Olandijos vėjo malūnai

Autorius: Kelionių manija , 2013, Kovo 26d.

Vėjo malūnai, Kinderdijk

 

Lietuvių tautosakos motyvais paremtame K.Borutos „Baltaragio malūne“ veiksmas sukasi aplink grūdams malti skirtą malūną. Būtent ši vėjo malūnų funkcija geriausiai pažįstama lietuviams. Tačiau Olandijoje, kuri save vadina vėjo malūnų kraštu, šių statinių funkcijos kur kas įvairesnės. Nors šiandien vėjo malūnai ir neatlieka tokių svarbių darbų, tačiau jie išlieka neatsiejama Olandijos kraštovaizdžio dalimi.

Istorikai teigia, jog vėjo malūnai buvo išrasti Persijoje apie VII a., tuo tarpu olandai tikina, kad šio statinio kilmė yra būtent Olandija. Iš tiesų pripažįstama, kad olandai pritaikė vėjo malūnus tokiam plačiam funkcijų spektrui. Šioje šalyje vėjo malūnai, visų pirma, buvo naudojami pievų bei laukų sausinimui ir tik vėliau jie buvo pritaikyti kitiems ūkio darbams. 

Žemumose plytinti Olandija tik kruopštaus šimtmečius trukusio žmonių darbo dėka yra tokia, kokią ją matome šiandien. Daugiau nei 50% šalies teritorijos yra žemiau jūros lygio. Viduramžiais dalis dabartinės šalies teritorijos buvo po vandeniu. Vėjo malūnai, pylimai ir sudėtinga drenažo sistema padėjo žmonėms kurti savo kraštą. Prancūzų filosofas Dekartas pripažino, jog jei pasaulį sutvėrė Dievas, tai Olandiją sukūrė olandai.

Olandijoje priskaičiuojama apie 1000 autentiškų malūnų, iškėlusių sparnus įvairiose šalies vietose, nors kadaise jų čia būta apie 10 tūkstančių! Šioje šalyje netgi švenčiama Vėjo malūnų diena – tai antrasis gegužės šeštadienis. Tą dieną visoje šalyje apie 600 vėjo malūnų atveria duris lankytojams.


Kinderdijk

Kinderdijk – viena gražiausių Olandijos lankytinų vietų, kurioje išdidžiai stūkso 19 vėjo malūnų. Ne veltui Kinderdijk, esanti apie 25 km nuo Roterdamo, yra įtraukta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. Šie malūnai iškilo apie 1740 m. ir buvo skirti apsaugoti nuo potvynių. Vasaros mėnesiais visi 19 malūnų paleidžiami, tad galima pasimėgauti unikaliu vaizdu. Na, o žiemą, į Kinderdijk skuba pačiūžų gerbėjai, kurie leidžiasi čiuožinėti šalia malūnų besidriekiančiais kanalais.


Zaanse Schans muziejus

Netoli Amsterdamo įsikūręs Zaanse Schans muziejus po atviru dangumi. Čia išvysite ne tik tradicinius vėjo malūnus, bet ir autentiškus XVII-XVIII a. olandų būstus. Prieš kelis šimtus metų šioje vietovėje veikė per 600 vėjo malūnų, atlikusių įvairias funkcijas. Tai buvo viena pirmųjų industrinių zonų pasaulyje. Sakoma, jog net pats Napoleonas čia atvykęs sušuko: „Tai – unikalu!”.

 

8vejo-malunai-olandija-z.jpg


Schiedam

Čia galima pamatyti 5 didžiausius pasaulio vėjo malūnus, kurių aukštis siekia iki 33 m! Kadaise šioje vietovėje vėją gaudė 20-ies vėjo malūnų sparnai. Visi išlikę malūnai turi savo vardus, pavyzdžiui, „Banginis“, „Trys rugiagėlės“ ar „Naujoji palmė“. Pastarajame įsikūręs muziejus, supažindinantis su Schiedam malūnų istorija ir paskirtimi.

 

8vejo-malunai-olandija-s.jpg

Nuotr. sxc.hu

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Kelionių idėjos