Linksmosios kapinės, arba kaip rumunai nestokoja humoro jausmo net mirties akivaizdoje

Autorius: Kelionių manija , 2011, Spalio 25d.

Ar mirties temą būtinai turi lydėti liūdesys ir rimtis? Tikrai ne. Taip įsitikinę vieno Rumunijos miestelio gyventojai. Šios šalies šiaurėje esantis Sapantos miestelis garsėja unikaliomis Linksmosiomis kapinėmis, kuriose įprasta matyti ne verkiančius ir liūdinčius, o besišypsančius lankytojus.

Neįprastose Sapantos kapinėse vyrauja linksmos spalvos, o kapus puošia įvairiomis spalvomis išmarginti kryžiai ir šmaikštūs eilėraščiai. Šio miestelio kapinėse, Cimitirul Vesel, jau per 800 ąžuolinių kryžių. Visi jie tarsi meno kūriniai: ant kryžių ryškiais dažais pavaizduotos scenos iš kapuose palaidotų žmonių gyvenimo.

6Sapanta-linksmosios-kapines3.jpg

 

Sapantos kapinių įkūrėjas – Ion Stan Patras, pirmąjį kryžių nutapęs 4 dešimtmetyje. Šis žmogus daugiau nei 40 metų buvo kapinių kryžių tapytojas – numirus miestelio gyventojui jo artimieji kreipdavosi į Ion‘ą, kad šis pagamintų kryžių. Ion‘as pats nuspręsdavo, koks piešinys ir žodžiai labiausiai tiktų mirusiojo atminimui. Tokiu būdu, ant kryžiaus neretai atsirasdavo užrašas apie neištikimybę, mirusiojo kvailybes ar pomėgį išlenkti taurelę. Linksmųjų kapinių įkūrėjas buvo įsitikinęs, jog mažam miestelyje neverta kažko slėpti, juk visi viską ir taip žino vieni apie kitus. Įdomu tai, jog niekas niekuomet nėra supykęs dėl Ion‘o piešinių ar užrašų. Dabar tokio paties stiliaus kryžius gamina Ion‘o mokiniai.

6Sapanta-linksmosios-kapines2.jpg

 

Pavyzdžiui, vienas toks užrašas ant kapo skamba taip:

Aš čia ilsiuosi, mano vardas Stefanas.

Kai buvau gyvas, mėgdavau išgerti.

Kai žmona mane paliko, gėriau, nes man buvo liūdna.

Aš ėmiau gerti dar daugiau, kad pralinksmėčiau.

Taigi ne taip jau ir blogai, kad žmona mane paliko.

Dabar galiu sau gerti su draugais.

Gėriau tikrai daug ir net dabar esu ištroškęs.

Tad jei tu aplankei mano poilsio vietą, palik man nors šiek tiek vyno.

6Sapanta-linksmosios-kapines1.jpg

 

Net ir nesuprantantiems rumunų kalbos pasidairyti po kapines įdomu, nes ne tik užrašai, bet ir paveikslėliai čia verti dėmesio ir pakankamai aiškiai (ir, žinoma, linksmai!) atspindi mirusiojo gyvenimo būdą.

Manoma, jog paprotys į mirtį žiūrėti linksmai atkeliavęs iš senovės, kuomet šioje vietovėje gyveno gentis, tikėjusi, jog mirtis – tai tarsi slenkstis į žymiai geresnį gyvenimą nei žemiškasis.

6Sapanta-linksmosios-kapines.jpg

 

Netoli nuo Sapantos galima aplankyti Perio vienuolyną, kurio bažnyčia, kaip teigiama, yra aukščiausia medinė bažnyčia pasaulyje. Šios bažnyčios bokšto aukštis yra 78 m.


Taip pat skaitykite:

Gyvenimas su mirusiais Manilos kapinėse

Dia de los Muertos – mistiška mirusiųjų šventė Meksikoje


 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.