Latvė Elina Dobele – architektė, tapusi batų dizainere

Autorius: Astra Petkūnaitė | Kelionių manija , 2012, Gruodžio 03d.

Laukiu nesulaukiu akimirkos, kai vėl būsiu pakeliui į Rygą, kur liko mano naujoji meilė. Ne, ne žavus latvis, o moteriška silpnybė – batai.

Jaukiame „ZoFa“ salone dirbanti ir kurianti architektė Elina Dobele tikrai žino, kaip sukurti stilingus, išskirtinius ir tiesiog nuostabius batus, kurias dėvėti norės kiekvienas. Tarp jų – ir aš.

 

Jūs esate architektė, tačiau dabar jūsų gyvenimas sukasi aplink batus. Kaip gimė idėja kurti avalynę?

Kaip architektei man visuomet buvo įdomiau kurti mažesnes formas – privačius namus ar netgi interjero detales. Aš supratau, kad architektūra mano temperamentui yra pernelyg lėta, kad techniniai sprendimai ir derėjimasis su vietine valdžia užima daugiau laiko nei idėjų generavimas su klientais. Tada ir gimė „ZoFa”, nes supratau, kad batas yra mažas namas mūsų pėdai (šypsosi).


 

Ar iki atsirandant „ZoFa”, batai buvo jūsų aistra ir gyvenimo dalis?

Kai tik pirmą kartą susimąsčiau apie madą ir stilių, prisimenu, kad daugiausiai dėmesio skyriau batams. Mano pirmieji baltutėliai mokykliniai bateliai, mano pirmieji užsienyje pirmi batai, o juk buvo sovietų laikai! Tai buvo kažkas TOKIO… Be to, aš turiu nemažą kolekciją kitų dizainerių kurtų batų. 

 

Ar buvo sunku pradėti savo verslą?

Viskas, ką darai pirmą kartą, būna sunku, tačiau tai visada mane žavėjo – praplėsti ribas, pasiekti neįmanoma. Pirmaisiais verslo metais aš laimėjau du didžiulius finansinius konkursus, kurie ne tik padėjo man įtvirtinti verslą, bet ir suteikė drąsos bei patvirtino, kad esu teisingame kelyje.

 

Papasakokite daugiau apie savo darbus. Kur semiatės kūrybinių idėjų?

Turėdama architektės žinių, kurdama batus nuolat galvoju apie problemas, kurias būtų galima išspręsti. Pavyzdžiui, batai „Sharper Sharps“. Vyrai nemėgsta užtrauktukų ir nėrinių, todėl aš sugalvojau batus su viena gumučių eilute per vidurį. Tokiu būdu batus labai lengva apsiauti ir nusiauti. Taip pat sukūriau batus, kurių užpakalinė dalis yra pagaminta iš odos, skirtos diržams. Tokiu būdu batas nesusidėvi. Pavyzdžiui, vairuojant.


 

Kiek batų pagaminate per metus? Kaip apibūdintumėte savo klientą?

Mes per mėnesį pagaminame daugiausiai 40 porų. O kalbant apie mūsų klientus, jie yra išsilavinę, inteligentiški žmonės, kurie nemažai nusimano apie batus. „ZoFa“ klientai vertina dizainą, kokybę ir patogumą.

 

savaitgalis-rygoje2.jpg

 

Kuriose šalyse galima išvysti žmones, avinčius jūsų kurtais batais?

Šiuo metu mūsų avalyne prekiauja keletas „butikų“ Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Rusijoje, Olandijoje ir Japonijoje. Mūsų batus galima užsisakyti ir internetu Zofa.lv arba britų puslapyje Notjustlabel.com.  

 

Kokie jūsų planai ateičiai? Ar ketinate plėsti kompaniją ir užkariauti pasaulį?

Man svarbiausia tai, kad galiu kurti. „ZoFa“ auga, tačiau lėtai – žingsnis po žingsnio. Pagrindinis mūsų tikslas yra sukurti patikimą dizaino ir prekės vardą, tačiau taip, tarptautinė rinka yra mūsų tiksluose (šypsosi).

 

Ir paskutinis, praktinis klausimas. Kaip teisingai avėti batus? Minėjote, kad negalima tų pačių batų avėti kelias dienas iš eilės, nes reikia leisti jiems tiesiog pailsėti.

Pagrindinė ir svarbiausia taisyklė yra visuomet batus autis naudojant šaukštą. Ir niekuomet nesimauti batų viena koja laikant kitą batą. Turite atsargiai juos nusimauti, tai garantuos, kad jūsų batas išlaikys formą ir bus patogus.

Taip pat turite suprasti, kad zomšiniai batai yra skirti sausajam metų laikui, o guminiai batai – lietingoms dienoms. Kiekviena batų pora yra sukurta skirtingam tikslui, todėl negali tikėtis, kad viena batų pora tiks visiems gyvenimo atvejams ir orams. Ir paskutinis dalykas. Savo mėgstamiausius batus būtinai neškite batų meistrui, kad šis atliktų jų profilaktiką.

savaitgalis-rygoje1.jpg


Nuotraukos autorės

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.