Čičmanai: magiška ornamentų galia

Autorius: Kelionių manija , 2012, Rugpjūčio 24d.

Čičmanų miestelis, esantis Karpatų kalnuose, garsus mediniais namais, kurie išdailinti įvairiausiais ornamentais. Gausi tradicinė namų puošyba vilioja lankytojus į šį Rajecka Dolina slėnyje įsikūrusį miestelį, kuriame išlikę per 130 unikalių medinių statinių. Teigiama, kad tokie namai yra išlikę tik šiame vieninteliame Slovakijos miestelyje.

Čičmanai (Čičmany) rašytiniuose šaltiniuose minimas jau nuo XIII a. pabaigos, esą, tuo metu pro nedidelį kaimelį ėjęs svarbus kelias. Kaimo gyventojai buvo žemdirbiai, daugiausia augino avis. Medinukais (drevenice) praminti puošniais ornamentais išdailinti namai nuo seno tapo šio miestelio išskirtiniu bruožu.

 

04slovakija-cicmanai6.jpg

 

Medinių Čičmanų namų išorinės sienos išpieštos baltais kalkiniais dažais: čia išvysite įvairias figūras, augalų, gyvūnų motyvus. Nuo seno tikėta, jog šie tradiciniai ornamentai turi magiškų galių ir apsaugo namus nuo piktųjų jėgų bei gamtos stichijų. Panašūs ornamentai buvo siuvinėjami ir ant šio regiono tautinių rūbų, staltiesių.

 

04slovakija-cicmanai5.jpg

 

Įdomu tai, kad baltais kalkiniais dažais ornamentus ant medinių namų sienų piešdavo moterys. Ši tradicija atsirado tik XIX amžiuje, o iki tol baltomis kalkėmis buvo dažomi tik namų kampai. Tokiu būdu buvo siekiama apsaugoti medieną nuo puvimo, o taip pat ir saulės spindulių.

Geriausiai išsilaikiusiuose Gregorovų ir Radenovų namuose įrengta etnografinė ekspozicija, supažindinanti su šio regiono istorija bei folkloru.

 

04slovakija-cicmanai4.jpg

Nuotr. zilina-gallery.sk


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.