Taos Pueblo: Amerikos indėnų miestas-daugiabutis

Autorius: Kelionių manija , 2012, Vasario 27d.

JAV pietvakariuose, Naujosios Meksikos valstijoje esantis Taos Pueblo – viena ryškiausių ir įdomiausių vietinių Amerikos indėnų gyvenviečių, vadinamų pueblo. Šio miestelio plūkto molio trobos išsidėsčiusios dykumų slėnyje, ties Rio Grandės upe, kuri įsirėžusi vaizdingame kanjone.


Pueblo gyvenvietės buvo daugiausia statomos XI-XIII a., jos būdavo įrengiamos uolose, statomos terasomis ant kalvų. Šiandien išlikę apie 30 tokio tipo gyvenviečių – daugiausia pueblų indėnai buvo įsikūrę dabartinėse JAV Naujosios Meksikos, Kolorado bei Arizonos valstijose, taip pat šiaurės Meksikoje.


Taos Pueblo buvo įkurtas maždaug prieš 1000 metų, dauguma iki šių dienų išlikusių pastatų iškilo dar gerokai iki to laiko, kai Kristupas Kolumbas atrado Ameriką. Taos Pueblo yra viena uždariausių ir seniausių pueblo indėnų bendruomenių, gal dėl to ir viena geriausiai išlaikiusi savo tradicinę išvaizdą.

 

9amerika-Taos-pueblo.jpg


Šiuo metu šiame pueblo gyvena apie 150 gyventojų. Dar beveik 2000 Taos indėnų gyvena apylinkėse. Taos Pueblo gyventojų gimtoji kalba yra Tiwa, tačiau dauguma taip pat šneka angliškai ir ispaniškai.


Pueblo gyvenamieji ir visuomeniniai pastatai pastatyti iš nedegtų molio plytų, kurios gaminamos iš molio, sumaišyto su vandeniu ir šiaudais. Tokios pagamintos plytos paliekamos džiūti saulėje. Pastatų sienos paprastai būna apie pusmetrio storio.

 

9amerika-Taos-pueblo2.jpg


Pueblo namai paprastai statomi terasomis – Taos Pueblo iš viso yra 5 aukštai. Viršutiniai aukštai įrengti ant medinių sijų. Paprastai pueblo sudaro keliolika atskirų namų-butų, tarp kurių nėra praėjimų, tačiau juos visus jungia bendros sienos. Tai tarsi didžiulis laiptuotas daugiabutis. Tokiuose puebluose anksčiau gyvendavo iki 1000, o kartais ir dar daugiau indėnų.

 

9amerika-Taos-pueblo1.jpg


Ankstesniais laikais saugumo sumetimais puebluose nebuvo įrengiamos durys ar langai į išorę. Vienintelis įėjimas, kuriuo galima būdavo pateikti į vidų buvo įrengiamas stoge. Pueblo viduje esančiuose butuose paprastai tik du kambariai – vienas yra svetainė-miegamasis, o kitas skirtas maisto ruošimui, saugojimui. Tiesa, iki šių dienų tradiciniuose puebluose nėra įvesta elektra, vandentiekis ir kiti patogumai. Anksčiau ir baldų mažai būdavo, tačiau šiuolaikiniai indėnai naudoja kėdes, stalus, lovas. 

 

9amerika-Taos-pueblo3.jpg


Taos Pueblo durys daugiausia nudažytos ryškia mėlyna spalva. Per šį indėnų miestelį teka nedidelis upelis, ištekantis iš apylinkėse esančių Sangre de Cristo kalnų. Šis upelis yra pagrindinis geriamo vandens šaltinis pueble.


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.