Studentiškos atostogos žiemą (5). Famagusta – vaiduoklių miestas

Autorius: Mantas Bertulis , 2014, Vasario 20d.

Vėsokas vasario 2-osios rytas. Nepaisant kiek subjurusio oro, kaip ir praėjusią dieną, susiruošiame į turkiškąją Kipro pusę. Tik šį kartą vietoj šiaurės suksime į rytus, kur yra įsikūrusi Famagusta (turk. Magusa).

Kuo ši vietovė patraukė mūsų dėmesį? Tai yra šalies pasidalijimo į graikišką ir turkišką dalis simbolis. „Google“ paieška, įvedus žodį „Famagusta“, iš karto išmeta galerijas su pavadinimais „Ghost Town“ (Vaiduoklių miestas), „Abandoned“ (Apleistas) ir panašiai.

Kelionė į pirmyn ir atgal žmogui kainuoja tik 15 turkiškų lirų (apie 17,3 Lt). Per valandą laiko jau esame vietoje. Mus iš karto pasitinka žvarbus vėjas, kuris einant link jūros tik dar labiau stiprėja. Gatvėse – nė gyvos dvasios.

Pirmas vaizdas, kurį išvydome išlipę iš sovietmetį menančio tarpmiestinio autobusiuko, buvo dar viduramžiais venecijiečių statytos gynybinės miesto sienos. Jų aukštis siekia apie 18-19 metrų.

Vienas iš svarbiausių šios dienos tikslų buvo aplankyti gotikos stiliaus Šventojo Nikolajaus katedrą – pagrindinę viduramžių šventyklą rytinėje Kipro pakrantėje. Po apgulties turkai ją pavertė mečete. Įdomus derinys – iš išorės atrodo lyg tai būtų krikščionių maldos namai, bet viduje galioja musulmonų taisyklės, o ir visos freskos, krucifiksai ar vitražai buvo sunaikinti arba pakeisti. Taip pat, norint įžengti į šią mečetę, reikia prieš tai nusiauti batus.

Netrukus mūsų keliai pasuka į dar keistesnę miesto dalį – Varošą. Ją saugo gausios Turkijos kariuomenės pajėgos ir ne viena eilė spygliuotos vielos. Kiekvieną mūsų žingsnį akylai iš savo būdelių stebi ginkluoti kareiviai, o už draudžiamų vietų fotografavimą gavau ne vieną įspėjimą.

Skirtingai nuo kitų teritorijų, kur įsikūrė Turkijos kipriečiai, Varošoje nei turistų, nei vietinių žmonių nėra. Tik – dislokuota karinė technika ir tvarką prižiūrintys kariškiai. Skelbiama, jog Šiaurės Kipro Turkų Respubliką iš viso gina 36 tūkst. Turkijos karių, taip pat 4,5 tūkst. Turkijos Kipro karių.

Žvarbus ir vėjuotas oras puikiai leidžia įsijausti į siaubo filmus primenančią atmosferą. Laikas šios vietovės beveik nepalietė – čia pilna apgriuvusių, kulkomis suvarpytų pastatų. Evakuoti kipriečiai vieną dieną tikėjosi sugrįžti į savo namus, bet tai, deja, neįvyko.

 

8famagusta2.JPG

 

Sunku suvokti, jog kažkada tai buvo didžiausias Kipro kurortas, veikė apie 70 viešbučių, paplūdimiai buvo pilni žmonių, dabar virtusi tiesiog spygliuotomis vielomis aptverta draudžiama zona. Famagusta patenka į dešimt labiausiai apleistų pasaulio miestų sąrašą.

Pietauti nusprendėme mažoje vietinėje užeigoje ir pirmą kartą šioje kelionėje užsisakėme žuvies. Už keptą menkę paklojome viso labo 10 lirų (apie 11,5 Lt). Per ketvirtą kelionės dieną iš viso išleidome apie 35 liras (apie 40 Lt).

 

8famagusta-kipras.JPG

Nuotraukos iš Manto asmeninio archyvo

 

Lankytinos vietos