Zalcburgas – Mocarto miestas Alpių papėdėje

Autorius: Kelionių manija , 2015, Liepos 13d.

Aštuoniolikto amžiaus Zalcburgas. Žiema. Viename iš Getreidegasse gatvės namų gimė berniukas, septintas šeimoje. Berniukas, kurio vardas ir muzika šiandien išdidžiai skamba žymiausiose pasaulio salėse, o gimtasis miestas Zalcburgas tiesiog persisunkęs jo dvasia. Mocarto dvasia.

Austrijos vakaruose kalnų papėdėje ant Zalcacho upės krantų įsikūręs Zalcburgas (vok. Salzburg) dar vadinamas „vartais į Alpes“, o jo pavadinimas, išvertus į lietuvių kalbą, reiškia „druskos pilis“. Šis pavadinimas prigijo nuo baržomis Zalcacho  upe kadaise gabentos druskos.

Zalcburgo vardas rašytiniuose šaltiniuose pirmą kartą buvo paminėtas 755 m. Tačiau dabartinio miesto vietoje romėnų laikotarpiu gyvavo Juvavum, kuris I amžiuje buvo svarbus romėnų Norikumo provincijos miestas.

 

zalcburgas-austrija.jpg 

 

Zalcburgas garsėja įspūdinga baroko architektūra, o senamiesčio puošmena – ant kalvos išdidžiai baltuojanti Zalcburgo tvirtovė, Festung Hohensalzburg. Ši tvirtovė buvo įkurta 11 a. Norint į ją patekti tenka kopti gana stačiu šlaitu. Tačiau susimokėjus kelis eurus galima pasikelti ir funikulieriumi. 250 m ilgio ir 150 m pločio tvirtovė yra viena didžiausių viduramžių pilių Europoje. Zalcburgo tvirtovėje galima apžiūrėti valdovų apartamentus, taip pat pasigėrėti miesto panorama, atsiveriančia nuo pilies sienų.

Zalcburgo senamiesčio ašis – tai žavi Getreidegasse gatvelė, kurią puošia gausybė įspūdingų, viduramžių stiliumi pagamintų iškabų. Nenuostabu, jog čia visuomet apstu prekybininkų vitrinas apžiūrinėjančių turistų. Šios gatvelės įžymybė – tai namas, kuriame gimė W. A. Mocartas (Mozarts Geburtshaus). Žymusis muzikas klavesinu groti mokėsi nuo trejų metų, o penkerių jau rašė kompozicijas. Šiame name įrengta nedidelė ekspozicija, pasakojanti apie Mocarto laikų miestiečių gyvenimą.

Kita su žymiuoju muziku susijusi vieta – tai namas, kuriame gyveno W. A. Mocartas nuo 17 metų iki išvykstant į Vieną, Mozart Wohnhaus. Mocartas sukūrė 56 simfonijas, 15 operų, daugiau nei 20 koncertų.

Istoriniame miesto centre išlikusi ir Arkivyskupų rezidencija, kurioje kadaise gyveno Zalcburgo valdovai arkivyskupai. Rezidenciją ją sudaro barokinio stiliaus senieji ir naujieji rūmai. Juose įkurtos dailės galerijos, kuriose eksponuojama 16-19 a. Europos meno kolekcija, taip pat įrengtos reprezentacinės salės garbingiems miesto svečiams.

 

Ką aplankyti netoli Zalcburgo?

Svarbiausios įžymybės, esančios netoli Zalcburgo: 

  • Salzwelten druskos kasyklos – tai vienos seniausių druskos kasyklų. Daugiau info
  • Eisriesenwelt ledo urvas – vienas ilgiausių tokio pobūdžio urvų pasaulyje. Daugiau info 
  • Lichtenšteino tarpeklis – įspūdingas gamtos stebuklas, esantis apie 50 km į pietus nuo Zalcburgo. Daugiau info

 

 zalcburgas-austrija2.jpg

Nuotr. freeimages.com

Kelionių portalo informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško sutikimo draudžiama.