Gyvenimas plūduriuojant: Titikakos ežero salos

Autorius: Kelionių manija , 2011, Spalio 06d.

Turbūt mažai kam nėra girdėtas Titikakos ežero vardas. Snieguotų Kordiljeros kalnagūbrio viršūnių apsuptas ežeras vietinių gyventojų laikomas šventu. Andų tautų mituose iš šio ežero kildinama saulė, mėnulis ir visa civilizacija.

 

Aukščiausiai tyvuliuojantis laivybinis ežeras

Titikakos ežeras, esantis 3800 m aukštyje virš jūros lygio, priklauso dviems valstybėms – Peru ir Bolivijai. Tai didžiausias Peru ežeras (ilgis – 176 km, plotis – 50 km), o pasaulyje tai – aukščiausiai esantis laivybinis ežeras.

Išvertus iš vietinių gyventojų kečujų kalbos, Titikakos pavadinimas reiškia „švino uola“. Kita ežero pavadinimo versija sako, jog pirmieji šį vandens telkinį pasiekę europiečiai buvo portugalai Fani ir Peteris Titicaca.

Iš Peru pusės Titikakos ežerą patogiausia pasiekti vykstant į Puno miestą. Iš šio miesto organizuojamos ir ekskursijos į Titikakos ežero salas, kuriose galima susipažinti su unikalia Uros gentimi, iki šių dienų gyvenančią būstuose, suręstuose ant vandens.

8peru-titikaka5.jpg

 

Plūduriuojančios salos

Nedidelė Uros gentis iki šių dienų išlaikiusi šimtametę tradiciją statyti būstus ant vandens: plūduriuojančiosios Uros salos padarytos iš tortor nendrių ryšulių. Tokiu būdu senovėje buvo stengiamasi apsisaugoti nuo priešų, pasislepiant dirbtinai pastatytose salose toli nuo ežero kranto.

Vietiniai gyventojai šias salas nuolatos atnaujina, ant viršaus vis primesdami naujų nendrių, augančių šio ežero pakrantėse, ryšuliu. Šis metodas, gyvuojantis jau šimtmečius, neleidžia saloms išnykti. Tokius atnaujinimo darbus salos gyventojai atlieka maždaug keturis kartus per metus.

Paprastai iš nendrių pagamintas salos pagrindas, ant kurio statomi genties trobesiai, būna apie 2 metrų storio. Tam, kad sala tikrąją to žodžio prasme nenuplauktų, ji virvėmis tvirtinama prie didžiulių rąstų. Viena iš nendrių pagaminta ir gerai prižiūrima sala paprastai tarnauja iki trisdešimties metų. Iš viso Titikakos ežere plūduriuoja apie 40 tokių salų.

8peru-titikaka1.jpg

 

Gyvenimas „ant nendrių“

Gyvenant nendrių apsupty, vienas svarbiausių klausimų – kaip išvengti ugnies pavojaus? Juk trapios nendrės gali kaipmat supleškėti! Ugnis, kurios pagalba ruošiamas maistas, kuriama ant nendrių pagrindo sukrautos akmenų krūvos viršuje. Tokiu būdu ugnis nepasiekia nendrinio paviršiaus.

Titikakos ežero gyventojai iš nendrių, surištų į pluoštus, gamina ir tradicinius laivelius. Nendrės pritaikomos ir kitose gyvenimo srityse: medicinoje, kulinarijoje.

Izoliuotai gyvenanti tauta, nors ir sulaukia turistų dėmesio, tačiau kartu yra ir pakankamai atokiai nuo masinio turizmo. Nepaisant to, civilizacija skverbiasi ir į šių salų gyventojų buitį – čia nendrinėje pašiūrėje gali išvysti ir televizorių, ir kitus elektroninius prietaisus, o elektros energiją gamina šiuolaikiškos saulės baterijos. Tiesa, nendrinėse salose, ten kur renčiami būstai, tualetų nėra. Jie įrengiami atskirai plūduriuojančiose nedidelėse salelėse. 

8peru-titikaka2.jpg

 

Pritaikyta lankytojams

Uros genties žmonės, siekdami uždirbti pajamų, ėmė priiminėti ir smalsaujančius turistus. Dauguma šeimų dabar gyvena iš turizmo. Atvykėliai gali ne tik susipažinti su unikalios tautos gyvenimo būdu, apsigyventi nendrinėje pašiūrėje, bet ir patys apsirėdę tautiniais Uros gyventojų rūbais įsijausti į vietinių gyventojų kailį.

Natūralios Amantanio ir Takvilės salos taipogi nestokoja lankytojų. Šiose salose nėra nei kelių, nei automobilių, o vietiniai indėnai garsėja itin spalvingais tradiciniais drabužiais. Amantanio saloje galima apžiūrėti dviejų šventyklų liekanas – Pačamamos ir Pačatatos – šios šventyklos įsikūrusios ant dviejų viršukalnių. Minėti statiniai, simbolizuojantys Motiną Žemę ir Tėvą Žemę, yra statyti seniau, negu suklestėjo inkų civilizacija.

8peru-titikaka4.jpg


Taip pat skaitykite:

Korovajai, gyvenantys medžių viršūnėse

Orinoko delta ir varao genties namai ant polių

 


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.