Olandijos gėlių keliu

Autorius: Kelionių manija , 2011, Kovo 08d.

Jau daugiau nei 400 metų tulpės laikomos vienu iš Olandijos simbolių. Pirmasis tulpių svogūnėlis į šią šalį atkeliavo 1593 m. Neilgai trukus šalis užsikrėtė vadinamąja „tulpių manija“, o šių gėlių svogūnėlių kainos pasiekė beprotišką lygį.

Balandžio ar gegužės mėnesiais važiuojant Olandijos keliais galima išvysti spalvingas tulpių ir kitų pavasarinių gėlių jūras, kurios džiugina keliautojų akis. Tad pasiilgę pavasario gaivumo, iš Amsterdamo leidžiamės link Harlemo, esančio vos už kelių dešimčių kilometrų. Geriausias metas tam – balandžio mėnesis.

Olandijos gėlių laukus ir kitas pakeliui esančias įžymybes galima apžiūrėti važiuojant automobiliu, traukiniu ar leidžiantis į kelionę dviračiu. Taipogi siūlomi mini kruizai visą šalį išvagojusiais kanalais. Pavyzdžiui, iš Amsterdamo specialios apžvalginės baržos plukdo iki pat Keukenhofo gėlių parko.

 

Harlemas

Harleme prasideda vadinamasis Bollenstreek arba Bloemen (Gėlių) kelias. Tiksliau sakant, tai – ištisos gėlių plantacijos, įvairiausiomis spalvomis besidriekiančios iki pat Leideno.

Pirmieji pavasario Olandijoje pranašai – krokai, pasirodantys dar sausio pradžioje. Tuo tarpu geriausias metas grožėtis tulpėmis – gegužės pradžia. Kadangi Olandijoje gėlių pramonė išvystyta puikiai, tai ir kitu metu galima išvysti žiedais nuklotus laukus. Pavasarį žydi narcizai, hiacintai, kiek vėliau – gladiolės, irisai, lelijos ir kitos gėlės.

Pakeliui galima sustoti gėlių parduotuvėlėse, kuriose siūloma įsigyti patikusių gėlių svogūnėlių. Taip pat siūloma aplankyti privačius gėlių sodus ar nedidelius muziejus, kuriuose galima susipažinti su gėlių kultūra.

Istoriniame Harlemo centre, kaip ir Amsterdame, yra kanalų. Harlemas neretai tituluojamas Olandijos gėlių svogūnėlių auginimo centru. Tačiau be gėlių čia taipogi galima aplankyti įdomias kultūrines vietas. Viena iš jų – Frans Hals muziejus, kuriame saugoma XVI-XVII a. olandų tapytojų darbai.

Pagrindinėje miesto aikštėje, Grote Markt, stovi gotikinė Sint Bavo bažnyčia, garsi puošniais vargonais, kuriais kadaise grojo ir pats Mocartas.

 

harlemas.jpg

 

Keukenhof gėlių parkas

Važiuojant nuo Harlemo į pietus, netoli Lisės (Lisse) miestelio įsikūręs žymusis Keukenhof gėlių parkas, kurį kiekvieną pavasarį papuošia milijonai žiedų. Tulpės, narcizai, hiacintai ir kitos pavasarinės gėlės džiugina lankytojų akį, o gėlininkai renkasi pristatyti naujai išvestas gėlių veisles. Geriausias metas parko lankymui – kovo-gegužės mėnesiai.

XV a. šioje vietoje buvo įkurtas nedidelis gėlių sodas, kuris ilgainiui tapo bene žymiausiu tulpių sodu visame pasaulyje. Beveik 30 ha plotą užimančiame gėlių parke auginama apie 7 mln. gėlių. Šį parką kasmet aplanko apie 700 tūkstančių lankytojų.

Keukenhof gėlių parke stebina ne tik gėlių įvairovė bei gausa, bet ir sodininkų išmonė. Čia gėlių svogūnėliai susodinti žemėje trimis lygiais. Dėl to spalvingi gėlynai lankytojų akį džiugina nuo kovo pabaigos iki gegužės vidurio.

 

keukenhof-olandija.jpg

 

Leidenas ir Nordvikas

Istoriniame Leideno mieste įsikūręs seniausias šalyje universitetas. Be to, čia galima aplankyti Botanikos sodą, įkurtą XVI a. Tačiau po apsilankymo Keukenhof gėlių parke šis sodas gali kiek nublankti.

Važiuojant toliau į pietus pasiekiamas Nordvikas (Naaldwijk), kuriame vyksta vieni didžiausių šalyje gėlių aukcionai. Čia galima patiems pajusti, kas tai yra gėlių komercija ir kaip vyksta prekyba gėlėmis: Nordviko gėlių aukcionų pastate organizuojamos ekskursijos.

 

olandija-geliu-paradas.jpg

 

Gėlių paradas

Tradicinis Gėlių paradas (Bloemencorso) kiekvieną balandį nuvinguriuoja per Nyderlandų Šiaurės jūros pakrantės laukus ir kaimelius apie 40 km – nuo Nordviko iki Harlemo. Įspūdingomis gėlių kompozicijomis papuoštas platformas lydi muzikantai bei šokėjai. O uoliausi žiūrovai geriausias parado stebėjimo vietas užsiima iš anksto. Sudėtingos kompozicijos ir puokštės, vaizduojančios pasakų personažus, pilis, laivus ir kitas sudėtingas figūras, iš gyvų gėlių kuriamos maždaug savaitę.

 

olandija-geliu-paradas2.jpg