Ledo urvai: sustingusio vandens grožis Europoje

Autorius: Kelionių manija , 2014, Liepos 07d.

Yra vietų, kur net ir karštą vasaros dieną lankytojus pasitinka stingdantis šaltis. Tačiau tai neatbaido norinčiųjų pasigrožėti magiškomis sustingusio vandens formomis. Pristatome jums ledo urvus, kuriuos galima aplankyti Europoje. 

 

Eisriesenwelt, Austrija

Paslaptingoje Eisriesenwelt ledo karalijoje ir karštą vasaros dieną temperatūra nepakyla aukščiau nulio. Šis per 40 km ilgio urvas – vienas ilgiausių ledo urvų pasaulyje. Ir nors ledu padengta tik apie kilometro ilgio urvo atkarpa, vandens ir šalčio čia sukurti meno šedevrai yra išties įspūdingi, pradedant ledo stalagmitais ir baigiant sustingusiomis kaskadomis. Urvai lankytojams atviri gegužės-spalio mėnesiais. 

 

2Eisriesenwelt-ledo.jpg 

 

Ledo paviljonas, Šveicarija

Jei kada nors norėjote pamatyti, kaip atrodo ledynas iš vidaus, verta užsukti į Alalino ledo paviljoną. Ši ledyno grota yra Saas-Fee regione. 3500 m aukštyje esanti ledo grota susiformavo prieš tūkstančius metų. Tiesa, keliaudami į ledo paviljoną nepamirškite pasiimti šiltų rūbų. Netoli paviljono yra aukščiausiai pasaulyje įsikūręs besisukantis restoranas, iš kurio atsiveria panoraminis vaizdas virš Saas slėnio. 

 

Dobšinskos ledo urvai, Slovakija

Beveik pusantro kilometro ilgio Dobšinskos ledo urvas taip pat garsėja ledo figūromis. Šis urvas laikomas vienu įspūdingiausių pasaulyje ir yra saugomas Unesco. Ledas čia susiformavo prieš tūkstančius metų, o temperatūra urvo viduje siekia -4-0°C. 

 

2Dobsinska-ledo.jpg 

 

Demanovska Ladova urvas, Slovakija

Slovakijos Žemuosiuose Tatruose, Demanovskos slėnyje driekiasi ištisi požeminio pasaulio labirintai. Tačiau bene įspūdingiausias yra Demanovska Ladova urvas, kuriame tekantį ir lašantį vandenį sukaustęs amžinas ledas.  Čia tįsta milžiniški varvekliai, ledo stalaktitai grožiu nenusileidžia apledėjusiems kriokliams. Urvas lankytojams atviras tik vasaros sezono metu, nuo gegužės vidurio iki spalio pradžios.

 

2Demanova-ledo.jpg 

 

Dachšteino ledo urvas, Austrija

Austrijos Trauntalio slėnyje įsikūrusi dar viena požeminė ledo ir akmens karalystė – tai Dachšteino ledo urvas (Dachstein). Nuolatos požemiuose lašantis vanduo tebeformuoja įspūdingas ledo figūras, nors vidutinė temperatūra čia siekia +4°C. 

 

Skarišoaros ledo urvas, Rumunija

Rumunijos Apusenio kalnuose esantis Skarišoaros (Scărişoara) ledo urvas laikomas vienu iš šios šalies gamtos stebuklų. Šiam po žeme susiformavusiam ledynui jau per 3000 metų! Kai kuriose vietose ledo storis siekia iki 26 metrų. Urvas yra 700 m ilgio ir įsitaisęs daugiau nei 1 km aukštyje virš jūros lygio. 

 

Loftheliro lavos urvas, Islandija

Islandija neretai vadinama ugnies ir ledo šalimi. Vienas įspūdingiausių derinių – ugnikalnio lavos urvas, kuriame susiformavę ledo skulptūros – yra Islandijos šiaurėje netoli Akureirio. Lofthellir lavos urvas netoli Myvatno ežero susiformavo prieš 3500 metų ir yra maždaug 370 m ilgio. 

 

Skaftafelio ledo urvas, Islandija

Dar vienas ne mažiau įspūdingas ledo urvas yra Islandijos pietuose, Skaftafelio nacionaliniame parke.  Tiesa, visą Skaftafelio ledo urvo grožį galima pamatyti tik žiemą, po ilgai trunkančio lietaus – tuomet išryškėja melsva ledo spalva. Palyginti sparčiai slenkantis ledynas čia suformavo plyšį, tarsi tunelį. Tačiau čia lankytis galima tik su gidu ir tik žiemos speigui sukausčius ledą, kadangi kitu metu ledo urvas yra labai nestabilus. 

 

2Skaftafell-ledo.jpg 

Nuotr. wikimedia.commons 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.