Į Maskvą – su misija skleisti lietuvybę

Autorius: Rūta Juozapaitytė | Kelionių manija , 2013, Birželio 19d.

20 šokėjų, 10 muzikantų ir kanklininkių, 15 choristų, 4 vadovai, daugybė instrumentų, tautinių kostiumų bei vaišės – toks ekipažas dar visai neseniai apsiginklavo kantrybe, įsėdo į autobusą ir pajudėjo Maskvos link su tikslu aplankyti ten gyvenančius lietuvius. 

Kelionėje dalyvavusi šokių kolektyvo „Žilvitis“ narė Indrė Levickytė pasakoja – nors sovietinio palikimo šioje šalyje daug, pamatyti tikrai yra ką.

Tavo kelionė į Maskvą buvo ne tik poilsinė, bet ir darbinė, su šokių kolektyvu buvote pakviesti sudalyvauti koncerte. Koks tai koncertas? 

Taip, mūsų Kauno Vytauto Didžiojo universiteto tautinių šokių kolektyvas „Žilvitis“ buvo pakviestas koncertuoti Maskvos tautinių mažumų kultūros centre. Šį susitikimą inicijavo jau daugelį metų Maskvoje gyvenantys mūsų tautiečiai – lietuviai. Koncertas buvo skirtas būtent jiems, siekiant priminti apie gimtas vietas, gimtą kalbą, šokius, muziką. Kadangi aiškiai žinojome, kas bus mūsų auditorija, tai ir programą ruošėme būtent jiems, norėjome perteikti tėviškės namų kvapą, prisiminimus, galbūt kažką sugrąžinti į savų laikų jaunystės dienas, kai ir jie panašiai sukosi rateliuose, dainavo liaudies dainas. 

Koncertavote lietuvių bendruomenėje. Papasakok, kaip laikosi Maskvoje gyvenantys lietuviai? 

Ooo, tokio priėmimo mes dar niekada nebuvome matę! Nuostabūs, šilti žmonės. Nors gerai pagalvojus, kitko ir negalėjome tikėtis, juk mes jiems priminėm juos pačius. Daugelis iš šios lietuvių bendruomenės būdami mūsų amžiaus taip pat juk vis dar gyveno Lietuvoje, todėl nenuostabu, jog mums atvykus, jie puolė klausinėti, kaip atrodo vienas ar kitas miestas, pasakojo, kur patys gyveno, ką dirbo, kur mokėsi. Buvo be galo įdomu lyginti jų pasakojimus su dabartimi.

Vykote autobusu, kelionė pirmyn ir atgal užtruko beveik 4 dienas. Ar nebuvo kokių kuriozų jos metu?

Jau pats važiavimas autobusu yra tam tikras kuriozas, nes pasirinkus tokį keliavimo būdą turi viską tam pritaikyti. Maistas turi būti negendantis, o visi keleiviai turi būti apsišarvavę pagalvėlėmis ar miegmaišiais, kad miegodamas bent kažkiek galėtum pailsėti. Iš kitos pusės, tai puikus būdas keliauti linksmai ir su dainomis, juk nei lėktuve, nei traukinyje niekas tau neleistų užtraukti „Ilgo kelio…“, o štai autobuse mūsų dainos skambėjo nuo aušros iki aušros. Taip ir pasireiškia bendrystė, draugystė, kolektyvas, kai būdami drauge atrandam bendrus tikslus, bendras vertybes, bendrus pomėgius.

 

9maskva-kelione3.jpg 

 

Kadangi koncertavote neilgai, per likusias dienas turbūt bandėte pažinti miestą. Ką aplankėte? 

Aplankėme tikrai nemažai, kadangi su mumis iš Lietuvos važiavo kartu ir lietuvė gidė, ir Maskvoje turėjome vietinę gidę. Tad informacijos ir žinių gavome beveik dvigubai. Pirmąjį vakarą pradėjome nuo žymiausių Maskvos gatvių – Senojo ir Naujojo Arbato. Tai beveik kaip mūsų Gedimino prospektas Vilniuje arba Laisvės alėja Kaune. Po to, be abejo, apėjome visą Kremliaus pastatų ansamblį, įkišome nosis sąžiningai į visas ten buvusias ir atviras cerkves. Neaplenkėme ir Raudonosios aikštės, Tretjakovo galerijos, naujojo miesto kvartalo – Maskvos city, garsiojo Lomonosovo universiteto, Novodevičiaus kapinių, kur yra palaidoti žymiausi Rusijos žmonės, todėl labai įdomu pasižvalgyti, kokie netradiciniai paminklai jiems ten yra pastatyti, ir dar daug daug viso kito pamatėme, išgirdome nemažai legendų, bet, kaip žinia, tikrąjį miesto kvapą pajusi tik pats ten apsilankęs.

 

Kokį įspūdį apie šį miestą ir šalį – Rusiją, susidarei?

Važiuodama į Rusiją, buvau kiek skeptiškai nusiteikusi. Tiesą pasakius, važiavau su tokiu įdomiu tikslu – pažinti savo priešą, nes prieš atvykdama nelabai mėgau šią šalį, niekada ir neketinau į ją keliauti, bet, pasitaikius tokiai progai, pasakiau sau, kodėl gi ne?

Taigi pirmasis mus pasitikęs vaizdas tikrai buvo dvejopas. Greitai supratome, jog kalbos apie Maskvą buvo teisingos – čia nėra vidurinio socialinio sluoksnio. Miesto gatvėmis važinėjo arba automobiliai, nuo kurių negalėjome atitraukti akių, kurie žavėjo savo didumu, prabanga ir ekstravagantiškumu, tačiau šalia dardėjo ir dar tie patys Sovietų Sąjungos gyvavimo laikotarpiu gaminti automobiliukai, volgos ir žiguliai. Skirtumas buvo tikrai didelis.

 

9maskva-kelione5.jpg 

 

Ką patartum pamatyti Maskvoje kitiems keliautojams?

Mano, kaip jau nemažai keliavusiosios, nuomone, žinoma, kad nederėtų pamiršti visų tų jau seniai žinomų ir garsių turistinių vietų, bet tuo pačiu siūlau nebijoti ir nuklysti į nematytas, negirdėtas tylesnes vietas, nes būtent ten atsiskleidžia tikroji miesto dvasia, ten pamatysi tikrųjų miestiečių veidus, gausi paragauti tikrojo tradicinio maisto.

Na, o jei jau reikėtų įvardinti pagrindinius Maskvos objektus, kas tikrai man paliko įspūdį, tai pirmiausia būtų Borodino mūšio muziejus. Ten ne tik gauni milžinišką dozę žinių, tu pats nenoromis nuklysti į istorinius faktus, pats nori kuo daugiau prisiminti, suvesti, tai ką žinai pats, ir ką matai muziejuje. Tačiau įspūdingiausia buvo viršutiniame muziejaus aukšte išvysti visą Borodino mūšio panoramą! Eidamas palei sieną galėjai stebėti visą mūšio eigą, o pats vaizdo pateikimas – stulbina. Vaizdas toks tikroviškas, kad atrodo, jog tu pats esi karo lauke. Tikrai šis muziejus patiks net ir patiems didžiausiems muziejų priešininkams.

Taip pat man patiko Jaunavedžių tiltas Maskvoje. Mintis panaši kaip ir Lietuvoje: ką tik susituokę jaunavedžiai čia prisiekia amžiną meilę ir ją užrakina geležine spyna ant kokio nors tilto atbrailos, o raktelį įmeta į upę. Tačiau Maskvos tiltas man paliko įspūdį, nes ten visos spynos sukabintos ne ant tilto turėklų, kaip tai daroma Lietuvoje, o yra specialūs medžio formos įtvirtinimai ant kurių galima kabinti savo meilės spynas. Toks variantas tikrai atrodo estetiškiau, įdomiau ir daug labiau traukiantis akį.

 

9maskva-kelione2.jpg 

 

Na, o kaip tikriems turistams, norintiems išleisti paskutinius rublius, siūlau apsilankyti garsiajame Izmailovo turguje. Tai tikras suvenyrų turgus, kur galima profesionaliai nusiderėti, išsirinkti patį pačiausią suvenyrą ir šiaip pasižvalgyti į liaudies amato darbus. Tikrai įdomus jausmas, kai pamatai tiek daug matrioškų vienoje vietoje.

Ar dar ketini sugrįžti į šį miestą? Kodėl?

Į patį miestą grįžti, manau, nenorėčiau. Per tą savaitę Maskvoje pamatėme tikrai daug, o sugrįžti į tuos pačius miestus, kol kitų dar nematei, nėra reikalo. Bet štai Sankt Peterburgą ar Sibirą pamatyti tikrai sutikčiau. 

 

9maskva-kelione1.jpg

Nuotraukos iš asmeninio Indrės archyvo

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.