Sardinijos įdomybės: milžinai ir ilgaamžiai avių augintojai

Autorius: Kelionių manija , 2013, Sausio 18d.

Tradicinis Sardinijos Karnavalo kostiumas

 

Graikijos ar Ispanijos salas lietuviai jau daugiau ar mažiau yra patyrinėję. Tuo tarpu Italijai priklausanti antra pagal dydį Viduržemio jūros sala Sardinija dažnam mūsų vis dar yra neatrasta žemė. Pasidomėjome apie šios salos kultūrines įdomybes. Palyginti uždarą gyvenimo būdą propaguojantys salos gyventojai išlaikė nemažai archaiškų kultūros elementų. Tikimės, nustebsite ir jūs.


Žmonės. Sardinijos gyventojai – sardai, daugiausia gyvenantys kalnuotos salos pakrantėse. Centrinėje salos dalyje miestų praktiškai nėra, nebent kur ne kur išsibarstę kaimeliai, kur ypatingai juntamas lėtas ir ramus gyvenimo būdas.

Ilgaamžiai. Statistika išties iškalbinga: Sardinijos gyventojų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė yra 81 metai (palyginimui, Lietuvos vidurkis yra 71 metai, o pasaulio – 68). Be to, Sardinija kartu su Okinavos provincija Japonijoje yra vietovės, kuriose gyvena daugiausia senolių, kuriems per 100 metų. Matyt, tam įtakos turi palankus klimatas ir gyvenimo būdas.

Kalba. Nors oficiali autonominio regiono kalba yra italų, Sardinijos gyventojai kalba sardų kalba, priklausančia romanų kalbų grupei ir išlaikiusia itin daug lotynų kalbos elementų. Tai tik patvirtina faktą, kad salos gyventojai, būdami uždaro būdo ir gyvendami gana izoliuotai, išlaikė archaiškas tradicijas.

Nuragai. Sardinijoje gyvuoja legenda apie kadaise šioje saloje gyvenusius milžinus, kurie, esą, nusileido iš žvaigždžių. Saloje išsibarstę neįprasti kūgio formos statiniai iš akmens – nuragai, iš viso apie 7000. Mokslininkai šiuos mistinius statinius, iškilusius prieš daugiau nei 4 tūkstantmečius, laiko seniausiais Europoje. Spėjama, kad kūgio formos nuragai atliko gynybinę arba religinę funkciją.

 

sardinija-pigus-skrydziai.jpg

 

Dainos. Išskirtinis Sardinijos salos kultūrinis palikimas – tai tradicinės polifoninės liaudies dainos, cantu a tenore, kurios yra įtrauktos į Unesco nematerialaus paveldo sąrašą. Šiam dainavimo stiliui būdingas gomurinis dainavimas, kuris labiausiai paplitęs Barbagijos regione.

Raguočiai. Sardai nuo seno augina avis bei ožkas. Sardinijos saloje išauginama apie trečdalį visos Italijos avių bei ožkų. Iš šių gyvulių pieno gaminami tradiciniai sardų sūriai – pecorino sardo ir pecorino romano.

Šventės. Sardinijos salos gyventojai, būdami gana izoliuoti, išlaikė nemažai unikalių šventinių tradicijų. Ypatingai įdomios yra Karnavalo tradicijos, kurioms būdingi archainiai elementai. Tradicinis Karnavalas kiek primena mūsų Užgavėnes: paprastai rengiamas vasario mėnesį, o būtini šio karnavalo elementai yra kaukės ir dviejų jėgų (geriečių ir blogiečių) simbolinė kova.

Artimiau su sardų kultūra galima susipažinti aplankius etnografinį Sardinijos muziejų, Museo della Vita e delle Tradizioni Popolari Sarde, įsikūrusį Nuoro mieste.

Nuotr. sxc.hu

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.

Lankytinos vietos