Kroatijos požeminis pasaulis: urvai, kuriuos verta aplankyti

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 01d.

Nedaug pasaulyje yra šalių, kuriose yra taip plačiai paplitę požeminiai urvai, kaip Kroatijoje. Šioje šalyje, garsėjančioje įspūdinga gamta, egzistuoja ir nepaprasto grožio požeminis pasaulis. Iš viso Kroatijoje priskaičiuojama per 8000 urvų, saugančių stalagmitų piramides, stalaktitų varveklius, paslaptingas upes ir kitas požemines grožybes. Tad labai pagrįstai ši Adrijos jūros šalis dažnai vadinama speleologų El Dorado.  

Jama Baredine

Netoli Porečo, ties Nova Vasos kaimu esantis Jama Baredine laikomas vienu gražiausių urvų Istrijos pusiasalyje. Lankytojams pritaikytos trasos ilgis – 300 metrų. Ekskursijų trasa pasiekia 60 m gylį po žeme. Baredino urve galima išvysti įdomų reiškinį – kalcitinę užuolaidą, kuri yra 10 m ilgio. Šiame urve oro temperatūra siekia apie +14°C. 

 

Cerovačke Špilje

Šis 4 km ilgio urvas, išsidėstęs trimis lygiais, yra netoli Gračaco, Velebito nacionaliniame parke. Ekskursija 700 m ilgio trasa trunka apie 1 val. Šie urvai įdomūs ne tik speleologiniu požiūriu, bet ir archeologiniu. Be to, manoma jog Cerovačo urvuose gyveno urviniai lokiai. Šiame urve oro temperatūra svyruoja nuo +5°C iki +11°C.  

Baračeve Špilje

Pusės kilometro ilgio urve įrengta 200 m trasa lankytojams. Baračo yra už 6 km į rytus nuo Rakovicos, juos patogu pasiekti važiuojant automagistrale Zagrebas-Splitas. Anot legendos, urvas pavadintas Baračo vardu, mat šis vyras kadaise nugalėjo vieną iš kraštą užpuolusių turkų, kuris buvo itin tvirto sudėjimo. Dėl to Baračas tapo didvyriu ir jo vardu buvo pavadintas požeminis urvas. 

 

Biserujka Špilja

Šis palyginti neilgas, tik 110 m ilgio urvas yra Krk saloje, Rudine kaimelyje. Šio urvo trasa veda 12 m po žeme, kur galima išvysti ne tik stalaktitus bei stalagmitus, bet ir didžiules požemines menes, tinkamas net ir koncertams rengti. Urve oro temperatūra svyruoja  apie +13°C.  

Špilja Veternica

Medvednicos nacionaliniame parke esantis Špilja Veternica urvas yra 7 km ilgio, tačiau ekskursijos metu galima apžiūrėti tik apie 400 m ilgio atkarpą. Šis urvas lankytojams atviras tik sekmadieniais. Netoli Zagrebo esančiame Veternicos urve aptikta čia kadaise gyvenusių neandertaliečių pėdsakų. 

Patarimai ketinantiems apsilankyti urvuose

  • Dauguma urvų būna atidaryti tik šiltuoju metų laiku, paprastai nuo gegužės iki spalio mėnesio, tad planuojant apsilankymą reiktų pasitikslinti, ar tikrai urvai yra atverti lankytojams.
  • Paprastai požeminiuose urvuose laikosi vėsi temperatūra. Net karščiausiomis vasaros dienomis, daugumoje jų temperatūra nepakyla aukščiau +5-13°C. Dėl to ketinant pasigrožėti požeminiu pasauliu verta pagalvoti apie tinkamą aprangą. 
  • Avalynė taip pat turi būti patogi, nes urvuose paprastai yra drėgna ir gali būti slidu.
  • Kenčiantiems nuo klaustrofobijos požeminiuose urvuose lankytis nerekomenduojama.
  • Turistiniuose urvuose keliaukite tik pažymėtomis ir saugiomis trasomis. Nelieskite rankomis stalagmitų, stalaktitų ir kitų gamtos suformuotų darinių – jie yra itin pažeidžiami ir formavosi metų metus.
  • Norintiems aštresnių pojūčių rengiamos neturistinės ekskursijos į speleologines trasas.
Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.