Alhambra – islamo kultūros paminklas Ispanijoje

Autorius: Kelionių manija , 2012, Rugsėjo 14d.

Rojus žemėje. Arabų kultūros perlas. Šviesos ir vandens karalija. Magiškas architektūros kūrinys. Tokiais pompastiškais epitetais apibūdinama Alhambra, prabangūs maurų valdovų rūmai Granadoje. Ne tik ant kalvos įsikūrę rūmai, bet ir apylinkių vaizdai yra pribloškiantys ir sukuria vientisumo įspūdį.

Didingieji rūmai iškilo valdant Nasridų dinastijai, kuri buvo paskutinioji Ispanijos maurų dinastija, gyvavusi XIII-XV a. Maurai, arba iš Šiaurės Afrikos kilę arabai musulmonai, į Ispaniją atkeliavo VIII amžiuje ir didelę dalį Pirėnų pusiasalio valdė apie 700 metų, kol XV a. pabaigoje buvo galutinai išvyti iš šių žemių.

Alhambros rūmų kompleksą sudaro gynybinė tvirtovė, karališkieji rūmai, sodai, mečetės, o taip pat gyvenamieji namai bei kiti statiniai. Išvertus į lietuvių kalbą, Alhambra reiškia „raudonoji tvirtovė“. Toks pavadinimas jai prigijo rausvos spalvos plytų, iš kurių buvo išmūrytos palyginti atšiauriai pasitinkančios asketiškos išorinės pilies sienos. Tuo tarpu už tvirtų išorinių sienų slypi tikrasis maurų perlas – kontrastas išorės paprastumui, prabanga alsuojantis, arkomis, mozaikomis, freskomis, ornamentais ir raižiniais išgražintas pilies interjeras.

Nors saulės nutviekstoje Andalūzijoje beveik visais metų laikais trūksta vandens, sąmojingi Alhambros architektai pasirūpino, kad ant kalvos stūksančioje tvirtovėje jo niekuomet nestigtų. Tad čia įrengti sodai neapsieina be įspūdingų kanalų, baseinų, fontanų bei kitokių vandens kuriamų efektų. Be to, vanduo nuo seno musulmonų buvo vertinamas ir garbinamas. Tai buvo ne tik švaros, bet ir pažinimo simbolis, o kartu ir būtinas prabangos elementas. Vanduo Alhambroje ne tik sukuria akiai mielą estetinį vaizdą, bet ir atlieka vėsinimo funkciją kaitros nutviekstuose kiemeliuose.

01alhambra-rumai-ispanija1.jpg

Sakoma, kad norint pajusti tikrąją Alhambros dvasią, čia reiktų užsukti bent du kartus: dieną, kuomet saulės kepinama pilis alsuoja troškiu vidudienio oru, ir naktį, kuomet atsiskleidžia visos mauriškojo gyvenimo paslaptys.

Alhambra, ne sykį apgriauta ir apiplėšta, vėliau buvo restauruota ir dabar nesiliauja stebinti atvykėlių akis ir širdis. Rūmuose įkurtas islamo architektūros muziejus, supažindinantis su maurų kultūra.

01alhambra-rumai-ispanija3.jpg

Tačiau planuojantys aplankyti Alhambrą turėtų iš anksto rezervuotis įėjimo bilietus ir atvykti tiksliai bilietėlyje nurodytu laiku, kadangi lankytojų skaičius čia yra ribojamas, o norinčiųjų išvysti vienus gražiausių rūmų pasaulyje yra begalės.

01alhambra-rumai-ispanija5.jpg

Nuotr. Sxc.hu

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.