Nužudymai dėl garbės – civilizacijos neįveikta praktika

Autorius: Bazilė Jezukevičiūtė | Kelionių manija , 2011, Kovo 21d.

Praėjusiais metais Didžiosios Britanijos spauda paviešino kraupią statistiką: kasmet pasaulyje įvykdoma apie 20 tūkst. nužudymų dėl garbės, kurių aukomis dažniausiai tampa jaunos merginos ir moterys. Daugiausiai šių žiaurių nusikaltimų, motyvuojamų neretai niekuo nepagrįstu „šeimos garbės gynimu“, įvykdoma musulmoniškose šalyse, taip pat – Indijoje.

Didžiosios Britanijos žiniasklaidos paskelbta statistika – bent keturis kartus didesnė, nei Jungtinių Tautų, tačiau, tai, kad oficialūs duomenys gerokai atsilieka nuo tikrovės, tvirtina ir ne viena moterų teisių gynimo organizacija Artimuosiuose Rytuose bei Pietvakarių Azijoje.

Šeimos „garbės suteršimas“ skirtingose valstybėse suvokiamas panašiai. Dažnai jis susijęs su merginos rengimusi šeimai ar bendruomenei „nepriimtinu“ būdu, nutolimu nuo savo kultūros ir tradicijų bei perėjimu prie vakarietiškų vertybių; moters bandymu pasipriešinti suorganizuotoms vedyboms ar siekiu ištekėti už savo nuožiūra pasirinkto vyro; neištikimybe ar net neintymiais santykiais su priešingos lyties atstovu, kurie suvokiami kaip „nederami“; homoseksualiais santykiais; bandymu išsiskirti su smurtą namuose naudojančiu vyru.

Siekiant apsaugoti garbę, merginos ir moterys žudomos net tada, kai patiria seksualinę prievartą. Antai 2010 metais Jordanijoje vyras prisipažino dėl „šeimos garbės“ 30-čia automato šūvių sušaudęs savo 16 metų dukterėčią, patyrusią seksualinę prievartą. Tokiu būdu vyras, esą, siekė apginti šeimos garbę, nes ant paauglės „krito įtarimai dėl blogo elgesio“.

Dažnai vien manymas, kad moteris savo elgesiu „suteršė“ šeimos garbę tampa pakankamu motyvu ją nužudyti. Moterys negyvai užmėtomos akmenimis, užkasamos gyvos, nuskandinamos, nušaunamos ar sudeginamos. Pasitaiko atvejų, kai nužudymu dėl garbės bandoma paslėpti įvykdytą nusikaltimą – antai žiniasklaidoje buvo rašyta apie ne vieną atvejį, kai moterį prievartaudavęs jos giminaitis, sužinojęs, kad moteris pastojo, ją nužudydavo, taip norėdamas nuslėpti kurį laiką vykdytą nusikaltimą.

 

Žudo šeimos vyrai

Anot Jungtinių Tautų, nužudymai dėl garbės praktikuojami Egipte, Jordanijoje, Libane, Maroke, Pakistane, Sirijoje, Turkijoje, Jemene bei kai kuriose kitose Viduržemio jūros bei Persijos įlankos šalyse. Imigrantų bendruomenės šią žiaurią tradiciją neretai su savimi atsiveža ir į Europos valstybes – šimtai nužudymo dėl garbės atvejų per pastaruosius dešimtį metų buvo užfiksuoti Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje ir Italijoje. Antai 2005 metais per keturis mėnesius vien Berlyne buvo atskleisti šeši merginų, kurias nužudė jų šeimos nariai, atvejai. Tuo tarpu Didžiosios Britanijos pareigūnai skaičiuoja, kad jų šalyje kasmet įvykdoma mažiausiai tuzinas tokių žmogžudysčių. Be to, pareigūnai pabrėžia, kad jų turima statistika neatskleidžia bendro vaizdo, nes apie daugybę žmogžudysčių tiesiog nėra pranešama.

Vienas gerai žinomų Vakaruose įvykdytų žmogžudystės dėl garbės atvejų – 20-metė pakistanietė Hina Saleem. Merginą 28-iais peilio dūriais nužudė jos paties tėvas. Italijos šiaurėje gyvenusios imigrantų šeimos galva Mohammedas Saleemas teismui pareiškė, kad savo dukters nužudymu siekė „apaugoti šeimos garbę“. Jam nepatiko Hinos gyvenimo būdas – esą atvykusi į Italiją mergina nusigręžė nuo savo šalies tradicijų ir perėmė vakarietiškas vertybes.

Kiti pasaulį pašiurpinę pavyzdžiai – Pakistano provincijoje, griovyje rasta negyva moteris, savo šeimos užmušta gimdymo metu; 2008 metais Saudo Arabijoje savo tėvo rankomis nužudyta mergina už tai, kad per socialinį tinklą „Facebook“ bendravo su vaikinu; 2010 metais Turkijos provincijoje gyva užkasta 16-metė mergaitė už tai, kad „bendravo su vaikinais“. Jos kūnas buvo rastas praėjus 40-čiai dienų po paskelbimo apie mergaitės dingimą.

Praėjusiais metais bemaž geriausiu moterų padėties kai kuriose musulmoniškose šalyse pavyzdžiu tapo Bibi Aisha – afganistanietė mergina, kuri už tai, kad mėgino pabėgti iš savo vyro namų, kur nuolat kentė smurtą, neteko nosies ir ausų bei buvo palikta kalnuose mirti. Mergina išgyveno ir nevyriausybinių organizacijų iniciatyva buvo išvežta į Jungtines Valstijas, kur jai netrukus bus atlikta plastinė chirurginė nosies ir ausų atstatymo operacija.

Šeimos „garbės“ gynimas suvokiamas kaip šeimos vyrų atsakomybė – merginos ir moterys dažniausiai žūsta nuo savo tėvų, brolių ir dėdžių rankų.

 

Už žmogžudystę – treji metai kalėjimo

Tačiau neretai nužudymų dėl garbės aukomis tampa ir vyrai. Antai 2002 metais, Jungtinių Tautų duomenimis, Pakistane, siekiant „apsaugoti“ šeimos garbę, buvo nužudytos 245 moterys ir 137 vyrai. Nemažai vyrų dėl šios priežasties nužudoma Afganistane bei Indijoje – čia už „nederamą“ elgesį dažnai baudžiama ne tik mergina, bet ir vaikinas. Indijoje šios bausmės dažniausiai sulaukia įsimylėję jaunuoliai, atstovaujantys skirtingoms kastoms ar religijoms.

Visgi bemaž didžiausią nuostabą kelia kai kurių šalių įstatymai, labai laisvai interpretuojantys žmogžudystes dėl garbės ir stojantys į žudikų pusę. Antai Jordanijoje bausmės už tokius nužudymus yra vos iki trejų metų laisvės atėmimo. Tuo tarpu jei nužudytosios šeima prašo nebausti žudiko, ši bausmė gali būti dar labiau sušvelninta.

Sirijoje vyrai gali nužudyti savo giminaites moteris ir nėra baudžiami net jei ši žmogžudystė yra spontaniška – t.y. jei moteris nužudoma numanomo nusikaltimo vietoje.

Turkijoje, Pakistane ir Egipte nužudymai dėl garbės nėra legalūs, tačiau provincijose šių žmogžudysčių atvejų iki šiol pasitaiko ne vienas.