Pasaulio spalvos: spalvotosios dykumos

Autorius: Kelionių manija , 2012, Kovo 29d.

Baltieiji smėlynai, JAV

 

Balta, juoda, o gal raudona? Kokia yra dykumos spalva? Įprasta, kad galvodami apie dykumą dažniausiai įsivaizduojame gelsvą smėlį. Bet štai keletas idėjų, kur galima išvysti ir kitokių spalvų dykumas.

Baltieji smėlynai, JAV

White Sands – taip vadinama dykuma JAV Naujosios Meksikos valstijoje. Šią dykumą sudaro baltos smėlio kopos iš gipso kristalų. Paprastai gipso kristalai neišsilaiko žemės paviršiuje, nes gipsas tirpsta vandenyje, tačiau šios vietovės itin sausas klimatas palankus gipso kristalams išsilaikyti paviršiuje. Vėjas čia ne tik supusto iki 30 m aukščio kopas, bet ir po truputį „stumia“ jas link šiaurės rytų – per metus kopos pasislenka apie 6 km.

6baltieji-smelynai-jav.jpg


Baltoji dykuma, Egiptas

Baltoji dykuma, arba Sahara el Beyda, yra viena geriausiai žinomų dykumų Egipte. Ši įspūdinga dykuma, primenanti bekraščius sniegynus, plyti apie 45 km į šiaurę nuo Farafros miesto, centrinėje šalies dalyje, kiek tolėliau nuo pagrindinių turistų lankomų vietų. Lankytojus ši vietovė stebina masyviomis kreidos skulptūromis, suformuotomis gamtos, o tiksliau, smėlio audrų. Bene žymiausia Baltosios dykumos grožybė – Grybo uola, savo forma primenanti didžiulį grybą. Šios uolos aukštis apie 4,5 m. Pasidairius po dykumą galima aptikti įvairiausių figūrų – bokštų, kupolų, smailių ir kt.

6baltoji-dykuma-egiptas.jpg


Juodoji dykuma, Egiptas

Šiek tiek į šiaurę nuo Egipto Baltosios dykumos, vykstant iš Farafros link Baharijos, plyti ir Juodoji dykuma, kuri tokį pavadinimą gavo dėl tamsios spalvos. Juodai dykuma nusidažė kadaise šioje vietoje išsiveržusių ugnikalnių dėka. Juodojoje dykumoje galima išvysti ir pačių ugnikalnių kūgius. 

6juodoji-dykuma-egiptas.jpg


Karakumų dykuma, Turkmėnija

Karakumų dykuma turkmėnų kalba vadinama Garagum, o tai išvertus į lietuvių kalbą reiškia „juodasis smėlis“. Ši dykuma užima maždaug du trečdalius Turkmėnijos teritorijos. Vidury Karakumų dykumos yra vadinamieji „vartai į pragarą“, arba Darvazos įgriuva, kuri susidarė geologams atradus požeminį dujų telkinį. 70 metrų skersmens duobės dujų nuotakos buvo padegtos tikintis, kad jos greit sudegs. Tačiau įgriuva tarsi fakelas liepsnoja jau daugiau nei keturis dešimtmečius.

6karakumai-turkmenija.jpg


Kyzylkumo dykuma, Centrinė Azija

Net kelių Centrinės Azijos valstybių teritorijose plytinti Kyzylkumo dykuma yra 11 pagal plotą pasaulyje. Išvertus į lietuvių kalbą, šios dykumos pavadinimas reiškia „raudonasis smėlis“. Didžiąją dalį dykumos sudaro vadinamieji barchanai, arba smėlio kopos.


Simpsono dykuma, Australija

Centrinėje Australijoje esanti Simpsono dykuma gali pasigirti ryškiai raudono smėlio kopomis. Aukščiausia smėlio kopa šioje dykumoje, Big Red, siekia 40 m aukštį.

6simpsono-dykuma-australija.jpg


Namibo dykuma, Namibija

Vienos žymiausių ir didžiausių pasaulyje spalvotųjų kopų driekiasi Namibo dykumoje, pietvakarinėje Afrikos pakrantėje. Šios dykumos spalva kinta priklausomai nuo saulės padėties. Namibo dykumos smėlio kopų aukštis vietomis siekia iki 300 metrų.

6namibo-dykuma-afrika.jpg


Spalvotoji dykuma, JAV

JAV Arizonos valstijoje esanti Spalvotoji dykuma (Painted desert) „nusidažiusi“ įvairiomis spalvomis – čia išvysite raudoną ir violetinę, baltą ir pilkšvą, ar net oranžinę spalvas. Kai kurios kalvos, esančios šioje sausringoje vietovėje, atrodo tarsi sluoksniuoti pyragai.

6spalvotoji-dykuma-jav.jpg


Spalvotoji dykuma, Australija

Įvairiaspalvėmis uolienomis nuspalvinta ir pietų Australijoje esanti Spalvotoji dykuma. Vykstant erozijai iš anksčiau šioje vietoje buvusio jūros dugno nuosėdinių uolienų buvo išplauti mineralai, kurie ir išmargino kraštovaizdį vaizdingais peizažais.

6spalvotoji-dykuma-australija.jpg

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.