Predjamos pilis – vietinio „svieto lygintojo“ buveinė Slovėnijoje

Autorius: Kelionių manija , 2013, Rugpjūčio 20d.

Ant uolos tarsi pakibusi didinga Predjamos pilis – viena gražiausių Slovėnijoje. Daugiau nei 100 metrų aukštyje, lyg iš kalno olos išaugusi baltuojanti pilis, čia stūksanti jau apie 700 metų, neretai vadinama neįveikiamąja. 

 

Buvusi  vietinio „Robino Hudo“ tvirtovė
Legenda pasakoja, jog kadaise pilies šeimininkas buvo prieštaringai vertinamas Erazmas Predjamietis, arba Luegeris, kuris, tarsi vietinis Robinas Hudas, 15 amžiuje puldinėdavęs turtuolius. Nuo jo rankos kentėjo plačiai po apylinkes išsibarstę Habsburgų dvarai. 
Vieta tokiam pilies gyventojui buvo itin palanki: jį saugojo ne tik aplinkiniai kalnai, bet ir natūraliai pilį su Postojnos urvu siejanti ola, „svieto lygintojo“ kadaise naudota kaip atsarginis išėjimas, kuriuo apgulties metu ir maistas būdavo tiekiamas. 
Beje, į patį Postojnos urvą, kuris yra viena lankomiausių vietų Slovėnijoje, lankytojai gali patekti už 9 km nuo pilies. Tai vienas didžiausių ir gražiausių Europoje stalagtitų-stalagmitų urvų, kurio labirintai po žeme nusidriekę apie 20 km ir tik dalis iš jų yra pritaikyta lankytojams. 
Apie šį pilies savininką, kilmingąjį plėšiką pasakojama daugybė legendų. Viena iš jų mini, jog Erazmas žuvo sėdėdamas tualete, kuomet apgulties metu į pilį buvo paleistas patrankos sviedinys. 
Pirmosios žinios apie Predjamos pilį mus pasiekia iš 13 a., kai tuomet dar gotikinė pilis minima vokišku Luego pilies vardu. Renesansinėje pilyje šiuo metu įrengta ekspozicija, supažindinanti su jos buvusiu interjeru, galima pasivaikščioti po gyvenamuosius apartamentus, aplankyti koplyčią ir buvusį kalėjimą. 

Kasmet liepos mėnesį pilyje šurmuliuoja Erazmo vardo viduramžių turnyras, kurio metu pilis tarsi sugrįžta į viduramžius. 

 

Kitos gražiausios Slovėnijos pilys

Dailumu Predjamos piliai nenusileidžia Snežniko pilis. Ši buvusi medžioklės vieta, kadaise priklausiusi Šionburgų šeimai iš Dresdeno, minima nuo 13 amžiaus. Trijų aukštų renesansinę pilį puošia akmeninis arkinis tiltas, pastatytas 19 a.  

 

5snezniko-pilis.jpg 

Bledas daug kam žinomas dėl to paties pavadinimo ežero, kurio saloje romantiškai stūkso bažnytėlė su grakščiu varpinės bokštu. Tačiau ne mažiau graži yra ir Bledo pilis, kurios vietoje tvirtovė stovėjo jau 11 amžiuje. Viduramžiais pilis plėtėsi, buvo tobulinami jos gynybiniai įtvirtinimai. Ant uolos virš ežero pakibusi pilis apdovanoja puikia panorama – nuo čia atsiveria bene gražiausias ir Bledo ežero salos vaizdas. 

 

5bledo-pilis.jpg

Nuotr. sxc.hu

 

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.