Mėnulio slėniai ir kanjonai… Žemėje

Autorius: Kelionių manija , 2011, Gruodžio 13d.

Mėnulio slėnis, Argentina

 

Sapnavau sapnavau, kad mėnulyje buvau… Ar norėtumėte paviešėti mėnulyje? Nors tas mėnulis, kurį matome žvelgdami į dangų, nuo mūsų nutolęs apie 400 tūkstančių kilometrų, net plika akimi kartais galima jame įžvelgti kraterius ir kitus nelygumus. Tačiau ir mūsų planetoje yra panašių, mėnulio paviršių primenančių vietų! Juk apie nykias, skurdžios augmenijos ir neaiškių formų uolomis nuklotas vietoves paprastai sakome: „vaizdas kaip mėnulio paviršius“ arba „peizažas primena mėnulį“. Štai keletas vietovių Žemėje, kurios oficialiai vadinamos mėnulio vardu.

 

Mėnulio slėnis Argentinoje

Argentinos San Chuano provincijoje plyti išties nežemiškas slėnis, pramintas Mėnulio slėniu (Valle de la Luna). Isčigualasto (Ischigualasto)  gamtos parke esantis slėnis kadaise buvo upės vaga, vietovėje plytėjo pelkės, ežerai, o dabar jo paviršiuje esančios triaso periodo uolienos stebina savo formomis. Be to, šiose uolienose aptinkama moksliniu požiūriu vertingų dinozaurų fosilijų, taip pat suakmenėjusių medžių.

Isčigualasto pavadinimas, išvertus iš kečujų kalbos, reiškia „vieta, kur ilsisi mėnulis“. Vanduo ir vėjas per tūkstančius metų čia suformavo įvairiausių formų uolienų darinius. Kai kurioms keistų formų uoloms ar vietovėms šiame slėnyje netgi duoti vardai, pavyzdžiui, Kirminas, Sfinksas, Boulingo laukas, Grybas ir pan.

Boulingo laukas – vienas iš įdomiausių reginių, mat šioje vietoje ant gana lygaus paviršiaus išsimėtę beveik idealiai apvalūs akmeniniai kamuoliai, kurių kilmės paslaptis iki šiol neduoda ramybės mokslininkams.

Isčigualasto vietovė, įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, žymi ne tik įspūdingais natūralios gamtos dariniais bei išlikusiomis fosilijomis, bet ir kultūriniu paveldu. Mėnulio slėnyje aptikta keletas vietovių, kuriose išlikę piešiniai ant uolų, taip pat buvusių gyvenviečių pėdsakų ir kitų archeologinių vertybių.

1menulio-slenis-argentina1.jpg

Mėnulio slėnis, Argentina

 

Mėnulio slėnis Bolivijoje

Netoli La Paso Bolivijoje esantis Mėnulio slėnis (Valle de la Luna) – taipogi kalnuota vietovė, kurioje galima pamatyti unikalių uolienų darinių, primenančių stalagmitais nusmaigstytą dykumą. Nors dauguma uolų yra rusvos smiltainio spalvos, kai kurios jų nusidažiusios ryškia raudona ar violetine spalva.

1menulio-slenis-bolivija.jpg

Mėnulio slėnis, Bolivija

 

Mėnulio slėnis Čilėje

Mėnulio slėnį (Valle de la Luna) išvysti galima ir Atakamos dykumoje, Čilėje. Vanduo ir vėjas čia ilgokai darbavosi, kol sukūrė figūras iš akmens bei smėlio ir padarė šį žemės kampelį panašų į mėnulio paviršių. Apie 17 km nuo San Pedro nutolęs Čilės Mėnulio slėnis saulėlydžio metu nusidažo purpurine spalva. 

1menulio-slenis-cile.jpg

Mėnulio slėnis, Čilė

 

Mėnulio slėnis Brazilijoje

Jei esi Pietų Amerikos valstybė ir neturi savojo „mėnulio slėnio“ – ne lygis. Na, bent jau toks vaizdas susidaro. Taigi dar viena šalis, kurioje galima aplankyti Mėnulio slėnį (Vale da Lua) – tai Brazilija. Tačiau šis Mėnulio slėnis gerokai skiriasi nuo esančių Argentinoje, Čilėje ar Bolivijoje. Brazilijoje uolėtasis slėnis susiformavo sraunios Rio São Miguel upės dėka Chapada dos Veadeiros nacionaliniame parke. Tekėdamas upės vanduo taip nugludino uolas, kad jos suformavo nedidelius baseinėlius, kuriuose kaskadomis krenta vanduo ir… netgi galima žaisti slėpynių.

1menulio-slenis-brazilija1.jpg

Mėnulio slėnis, Brazilija

 

Mėnulio kraterių nacionalinis paminklas JAV

JAV Aidaho valstijoje esantis Mėnulio kraterių nacionalinis paminklas (Craters of the Moon National Monument and Preserve) yra vulkaninės veiklos padarinys. Čia plyti lavos laukai, kurių plotas siekia 1,6 tūkst. kv. km. Sustingusios lavos amžius – nuo 2 iki 15 tūkstančių metų. Visoje saugomoje teritorijoje yra daugiau nei 25 ugnikalnių kūgiai. Lavos laukus galima apžiūrėti keliaujant 11 km ilgio maršrutu Loop Drive.

1menulio-krateriai-jav.jpg

Mėnulio krateriai, JAV

 

Mėnulio krateriai Naujojoje Zelandijoje

Naujosios Zelandijos Šiaurinėje saloje, netoli Taupo yra aktyvios geoterminės veiklos zona, pavadinta Mėnulio kraterių (Craters of the Moon) vardu. Vietinių maorių kalba ši vietovė vadinama Karapiti. Vietovė tikrai „nežemiška“: čia iš po žemių pro susidariusius plyšius veržiasi garai, kunkuliuoja purvo vonios, o viską vainikuoja sieros dvokas.

1menulio-krateriai-nzelandija.jpg

Mėnulio krateriai, Naujoji Zelandija

 

Kelionių portalo kelioniumanija.lt informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško kelioniumanija.lt sutikimo draudžiama.