Montseratas – pribloškiančios gamtos, tikėjimo ir ramybės oazė

Šią vasarą, keliaudama iš Pasaulio jaunimo dienų Ispanijoje, turėjau galimybę keletą valandų praleisti žavingoje ir užburiančioje vietoje – Montserate. Tai vieta, kur susijungia tikėjimas ir gamtos grožis. Nors kiekvienas čia atvykstantis ieško skirtingų dalykų – vieniems tai yra stebuklų vieta, kitiems – įspūdingos gamtos kampelis, tretiems – dar vienas pliusas aplankytų vietų sąraše. Tačiau, kad ir kokiu tikslu čia atvažiuoja milijonai turistų, Montseratas abejingų nepalieka.

Truputis istorijos

Išvertus iš katalonų kalbos, „Montserrat“ reiškia „dantytas kalnas“. Šis, 1236 metrus siekiantis kalnas susiformavo prieš 25 mln. metų. Metams bėgant, kalnas įgavo įspūdingas formas – į dangų kylančias dantytas uolų viršūnes. Pasakojama, kad tokias kalno formas auksiniais pjūkliukais išpjaustė maži angeliukai.

Daug jaunuolių iš visos Katalonijos bent kartą gyvenime išsiruošia į naktinį žygį į aukščiausią Montserato kalno viršūnę, kad nuo jos galėtų pasigėrėti nuostabiu saulėtekiu.

Pati Montserato abatijos istorija nukelia mus beveik tūkstantį metų į praeitį. 1025 metais abatas Oliba čia įkūrė nedidelį vienuolyną, kuris metams bėgant pamažu augo tiek dydžiu, tiek svarba – 1400 metais vienuolynas virto abatija. Tačiau net iki tol tai buvo svarbi religinė vieta. Jau 888 metais yra minimos keturios koplytėlės, buvusios Montserato kalne, kur 880 metais piemenys atrado Mergelės Marijos su kūdikėliu Jėzumi ant rankų statulą. Piemenys tikino, kad juos ten nuvedė dieviška šviesa.

Šis įvykis buvo pavadintas stebuklu ir piligrimai iš viso pasaulio pradėjo plūsti į Montseratą ir melstis statulai. 1300 metais buvo įkurtas berniukų choras, kuris tapo garsus visame žemyne ir kuriam vadovauja vienuolynas. 1493 metais Kristupas Kolumbas salą, atrastą Karibuose, pavadino būtent šiuo, Montserato, vardu. Tai jis padarė dėl religinės ir istorinės šios vietos svarbos.

Nauja ir nepriklausoma Montserato abatija iki 1800 metų ir toliau reikšmingai augo. Pats Montserato vienuolyno pastatas daug jaunesnis nei vienuolynas, nes 1811 m. per Nepriklausomybės karą Napoleono vadovaujama prancūzų armija jį sugriovė, o čia gyvenusius vienuolius išžudė. Vienuolynas buvo atstatytas tik 1844 metais. Jis stovi maždaug 750 metrų virš jūros lygio. Tai seniausias benediktinų vienuolynas Ispanijoje. Jame šiuo metu gyvena beveik šimtas vienuolių.

4montseratas-ispanija5.JPG

Juodoji Katalonijos Madona

Viso pasaulio katalikai kiekvienais metais atvyksta į Montseratą ne tik aplankyti vienuolyno, bet ir pamatyti Juodąją Madoną.

Kai šią statulą atrado piemenys, žmonės įtikėjo, jog ji turi stebuklingų galių, todėl ne kartą bandė ją iškelti iš olos, bet niekam to nepavyko padaryti. Kai tik kas nors bandydavo tai padaryti, statula pasidarydavo tokia sunki, kad būdavo neįmanoma jos pajudinti iš vietos. Ji taip ir liko stovėti toje pačioje vietoje, kur buvo aptikta, o aplink ją įsikūrė Montserato vienuolynas.

Nuo maldininkų žvakių dūmų pajuodusią statulą netrukus pradėta vadinti Juodąja Madona. Dabar ji saugoma po stikliniu gaubtu virš bazilikos altoriaus, Gaudžio suprojektuotoje koplyčioje. Lankytojai ją gali pasiekti laiptais, įrengtais dešinėje bazilikos pusėje.

1844 metais Juodoji Montserato Madona buvo paskelbta visos Katalonijos globėja. Yra tikima, kad ankstyvaisiais amžiais Jeruzalėje ją išdrožė pats Šv. Lukas, o į Ispaniją atgabeno Šv. Petras. Visgi, moksliniai tyrimai įrodė, kad statula buvo pagaminta tik XII ar XIII amžiuje.

Norintys pamatyti statulą, paprastai eilėje turi atstovėti daugiau nei valandą. Pamatyti šventos statulos žmonės  atkeliauja iš viso pasaulio, nes tikima, kad nusilenkus Juodajai Madonai išsipildo didžiausias noras. Čia dirbantys dvasininkai dažnai net pateikia įrodymų, kad tai – tikrų tikriausia tiesa. Žmonės, kurių norai išsipildė, atveža savo pasveikusių artimųjų ar gimusių kūdikių nuotraukas. Taip pat, čia savo sukneles atveža net laimingai ištekėjusios nuotakos.

4montseratas-ispanija7.JPG

Religinė svarba

Montseratas, dėl savo ryškių rausvų uolų, yra populiari vieta tarp alpinistų. Taip pat, ši vieta turi didelę reikšmę katalikų kultūroje dėl Mergelės Marijos atvaizdo ir galimos šventojo Gralio buvimo vietos. Kad ši vieta yra svarbi krikščionybei įrodo ir tai, jog kai kuriose Ispanijos vietovėse Montserat arba Montserato Marija yra populiarūs mergaičių vardai. Kalnas taip pat paskelbtas Mergelės Marijos šventove ir ta proga kiekvienais metais balandžio 27 dieną čia vyksta šventė.

Montseratas yra labai svarbi vieta religinei bendruomenei dar ir dėl to, kad ši vieta virto namais daugiau nei 300 tūkst. rankraščių bei tapo regiono teologijos ir istorijos centru. Taip pat negalima dar kartą nepaminėti berniukų choro, kuris yra vienas seniausių ir garsiausių pasaulyje. Choras koncertuoja kiekvieną darbo dieną 13 valandą, o sekmadieniais ir per religines šventes – 12 val. ir 18.45 val. Nuo pirmadienio iki ketvirtadienio choras taip pat gieda 18.45 val. Šeštadieniais bei nuo birželio 24 iki rugpjūčio 20 dienos choras negieda.

4montseratas-ispanija3.JPG

Kaip patekti į Montseratą

Artimiausias didelis miestas yra Barselona (apie 80 km). Iš čia į Montseratą galima atvykti traukiniu. Traukinys iš Barselonos važiuoja kas valandą. Kai atvyksite į Montseratą, galite sėsti į traukinį, kuris jus nuveš tiesiai į tikslą. Kelionė trunka vos 15 minučių, o traukinys kursuoja kas 20 minučių. Norėdami patekti į šventovę, galite naudotis funikulieriumi, kuris jus užkels aukštyn per 5 minutes. Funikulierius kursuoja kas 15 minučių.

Į Montseratą galima atvykti ir automobiliu, tačiau dienos metu stovėjimo kaina aikštelėje – 10 eurų už valandą.

4montseratas-ispanija6.JPG

Piligrimų kelias

Alpinizmas yra gana populiarus Montserate. Viršūnės, kai kurios iš jų siekiančios daugiau kaip 1200 metrų, yra puikus iššūkis alpinistams.

Čia taip pat gausu pasivaikščiojimo takų, kuriuose atsiskleidžia nepaprastas Montserato kraštovaizdis. Jie skiriasi tik ilgiais ir sudėtingumu. Galite eiti gana sunkų kelią į šventovę trimis populiariausiais keliais, kurių kiekvienas trunka apie valandą ir 45 minutes. Montserato piligrimų kelias, anksčiau žinomas kaip „PR-32“, yra vienas iš labiausiai piligrimų mėgstamų, nes jis jungiasi prie Santjago kelio. O „The Three-Quarters Shortcut“ yra tradicinis kelias į šventyklą iš Monistrolio miesto. Galiausiai, yra „PR-C 19“ – modernesnis kelias kasdieniam keliavimui. Taip pat iš šventovės galima išbandyti 3,5 valandų žygį į Sant Jeroni, aukščiausią kalvos viršūnę.

Mažiau sudėtingais keliais aplink šventovę galima keliauti mažiau nei pusvalandį, bet vis tiek pamatysite įspūdingus vaizdus.

4montseratas-ispanija1.JPG

Montserato muziejus

Montserato vienuolynas yra  vienas iš svarbiausių muziejų Katalonijoje, o jame yra net 1300 meno kūrinių kolekcija. Šiuos darbus muziejui padovanojo privatūs asmenys. Muziejų įkūrė Tėvas Bonaventura Ubachas, kuris dažnai keliaudavo į Artimuosius Rytus ir iš savo kelionių pargabendavo archeologinius bei meno kūrinius. Muziejų 1929 metais suprojektavo garsus Katalonijos architektas Josephas Puiga I Cadafechas, o Tėvas Pere Busquets 1982 metais muziejų rekonstravo.

Muziejuje galima pamatyti žymių dailininkų Pikaso, El Greko, Monė, Dali, Dega ir kitų menininkų šedevrus. Vienuolyne veikia sena spaustuvė, kurioje saugomas seniausias spausdinimo aparatas pasaulyje, tebeveikiantis iki šiol. Sakoma, kad 1499 m. juo buvo atspausdinta pirmoji knyga.

Muziejaus darbo valandos: Pirmadieniais-sekmadieniais: 10.00 – 17.30

Vienuolyno teritorijoje taip pat veikia trijų žvaigždučių viešbutis „Hotel Abat Cisneros“, kuriame gali apsistoti turistai, suvenyrų krautuvėlė, pakeliui į vienuolyną ir baziliką šurmuliuoja mugė, kurioje galima paskanauti įvairiausių vietinių ūkininkų išaugintų bei pagamintų gardumynų – sūrių, medaus, varškės ir pan. Suvenyrų galima įsigyti ir internetinėje Montserato parduotuvėje.

4montseratas-ispanija2.JPG

Nuotraukos autorės

Taip pat skaitykite:

Lankytinos vietos Barselonos apylinkėse

Barselona: 10 svarbiausių lankytinų vietų

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Užsisakykite oro linijų bilietus čia

Susiję straipsniai

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

5 baisiausios lankytinos vietos 2020 metams

Helovinas už kampo! Tradiciškai ši šventė, turinti Amerikos ir Švedijos ištakas, švenčiama visose šalyse. Nenustebkite jei per Heloviną autobuse susitiksite su ragana ar grįžus namo prie durų sutiksite vaikus, kaulijančius saldainių? Helovino įkvėpti dalinamės penkiomis baisiausioms vietomis, kurias verta aplankyti Europoje ir pasaulyje. Patarimas: skaitykite išjungę apšvietimą! (kad būtų dar baisiau) Paryžiaus katakombos,…

5 populiariausios atostogų vietos atostogoms su vaikais!

Šiemet atostogų planai gali atrodyti kiek kitaip, nei mes esame įpratę, tačiau tikimės, kad jie netrukus grįš į savo įprastas vėžes! Norėtumėte kuo greičiau pasiimti savo vaikus į nuostabias atostogas? Džiaugiamės galėdami suteikti Jums įkvėpimo, nes net jei šiuo metu skristi sudėtinga… ta akimirka, kai vėl laisvai galėsime keliauti, tikrai ateis. #letsmakeitflysoon.  Štai kaip…

5 populiariausi ir dažniausiai užduodami klausimai apie skrydžius su kūdikiu

Ar esate nėščia, o gal jau sėdite su mažyliu ant savo kelių ir svajojate apie nuostabias atostogas? Šiame tinklaraščio įraše raskite visus atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie skraidymą su kūdikiu. Geras pasiruošimas yra pusė darbo. Taigi, išnaudokite laisvas minutes ir sužinokite, kokios yra galimybės, ir tai, kaip laisvai galite keliauti su savo kūdikiu. #letsmakeitflysoon.  Kaip skristi su…

Informacija apie šioje svetainėje naudojamus slapukus

Šioje svetainėje naudojami slapukai, kurie leidžia tobulinti mūsų siūlomas paslaugas.

Rodyti daugiau
Visi slapukai Būtiniausi slapukai