Aleksandras Didysis išrinktas žymiausiu graiku

Autorius: AFP-BNS , 2009, Gegužės 19d.

Atėnai, gegužės 19 d. (AFP-BNS). Tris mėnesius vykusi Graikijos gyventojų apklausa, per kurią savo nuomonę išreiškė maždaug 700 tūkst. žmonių, parodė, kad visų laikų žymiausiu graiku laikomas Aleksandras Didysis, antradienį pranešė šalies televizija.

Įžymusis antikos laikų karvedys Aleksandras Makedonietis arba Aleksandras Didysis surinko daugiau nei 127 tūkst. balsų ir nugalėjo vėžio ligos tyrėją ir citologinio PAP testo išradėją Georgę Papanikolajų (George Papanikolaou) bei Graikijos nepriklausomybės karų didvyrį Teodorą Kolokotronį (Theodoros Kolokotronis), pranešė „Skai TV“.

„Aleksandras Didysis yra labai svarbi helenistinės kultūros figūra, labai svarbi graikams“, – sakė filmų režisierius Janis Smaragdis (Yiannis Smaragdis). Apklausos rengėjai kaip pavyzdį pasirinko 2002 metais transliuotas BBC laidas, renkant žymiausius britus. Didžiuoju Britanijos istorijos asmeniu tuomet buvo išrinktas Winstonas Churchillis (Vinstonas Čerčilis).

Gimęs šiandieninėje Graikijoje esančioje Peloje Aleksandras užkariavo Persijos imperiją ir mirė Babilone 323 pr. Kr. tik 32 metų. Per pastaruosius metus Graikija susilaukė tam tikro iššūkio iš savo šiaurinės kaimynės Makedonijos, besivaržančios dėl teisių į Aleksandro Didžiojo palikimą ir tvirtinančios, kad senieji Makedonijos gyventojai buvo graikai. Tačiau nedidelė Balkanų valstybė, kuri tapo nepriklausomas XX amžiaus dešimtajame dešimtmetyje žlugus Jugoslavijai, sutvirtino savo pačios pretenzijas, kad ji yra toje vietoje, kuri kadaise buvo senosios Makedonijos dalis, o vėliau buvo apgyvendinta slavų.

Abi šalys šiuo metu ginčijasi dėl Makedonijos planų pastatyti 22 m aukščio statulą senosios Makedonijos karaliui pagrindinėje sostinės Skopjės aikštėje. Graikija taip pat atsisakė pripažinti savo kaimynę Makedoniją dėl jos pavadinimo, nes taip pat vadinama šiaurinė Graikijos provincija. Jungtinių Tautų (JT) vadovaujamos derybos kol kas nedavė jokių rezultatų, o Atėnai panaudojo veto teise, kad sukliudytų Makedonijai tapti NATO nare.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.