Portugalijos simboliai – ne tik portveinas

Autorius: Kelionių manija , 2014, Gruodžio 02d.
Europos pakrašty įsitaisiusi Portugalija keliautojus vilioja ir nuostabia gamta bei saulėtais paplūdimiais, ir įspūdingais miesteliais, ir savita kultūra. Pateikiame keletą kultūrinių šios šalies ypatybių – nuo savito architektūros stiliaus iki ilgesingų dainų. 

Fado 

Fado – tai muzikinis Portugalijos simbolis. Tai ilgesiu ir melancholija persmelktos dainos, kildinamos iš Lisabonos, nors populiarios ir kituose šalies regionuose. Fado muzika suklestėjo 19 amžiuje ir gimė Lisabonos Bairro Alto ir Alfamos kvartalų baruose. Pats žodis „fado“ išvertus į lietuvių kalbą reiškia „likimas“. Tad fado, pritariant portugališkai gitarai ar violai, ir kalba apie likimą – uždraustą, nelaimingą, beviltišką meilę, ilgesį, gyvenimo kančias ir pan. Paprastai fado atliekantys dainininkai dėvi juodus drabužius. 

 

Portveinas

Portveinas, arba porto vynas – dar vienas Portugalijos simbolis, kurio pavadinimas kilo nuo antrojo pagal dydį šalies miesto Porto, įsikūrusio ties Douro upės žiotimis. Būtent šios upės slėnio, besidriekiančio į rytus nuo Porto, ūkiuose ir auginamos vynuogės iš kurių gaminamas portveinas. Douro slėnis žavi ne tik stačiais ir vynuogynais apaugusiais šlaitais, bet ir galimybe apsilankyti vyno ūkiuose, vadinamuose quinta. Portveinas brandinamas Porto priemiesčio Vila Nova de Gaia vyno daryklų sandėliuose. Ši vyno rūšis atrasta gana netikėtai, kuomet 17 a. britai, gabendami vyną iš Douro slėnio nerimavo, jog ilga kelionė gali pakenkti vynui, tad į jį įpylė brendžio.

 

15douro-slenis.jpg 

Douro upės slėnis

 

Azulejos

Dekoratyvinis Portugalijos simbolis yra azulejos, arba keramikinės plytelės, iki šių dienų naudojamos tiek interjero, tiek ir pastatų išorės dekoravimui. Tokių plytelių mada į šalį atkeliavo dar maurų laikais. Nuo 16 a. Portugalijoje gaminamos azulejos tapo praktiškai atskira meno rūšimi – raštų įvairove, įmantrumu ir spalvomis jai nebuvo lygių visoje Europoje. Keičiantis epochoms kito ir plytelių mados. Pavyzdžiui, baroko laikotarpiu buvo madingos baltai melsvos plytelės, jos iki šiol laikomos vienomis gražiausių. Daugiau apie šią nacionalinę plytelių maniją pasakoja Lisabonoje įsikūręs Azulejas muziejus

 

Emanuelinė architektūra

16 amžiaus pradžioje įsivyravęs emanuelinis, arba portugališkas vėlyvosios gotikos stilius tapo vienu iš išskirtinių Portugalijos architektūros stilių. Šio stiliaus pavadinimas kilo nuo karaliaus Emanuelio I, kuris šalį valdė didžiųjų atradimų metu. Portugalija tuo metu klestėjo, buvo statomi prabangūs pastatai, jie puošiami gausybe įmantrių dekoro detalių, tarp kurių vyravo jūros ir laivininkystės tematika. Įspūdingiausi šio architektūros stiliaus pavyzdžiai – tai Belemo bokštas ir Šv. Jeronimo vienuolynas

 

15belemo-bokstas.jpg 

Belemo bokštas – emanuelinės architektūros pavyzdys 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.