Medinės Norvegijos bažnyčios – stavkirke

Autorius: Kelionių manija , 2013, Liepos 26d.

Vienas unikaliausių kultūros lobių Norvegijoje – tai medinės bažnyčios, vadinamos stavkirke. Tokios medinės bažnyčios fiordų šalyje (o taip pat ir kitose Šiaurės Europos šalyse) buvo statomos 12-14 a. Manoma, jog tuo metu iškilo apie 1000-1500 tokių religinių statinių. Tačiau šiuo metu išlikę vos 28 medinės bažnyčios, bylojančios apie pereinamąjį laikotarpį iš pagonybės į krikščionybę bei liudijančios pagoniškosios mitologijos ženklus krikščioniškoje tradicijoje. Paprastai stavkirke buvo puošiamos įvairiais pagoniškais simboliais, vikingų dievų atributika. Be to, vyrauja nuomonė, jog medinės bažnyčios būdavo statomos buvusiose vikingų religinių apeigų vietose.

Išskirtinę, unikalią stavkirke išvaizdą bei formą sąlygojo ne tik vietinės tradicijos, bet ir iš užsienio perimta patirtis. Medienos anuomet Norvegijoje netrūko, tad nenuostabu, kad maldos namų statybai pasirinkta būtent ši medžiaga.

Medinės Norvegijos bažnyčios paprastai būdavo puošiamos įvairiais raižiniais, neretai vaizduojančiais gyvūnų motyvus, mitinius personažus (pavyzdžiui, drakonus), kas itin būdinga pagoniškajai tradicijai ir atspindi senuosius vikingų pasaulio sukūrimo mitus, gėrio ir blogio dvikovą ar pan.

norvegija-medines-baznycios3.jpg

Nemaža dalis medinių bažnyčių buvo išgelbėta tik Fortidsminneforeninga draugijos, įkurtos 19 a. siekiant išsaugoti šį unikalų paveldą, dėka. Kai kurios bažnyčios buvo perkeltos iš originalių savo vietų ir tapo muziejų eksponatais. Medinės bažnyčios taip ilgai išliko dar ir dėl to, jog yra impregnuotos derva, kuri turi antiseptinių savybių.

Žymiausios medinės bažnyčios Norvegijoje

Borgund stavkirke – tai trijų navų medinė bažnyčia, statyta 12-13 a. ir esanti Lerdalio savivaldybėje.

borgund-norvegija.jpg

Urnes stavkirke – tai Sogn og Fjordane regione, netoli nuo Hafslo kaimo esanti medinė bažnyčia, iškilusi maždaug 1130 m. Tai bene seniausia išlikusi tokio tipo bažnyčia.

Urnes-norvegija.jpg

Ringebu stavkirke buvo pastatyta 13 a. 17 amžiuje buvo pristatytas raudonas bokštas, tačiau pagrindinė nava išliko originali.

Heddal stavkirke – ši trinavė Telemarko regione išlikusi medinė bažnyčia yra didžiausia Norvegijoje. Ji buvo pastatyta 13 a. pradžioje. Pasakojama legenda, jog šią bažnyčią pastatė 5 ūkininkai per tris dienas. Be to, bažnyčia buvo pastatyta visiškai nenaudojant vinių.

heddal-norvegija.jpg

 


Gol stavkirke – tai bažnyčia, iškilusi 13 a. pradžioje. Siekiant ją išsaugoti, bažnyčia buvo perkelta į Norvegijos liaudies buities muziejų, įsikūrusį Bygdoy pusiasalyje Osle.

Nuotraukos kelioniumanija.lt ir sxc.hu

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.