu puriu sniego patalu užklotų laukų nebūtina vykti į šiaurės kraštus ar kalnus. Kviečiame paganyti akis po balčiausias pasaulio vietas, kur sniego – nė kruopelės.

 

Baltieji smėlynai, JAV

Neįprasta balto smėlio dykuma plyti Naujosios Meksikos valstijoje, JAV. Tai – Baltieji smėlynai, White Sands, gipso kristalais nusėta dykuma. Paprastai gipso kristalai neišsilaiko žemės paviršiuje, kadangi gipsas tirpsta vandenyje, tačiau Baltųjų smėlynų klimatas itin sausas ir palankus gipso kristalams išsilaikyti. Šioje vietovėje vėjas supusto įspūdingas iki 30 m aukščio kopas. Be to, kopos po truputį „juda“ ir per metus pasislenka apie 6 km.

 

baltieji-smelynai.jpg 

 

Uyuni druskožemio dykuma, Bolivija

Salar de Uyuni, arba Druskožemio dykuma, baltuoja Bolivijoje. Akinamo baltumo dykumos vietoje kadaise tyvuliavo priešistorinis ežeras. Dabar tik lietinguoju metų laiku, sausio-kovo mėnesiais, didžiausia pasaulyje druskožemio plokštuma pasidengia kelių centimetrų gylio vandens sluoksniu, kuriame žaismingai atsispindi dangus, kurdamas nežemišką peizažą. Viena iš Salar de Uyuni atrakcijų – Druskos viešbutis, pastatytas iš druskos luitų. 

 

ujuni-dykuma.jpg 

 

Baltoji dykuma, Egiptas

Sniegynai karštajame Egipte? Iš tiesų, faraonų žemėje sniegas yra retas svečias, tačiau Baltojoje dykumoje (Sahara el Beyda) sniego baltumo netrūksta. Keliautojai į Baltąją dykumą atvyksta ne tik pasigrožėti neįprastu baltumu, bet ir masyviomis kreidos figūromis, kurias, tarsi menininko rankos, sukūrė smėlio audros. Bene žymiausia Baltosios dykumos grožybė yra 4,5 m aukščio Grybo uola, savo forma primenanti didžiulį grybą. 

 

baltoji-dykuma.jpg 

 

Lensois Maranjenses dykuma, Brazilija

Vėjo pustoma ir nuolat formas keičianti sniego baltumo dykuma driekiasi Brazilijos šiaurės rytuose, Lensois Maranjenseso (Lençóis Maranhenses) nacionaliniame parke. „Brazilijos Sachara“ vadinama dykuma iš tiesų net nėra dykuma – lietingojo sezono metu (liepą-rugsėjį) dykuma virsta lagūnomis. Tarp kopų susiformuoja vandens pripildytos lagūnos, kurios, tarsi dykumos akys, žaižaruoja įvairiomis spalvomis.

 

brazilija.jpg 

 

Hyams paplūdimys, Australija

Hyams paplūdimys, esantis pietų Australijoje, yra įtrauktas į Gineso rekordų knygą kaip balčiausias pasaulio paplūdimys. Smėlis iš tiesų čia toks akinamai baltas, kad besilankantiems primygtinai rekomenduojama dėvėti akinius nuo saulės.

 

hyams-papludimys.jpg 

 

Baltasis Doverio skardis, Anglija

Įspūdinga balta atodanga stūkso Anglijos pietryčiuose, ties Doverio miestu. Iki 110 m aukščio baltos kalkakmenio uolos tarsi žvelgia į žemyninę Europą – Prancūzijos krantus, ties siauriausia Lamanšo sąsiaurio vieta. Ilgą laiką šios uolos buvo tarsi natūrali apsauga nuo atvykėlių ir užpuolikų iš Europos. Baltieji Doverio skardžiai laikomi vienu iš Anglijos gamtos stebuklų.

 

doverio-skardis1.jpg 

 

Riugeno sala, Vokietija

Baltos uolėtos kalkakmenio pakrantės prikausto ir Riugeno salos lankytojų žvilgsnį. Salos pakrantėse besidriekiančios kalkakmenio uolos atrodo lyg būtų apsnigtos. Bene įdomiausia vieta yra Jasmundo nacionaliame parke esantis „Karaliaus sostas“. Iš čia įrengtos apžvalgos aikštelės, virš jūros iškilusios daugiau nei 110 m, atsiveria baltų kalkakmenio uolų, liūliuojamų Baltijos bangų, panorama.

 

riugeno-sala.jpg 

 

Pamukalė, Turkija

Vienas iš Turkijos gamtos stebuklų – Pamukalė, baltos travertino terasos, susiformavusios karštųjų versmių vandeniui tekant kalno šlaitais. Čia besiveržiantis natūraliai karštas (35-38°C) versmių vanduo tekėdamas netenka anglies dvideginio ir palieka kalkakmenio nuosėdas. Pamukalės terasos pradėjo formuotis prieš maždaug 14 tūkst. metų ir yra saugomos Unesco. Išvertus iš turkų kalbos „Pamukale“ reiškia „Medvilnės pilis“. Pasakojama legenda, jog senovėje šiose terasose milžinai džiovindavę medvilnės derlių.

 

pamukale-turkija.jpg 

Nuotr. sxc.hu, wikimedia.commons
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.