Trondheimas: pirmoji Norvegijos sostinė, viliojanti ne tik piligrimus

Autorius: Kelionių manija , 2013, Rugsėjo 12d.
Kaip ir dauguma Norvegijos miestų, Trondheimas lankytojus pasitinka kiek apsnūdęs – gyvenimas čia teka ramiai, neaukšti senamiesčio pastatai ir apytuštės gatvės leidžia mėgautis skandinaviška ramybe. Nepaisant to, kad 997 m. pačiame geografiniame Norvegijos centre įkurtas Trondheimas, pirmoji Norvegijos sostinė, dabar yra trečiasis pagal dydį šalies miestas. 
Iki 16 amžiaus Trondheimo vardas nebuvo žinomas, miestas buvo vadinamas Nidarosu. Iš čia ir žymiosios Nidaroso katedros, arba Nidarosdomen, pavadinimas. Ši katedra iškilo 11 amžiuje virš Olafo Haraldsono, Vikingų karaliaus, paskelbto šventuoju, kapo. Šv.Olafas šalį valdė tik kiek daugiau nei dešimtmetį, tačiau labiausiai pasižymėjo savo troškimu apkrikštyti Norvegiją, nors ir susidūrė su didžiuliu pasipriešinimu. 
Didingą katedrą puošia ne tik gotikinės bokštų smailės, gausūs fasado ornamentai, bet ir šiam stiliui būdingas vitražas – rožė. Šalia katedros prisišliejęs Arkivyskupo rūmų muziejus, kuriame saugomos Norvegijos karališkosios regalijos ir eksponuojami archeologiniai radiniai.
Viduramžiais Nidaroso katedra buvo svarbi piligrimų traukos vieta, prilyginama netgi Jeruzalei ar Lurdui. Ši katedra – ne tik labiausiai į šiaurę nutolusi maldininkų traukos vieta, bet ir nacionalinė šventovė norvegams. Piligrimystės tradicija buvo atgaivinta prieš kelis dešimtmečius. Šiandien egzistuoja vadinamieji Šv.Olafo keliai, besiraizgantys iš įvairiausių Norvegijos, Švedijos bei Danijos vietovių, iš viso apie 5000 km. Tačiau pagrindinis Šv.Olafo kelias, dar vadinamas Senuoju karalių keliu, driekiasi apie 600 km nuo Oslo iki Trondheimo. 

Šv.Olafui skirtas ir bene didžiausias mieste kasmet vasarą rengiamas festivalis, Olavsfestdagene, kuris yra vienas didžiausių kultūrinių renginių Norvegijoje.

 

4trondheimas-norvegija.jpg 

Spalvingieji Trondheimo prieplaukos sandėliai, sxc.hu nuotr. 

Kitas, kur kas spalvingesnis Trondheimo veidas – tai prieplauka, kurioje išlikę spalvingieji sandėliai, sutūpę ant pakrypusių polių, įbridusių į Nidelvos upę. Ši prieplauka išliko beveik nepakitusi nuo tų laikų, kai vietiniai gyventojai daugiausiai versdavosi žvejyba. 

Idėjų, ką veikti Trondheime, gali pasiūlyti ir nacionalinis Ringve muziejus, supažindinantis su muzikos instrumentais iš viso pasaulio, taip pat Sverresborg muziejus po atviru dangumi, kurio eksponatai yra šiam kraštui būdingi tradiciniai 18-19 a. pastatai.  O vos prieš kelerius metus Trondheime duris atvėrė Rockheim muziejus, kviečiantis melomanus susipažinti su norvegų roko ir pop muzikos istorija.

Verta pamatyti ir Stiftsgarden, arba Karališkąją rezidenciją, įsikūrusią 18 a. statytuose mediniuose rūmuose – tai didžiausias medinis pastatas visoje Skandinavijoje. 

 

4trondheimas-norvegija1.jpg 

 Karališkoji rezidencija Trondheime, sxc.hu nuotr.


Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama. 

Lankytinos vietos
Kelionių idėjos