Apie Europos „versalius“

Autorius: Kelionių manija , 2014, Liepos 09d.

Viena labiausiai lankomų Prancūzijos pilių yra ištaigingieji Versalio rūmai, garsėjantys savo dydžiu, puošnumu, išpuoselėtais sodais ir įspūdingais fontanais. Netoli Paryžiaus esantys rūmai tapo ne tik Karaliumi Saule vadinto Liudviko XIV šlovės simboliu, bet ir kadaise diktavo madas visai Europai. Senojo žemyno šalių karališkieji rūmai neretai buvo statomi lygiuojantis į Versalio prabangą. Nemažai šalių ir šiandien turi savuosiuos „versalius“ vienaip ar kitaip primenančius šį prancūzų šedevrą. 

 

Taip pat skaitykite: Apie pasaulio „venecijas“ 

 

„Švedijos Versalis“ – Drotningholmo dvaras

Kiek atokiau nuo Stokholmo centro įsikūręs Drotningholmo dvaras – tai 17 a. rūmai vaizdingoje Mälaren ežero saloje. „Švedijos Versaliu“ pramintas karališkasis dvaro kompleksas, kurį sudaro rūmai, teatras, parkas bei kinų paviljonas, yra įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Ir šiomis dienomis karališkoji šeima dalį rūmų naudoja kaip privačią rezidenciją. Kita rūmų dalis yra atvira lankytojams. Aplinkui Drotningholmo rūmus įkurtas parkas su begale paminklų ir statinių. 

 

1Drottningholm.jpg 

„Švedijos Versalis“ – Drotningholmo dvaras

 

„Latvijos Versalis“ – Rundalės rūmai

Latvijos, o kartais net Baltijos Versaliu vadinama Rundalės pilis – tai įspūdingi baroko-rokoko stiliumi pastatyti rūmai, kurie įsitaisę, rodos, visų užmirštame užkampyje netoli Latvijos Bauskės miesto. Ištaigingus rūmus kaip vasaros rezidenciją pasistatydino Kuršo kunigaikštis E.J.Bironas 18 a. Iš viso Rundalės pilyje įrengti 138 kambariai – daugumos jų prabangūs interjerai atkurti iki smulkiausių detalių. Rūmų kieme įkurtas įspūdingas prancūziško stiliaus parkas, juosiamas kanalo.

 

1rundale.JPG 

Rundalės pilis Latvijoje 

 

„Vokietijos Versalis“ – Sansusi rūmai

Rūmai „be rūpesčių“, arba Schloss Sanssouci – tai šalia Potsdamo esantys rūmai, buvusi Prūsijos karaliaus užmiesčio rezidencija, padėdavusi pabėgti nuo rūpesčių ir darbų. Rūmus supa romantiškomis terasomis susodintas vynuogynas. Iš sodo į senuosius rokoko stiliaus rūmus veda 132 laipteliai, tad šis pastatas iš tolo atrodo lyg pakibęs virš žaliuojančių vynuogynų. Didžiulis parkas užima beveik 300 ha plotą. 

 

1sansusi.jpg 

Sansusi rūmai Potsdame 

 

„Austrijos Versalis“ – Šionbruno rūmai

Baroko stiliaus buvusi Austrijos imperatorių vasaros rezidencija įsikūrusi Vienoje. Ištaigingus Šionbruno rūmus (Schloss Schonbrunn) supa sodai, grakščios alėjos, kurias paįvairina dailūs fontanai ir statulos. Šioje vietoje pirmieji rūmai iškilo dar 16 amžiuje, vėliau buvo pastatyti nauji rūmai, kuriuose karaliavo Habsburgų dinastija.

 

1Schonbrunn.jpg 

Šionbruno rūmai Vienoje

 

„Rusijos Versalis“ – Peterhofo rūmai

Išpuoselėtų parkų, sodų ir fontanų kompozicijų supamas Peterhofas – tai imperatoriškieji rūmai Sankt Peterburge. „Rusijos Versaliu“ ir „Fontanų sostine“ praminti rūmai buvo pastatyti 17 a. pradžioje valdant Petrui Didžiajam ir spinduliuoja prabanga. Rūmus supa apie 150 fontanų, iš kurių įspūdingiausias yra Didžioji Kaskada, papuošta paauksuota Samsono skulptūra.

 

1Peterhof.jpg 

 

„Lenkijos Versalis“ – Vilanovo rūmai

Prašmatnūs Vilanovo rūmai (Wilanow Palac) iškilo 17 a. tuometiniame Varšuvos priemiestyje vietoje čia buvusios vilos. Rūmuose kurį laiką gyveno karalius Jonas III Sobieskis. Vėliau Vilanovo rūmai buvo praplėsti. Barokinius rūmus puošia angliškas parkas ir itališko stiliaus sodas. Rūmų arklidėse šiuo metu įrengtas Plakatų muziejus.

 

1Wilanow.jpg 

 

„Danijos Versalis“ – Frederiksborgo pilis 

Didžiausia renesansinė pilis Skandinavijoje, Frederiksborgo pilis (Frederiksborg Slot) yra viena iš karališkųjų pilių. Frederiksborgo pilis buvo pastatyta 16 a. ant trijų nedidelių salelių Slotsoen ežere, o greta pilies įrengtas dailus baroko stiliaus sodas. Kadaise pilies koplyčioje būdavo karūnuojami karaliai. Pilyje įrengtas Nacionalinis istorijos muziejus.

 

1frederiksborg.jpg 

Frederiksborgo pilis Danijoje

 

„Ispanijos Versalis“ – La Granja rūmai

Karališkieji La Granja rūmai (ispaniškai – Palacio Real de La Granja de San Ildefonso) įsikūrę netoli Ispanijos Segovijos miesto, apie 80 km nuo sostinės Madrido. Baroko stiliaus 18 a. statyti rūmai dar vadinami „mažuoju Versaliu“ ir stebina prašmatniu interjeru, įmantriais ornamentais ir puošyba. Rūmus supa prancūziško stiliaus parkas. 

 

1granja-ispanija.jpg 

 

 

„Italijos Versalis“ – Kazertos rūmai

Karališkieji Kazertos rūmai (Reggia di Caserta) buvo vieni didžiausių 18 amžiuje statytų rūmų Europoje. Bendras rūmų plotas sudaro apie 45 000 kv.m., o jų viduje įrengta apie 1200 kambarių. Netoli Neapolio iškilę itališkojo baroko rūmai stiliaus yra saugomi Unesco. 

 

1kazertos-rumai.jpg 

 

Nuotr. freeimages.com, commons.wikimedia 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.