Mariboras – ten kur auga seniausias pasaulio vynmedis

Autorius: Kelionių manija , 2012, Balandžio 26d.

Ties Dravos upe Slovėnijos šiaurėje įsikūrusiame Maribore šiemet sujudimas. 2012-ųjų metų Europos kultūros sostinės titulą pelnęs miestas kviečia į kultūrinius renginius, kurių mieste apstu ne tik šiais metais.

Mariboras yra Slovėnijos Štirijos regiono širdis ir antras pagal dydį miestas šalyje. Mariborą iš vienos pusės supa vaizdingi Pohorjos kalnai, o iš kitos pusės driekiasi vynuogynų kalvos.

Europos kultūros sostinės 2012 titulu Mariboras šiemet dalijasi su Portugalijos miestu Gimarainšu.


Seniausias pasaulio vynmedis

Mariboro senamiestyje Lente augantis vynmedis yra seniausias pasaulyje. Nors Gineso rekordų knygoje įrašytam Senajam vynmedžiui jau daugiau nei 400 metų, jis iki šiol kasmet apsipila sunkiomis vynuogių kekėmis.

Kasmet rugsėjį rengiama miesto šventė, skirta paminėti vynuogių nuo šio medžio skynimo dieną – tai Senojo vynmedžio festivalis. Iš šio vynmedžio užaugintų uogų pagamintu vynu vaišinami itin garbingi miesto svečiai. Senasis vynmedis auga ties Vojašniška gatvės 8-uoju numeriu pažymėtu namu, kuris pavadintas Senojo vynmedžio namu. Jame įkurtas vynininkystės ir miesto kultūros centras.

 

3slovenija-mariboras-vynmedis.jpg

Seniausias pasaulio vynmedis. Nuotr. B.Bajželj, www.slovenia.info


Istorinės žinios

Pasak istorikų, Mariboro apylinkėse žmonių gyventa dar Akmens amžiuje, tačiau tik Romos imperijos klestėjimo laikais šis kraštas, atsidūręs svarbių prekybinių kelių sankirtoje, įgijo svaresnę padėtį. Dabartinio Mariboro miesto ribose atliekant kasinėjimus buvo aptikta net keletas romėnų vilų liekanų.

Pirmosios rašytinės žinios apie Mariborą mus pasiekia iš vokiečių kalba XII a. rašyto metraščio Landbuch für Österreich und Steier, kuriame jis minimas kaip svarbus administracinis ir komercinis centras. Tiesa, originalus miesto pavadinimas yra Marchpurg, o tai išvertus į lietuvių kalbą reikštų „pilis pasienyje“.

Na, o kaip miestas Mariboras pirmą kartą buvo paminėtas XIII a. istoriniuose dokumentuose. Iki XVIII a. Mariboras buvo stiprus prekybinis miestas, kuriame klestėjo vynininkystė. Vėliau jo strateginė reikšmė sumenko, tačiau po Antrojo pasaulinio karo Mariboras ėmė augti kaip svarbus pramoninis miestas. 


Svarbiausios lankytinos vietos Maribore

Slomškov trg aikštė – viena gražiausių miesto aikščių, kurioje stovi miesto katedra bei paminklas pirmajam Slovėnijos vyskupui Antonui Martinui Slomšekui. Romaninė Mariboro katedra dabartinėje Slomškov trg aikštėje iškilo XII a., tačiau vėliau įgijo gotikos elementų, buvo perstatyta. Nuo Katedros varpinės viršūnės, į kurią galima užlipti, atsiveria puiki miesto panorama.

Mariboro pilyje įkurtas Mariboro regioninis muziejus. Pilį XV a. pastatė imperatorius Friderikas III. Ji buvo skirta apsaugoti miesto sienas. Vėliau Mariboro pilis tapo turtingų žemvaldžių rezidencija.

 

3slovenija-mariboras-pilis.jpg

Mariboro pilis. Nuotr. www.slovenia.info


Įdomūs renginiai 2012 m.

Lento festivalis. Lentas – tai Mariboro senamiestis. 2012 m. birželio 22-liepos 7 dienomis vyks senamiesčio šventė, kurios metu lankytojams bus pristatyta per 1500 renginių. Jų tarpe – koncertai (džiazo, tautinės bei klasikinės muzikos ir kt.), teatro trupių ir šokių kolektyvų pasirodymai, sporto renginiai, kūrybinės dirbtuvės, skirtos mažiesiems lankytojams ir kt. Daugiau informacijos

Mariboro festivalis – tai šiemet rugsėjo 5-15 dienomis vyksiantis klasikinės ir kitokios muzikinis festivalis. Daugiau informacijos 

Borštniko teatro festivalis – tai kasmetinė teatro šventė, šių metų spalio 12-28 d. vyksianti Mariboro nacionaliniame teatre.

Šv. Martyno diena (lapkričio 11 d.) – tai jauno vyno ragavimo diena, kurios metu senamiestyje vyksta gausybė renginių. Trg Svobode aikštėje vyksta teatralizuotas Vyno karalienės atvykimas. Ją lydi vynuogių rinkėjai, ūkininkai.

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Kelionių idėjos