Portugalija: įdomūs faktai, kurių galbūt nežinojote

Autorius: Kelionių manija , 2014, Gegužės 13d.

Vaizdingos pakrantės, svetingi žmonės, šurmuliuojantys kurortas ir gardus maistas – tai bene pagrindiniai dalykai, kuriuos žinome apie bene toliausiai nuo Lietuvos esančią Europos šalį, Portugaliją. Tačiau šis kraštas saugo kur kas daugiau įdomybių – nuo ilgiausio Europos tilto iki lyderiavimo natūralių kamščių gamybos srityje. 

 

Portugalija yra palyginti nedidelė šalis – joje gyvena apie 10 mln. gyventojų. Tačiau portugalų kalba yra oficiali 9 šalių kalba. Ji yra gimtoji daugiau nei 250 milijonų žmonių. Tai nėra keista, nes viduramžiais Portugalijai priklausė maždaug pusė „Naujojo pasaulio“. Portugalija buvo pirmoji pasaulyje globali imperija, kurios žemės iki pat 19 a. pradžios driekėsi Pietų Amerikoje, Afrikoje ir Azijoje. 

 

Vienas iš Portugaliją garsinančių šioje šalyje gaminamų produktų – tai Porto vynas, kilęs iš Douro slėnio vynuogynų. 17 a. britai, gabendami vyną iš Douro slėnio ir būgštaudami, kad ilgos kelionės metu šis vynas nesugestų, į jį įpylė brendžio. Taip gimė portveino idėja.

 

Portugalija yra pagrindinė natūralių kamščių gamintoja pasaulyje – šioje šalyje pagaminama daugiau nei pusė pasaulio kamščių. Natūralūs kamščiai gaminami iš kamštmedžių žievės ir naudojami užkimšti pačių geriausių rūšių vyno buteliams.  

 

4portugalija-kamsciai.jpg 

Portugalijos kamštmedžiai 

 

Portugalijos sienos iš esmės nepakito nuo 12 amžiaus. Dėl to ši talis yra laikoma viena seniausių nacionalinių valstybių Europoje. 

 

Portugalijos pakrantės nusidriekusios daugiau nei 800 km ir yra tikras rojus burlenčių sporto gerbėjams. Be to, šalis garsėja vaizdingomis pakrantėmis – žemės pakraštį primenančiais ir kvapą gniaužiančiais skardžiais. 

 

Portugalijos pavadinimas kilo nuo šalies šiaurinėje dalyje esančio Porto miesto, t.y. jo lotyniško pavadinimo Portus Cale – Kale uostas. Spėjama, jog Cale pavadinimas gali būti graikiškos kilmės, mat gyvenvietę Douro žiotyse galėjo įkurti senovės graikai. Graikiškai kallis reiškia „gražus“.

 

Lisabona yra antroji pagal senumą sostinė Europoje. Ją lenkia tik Atėnai Graikijoje. Netgi Roma buvo įkurta keliais šimtais metų vėliau nei Lisabona. Manoma, jog Lisaboną įkūrė finikiečiai daugiau nei prieš 3000 metų. Šalies sostine Lisabona tapo 1260 m. 

 

Lisabonoje esantis Vasco da Gama tiltas yra laikomas ilgiausiu Europoje – jis driekiasi apie 17,2 km. Įspūdingas tiltas buvo pastatytas 1998 m. Portugalijai švenčiant žymiojo keliautojo atrasto kelio iš Europos į Indiją 500 metų jubiliejų. 

 

4portugalija-tiltas.jpg 

Vasco da Gama tiltas

 

Portugalijoje yra labiausiai į vakarus nutolęs žemyninės Europos taškas – Cabo da Roca. Kyšulys nutolęs apie 40 km į šiaurės vakarus nuo Lisabonos ir 18 km nuo Sintros. Aplink Cabo da Roca pakrantės uolos iškilusios apie 100 m.

 

Portugalijoje ypatingai mėgstamos jūros gėrybės. Portugalai netgi pirmauja pasaulyje pagal suvalgytos žuvies ir jūros gėrybių kiekį, tenkantį vienam gyventojui. 

 

Portugalijoje tebeveikia ir vienas seniausių Europos universitetų – tai 1290 m. Koimbroje įkurtas universitetas, kuris taip pat yra saugomas Unesco organizacijos. Viduramžiais beveik šimtmetį Koimbroje buvo įsikūrusi Portugalijos sostinė. 

 

4koimbra.jpg 

Koimbra 


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.