Kipras: įdomūs faktai, kurių galbūt nežinojote

Autorius: Kelionių manija , 2015, Kovo 21d.

Nuostabusis Kipras kasmet sulaukia išskirtinio turistų dėmesio. Vaizdinga gamta, mėlynas vanduo, jaukūs paplūdimiai, mitologinės vietos ir šilta saulė – tik dalis visų dovanų, kurias siūlo trečia pagal dydį Viduržemio jūros sala. Bene svarbiausias faktas poilsiautojams, susiruošusiems į Kiprą, yra tai, jog čia saulė šviečia 340 dienų per metus. Tačiau tai tik viena iš daugybės įdomybių, kuriomis gali pasigirti vaizdingo kraštovaizdžio sala. Kipras garsėja ir architektūriniais paminklais, delikatesiniais skanėstais, vyndarystės tradicijomis, amžius skaičiuojančia kvepalų istorija, mitiniais pasakojimais ir kitais neįtikėtinais atradimais. Pateikiame kelis įdomiausius faktus apie saulės glamonių ištroškusių poilsiautojų pamėgtą salą.

Kipras – trečia pagal dydį Viduržemio jūros sala

Kipro sala yra trečioji pagal dydį Viduržemio jūroje, ją dydžiu lenkia tik Italijos salos Sicilija ir Sardinija. Kipras yra įsikūręs į pietus nuo Turkijos ir į vakarus nuo Sirijos bei Libano. Be to, tai labiausiai į rytus nutolusi sala Viduržemio jūroje. Vaizdingieji Kipro kurortai garsėja skaidriu jūros vandeniu, minkšto smėlio paplūdimiais ir visuomet geru oru.

Padalintoji Kipro sostinė

Kipro sostinė Nikosija yra vienintelė pasaulyje sostinė, padalinta į dvi dalis ir faktiškai priklausanti dviems šalims – Kiprui ir Turkijos kontroliuojamam Šiaurės Kiprui. Sostinę, tarsi istorinę Berlyno sieną, dalija vadinamoji „Žalioji linija“. Norint patekti į turkų kontroliuojamą Šiaurės Kiprą, reikia gauti vizą. Turkiškai miestas vadinamas Lefkosija. Nikosija laikoma salos sostine nuo IX amžiaus.

Kipras ir alyvuogės

Kipras ir alyvuogės – tai du neatsiejami dalykai. Alyvmedžiai saloje auginami nuo seno, o alyvuogių aliejus yra vienas pagrindinių Kipro gyventojų gaminamo tradicinio maisto ingredientų. Nenuostabu, jog keliaudami po Kiprą išvysite kalvomis banguojančias alyvmedžių giraites. Besidomintys alyvmedžių kultūra gali užsukti į garsųjį Alyvmedžių parką Oleastro, esantį pusiaukelėje tarp Pafoso ir Limasolio.

Kipras – meilės sala

Tikima, kad Kipras – tai žemė, kurioje gimė meilės ir grožio deivė Afroditė. Todėl ir visa sala neretai tituluojama meilės vardu. Turistų pamėgta vieta yra įsikūrusi vakarinėje Kipro dalyje, netoli Pafoso kurorto. Čia – vaizdingoje pakrantėje – stūkso garsioji Petra tou Romiou, dar vadinama Afroditės uola, ties kuria, anot mitologinių pasakojimų, iš jūros bangų iškilo gražioji deivė. Netoliese esančiame Akamo pusiasalyje trykšta natūrali versmė, praminta Afroditės maudyklėmis – pasakojama, kad čia maudydavosi grožio deivė.

Kipro delikatesas – halloumi sūris

Būkite tikri – šio sūrio tikrai gausite paragauti bet kur Kipre. Puskietis sūris, gaminamas iš avių ar ožkų pieno – tai kipriečių pamėgtas halloumi, savo struktūra kiek primenantis itališkąjį mozzarella sūrį. Kipriečiai visomis jėgomis stengiasi išsaugoti specifinį sūrio skonį, todėl autentiškas produktas gaminamas laikantis griežtų standartų. Sūris patiekiamas šviežias arba keptas, jį galima maišyti su kitais produktais, kepti orkaitėje, keptuvėje arba ant grotelių.

Kipro rožiniai flamingai

Apie 10 tūkst. rožinių flamingų kasmet nusileidžia prie Larnakos ežero. Čia jie apsistoja trumpam – migruodami į pietus, tačiau jų grožis nepalieka abejingų. Larnakos ežeras įdomus tuo, jog yra druskingas, o kadaise buvo jūros dalis. Kai ežeras prisipildo vandens, turistai atvyksta pasigrožėti nepaprastu kraštovaizdžiu. Didžiąją laiko dalį ežere karaliauja baltosios gulbės. Iš viso čia galima pamatyti daugiau nei 35 tūkstančius paukščių.

kipras-larnaka.JPG

Hala Sultan Tekke mečetė prieLarnakos ežero 

Kipro vyndarystės tradicijos

Apsilankius Kipro saloje, būtina paragauti išskirtinio skonio vyno. Kipre Troodos kalnų papėdėje gaminamas saldusis Commandaria vynas laikomas seniausiu pasaulyje – šiam vynui jau per 5 tūkst. metų. Netoli Limasolio Erimi kaimelyje įsikūręs Vyno muziejus, supažindinantis su įspūdinga vyndarystės Kipre istorija ir tradicijomis. Šis muziejus kasmet sulaukia didelio turistų ir vyno mėgėjų dėmesio.

Olimpo kalnas Kipre

Aukščiausias Kipro kalnas – tai į beveik 2000 metrų aukštį besistiebiantis Olimpas, esantis Troodos kalnyne, sulaukiantis didelio poilsiautojų dėmesio. Užkopus į kalną, galima mėgautis įspūdingais salos vaizdais. Olimpo kalno papėdėje įrengtos modernios slidinėjimo trasos su keltuvais. Įdomu tai, kad aukščiausias Graikijos kalnas taip pat yra Olimpas, tiesa, kiek aukštesnis – 2919 m.

Kipro kvepalų istorija

Kipras garsėja ir savo kvepalų istorija. Archeologai teigia, jog kipriečiai buvo vieni pirmųjų žmonių, kurie naudojo kvepalus. Šioje saloje buvo aptikta iki šiol seniausios parfumerijos – pastato, kuriame vyko masinė kvepalų gamyba, liekanos. Čia taip pat buvo surasti kvepalų maišymo dubenys, indai, piltuvėliai ir kvepalų buteliukai. Manoma, kad seniausiems kvepalams yra daugiau nei 4000 metų.

Britų palikimas

Kipro salą nuo 1878 m. iki 1960 m. valdė britai, tad jų palikimą galima nesunkiai aptikti ir šiandien. Visų pirma, eismas, kaip ir Anglijoje, Kipre vyksta kairiąja puse. Be to, dauguma kipriečių kalba angliškai, nors oficialios šalies kalbos yra graikų ir turkų (šiaurinėje dalyje). Tai palengvina bendravimą su turistais ir užtikrina geriausias poilsio sąlygas.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.