Gyvenimas su mirusiais Manilos kapinėse

Autorius: Lina Balsytė | Kelionių manija , 2010, Gruodžio 09d.
Filipinų sostinės, Manilos, kapinėse gyvena daugiau šiltų žmonių kūnų, nei kad yra palaikų. Manoma, kad milžiniškose miesto kapinėse įsikūrė apie 10 tūkst. filipiniečių šeimų. Kai kurios iš jų čia atsidūrė bemaž atsitiktinai. Kitos iš savo prosenelių paveldėjo mauzoliejus, kuriuose vėliau ir apsistojo.
Dar kitos šeimos apsigyventi kapinėse buvo priverstos po to, kai iš šalies provincijų, tikėdamosis geresnio gyvenimo, atvyko į Manilą, tačiau čia neturėjo nei pakankamai pinigų išgyventi, nei galimybės įsitvirtinti. Šias šeimas vienija bendras vardiklis – visos jos neturėjo, kur daugiau eiti.
Gyvenimas kapinėse daugelį čia apsilankiusių šokiruoja – tarp keliais aukštais sustatytų kriptų sužymėtos gatvės, o ant kriptų viršaus esančios lūšnos – numeriais. Čia įkurtos parduotuvėlės, kuriose parduodami užkandžiai, saldainiai, cigaretės, maistas. Kažkur groja muzika, kažkur kažkas žiūri televizorių. Kažkas dainuoja mauzoliejuje įrengtame karaoke „kambaryje“. Moterys skalbia drabužius. Vaikai mokosi ir žaidžia, juokiasi. Merginos lošia kortomis, vaikinai žaidžia bilijardą. Atrodytų, normalus gyvenimas. Tik tai – gyvenimas kartu su mirusiais.
Kapinėse gyvenantys žmonės sumąstė savų būdų, kaip pasipelnyti iš mirusiųjų. Antai paaugliai už 50 Filipinų pesų (daugiau nei už 1 litą) paneša karstus. Vaikai kapinėse renka metalo laužą, plastiką ir kitas šiukšles pardavimui. Jų tėvai už pinigus taiso ir prižiūri kapus, tuo tarpu motinos rūpinasi namų, kurie gali būti arba jų pačių šeimos, arba darbdavių mauzoliejai. Nemokamai kapinėse galima įsikurti ant penkiais aukštais viena ant kitos sudėtų kriptų suręstose pašiūrėse.

Žmonės čia įsikūrę kaip ir įprastuose būstuose gyvenantys asmenys: lūšnose įrengtos atskiros erdvės – svetainė atskirta nuo miegamojo kambario. Čia net yra elektra! 

filipinai-Kapines4.jpg 

Kapinėse – 24 metai
Virginia dela Cruz Manilos kapinėse gyvena 24-erius metus. Ji turi tris vaikus, sukūrusius savo šeimas. Didžioji dalis iš jų visą savo gyvenimą praleido ir vis dar tebeleidžia toje pačioje, ant kriptų pastatytoje pašiūrėje.
Tam, kad žmonės patektų į savo būstą, jie turi kaskart lipti gan aukštomis kopėčiomis. Virš kriptų pastatytose lūšnose vietos kur kas daugiau, nei galima būtų pagalvoti.

„Čia yra svetainė ir dar vienas didesnis kambarys, jame mes visi miegame naktį. Daugiau mes neturime kur gyventi, tik šiose kapinėse. Neturime jokio pasirinkimo. Galbūt tai bus ta vieta, kurioje ir aš numirsiu“, – aprodydama savo gyvenamąją vietą BBC žurnalistei pasakojo Virginia.

manila-Kaipines1.jpg 

„Vaikai įprato čia gyventi. Jiems tai yra visiškai normalus gyvenimas. Labiausiai jie bijo kapinėse nukristi nuo kopėčių, bet ne vaiduoklių“, – sakė moteris.

Mirtis šių kapinių gyventojams toks įprastas dalykas, kad jie jos visiškai nesureikšmina. Budėdami prie numirusių žmonių, kapinių gyventojai zuja aplinkui su savomis problemomis. Vienas iš vaizdų, kurį lankydamasi pastebėjo BBC žurnalistė – tai prie atidengto balto karsto sėdėję ir kortomis lošę žmonės. Jai buvo paaiškinta, kad iš lošimų mirusiojo šeima surenka pinigus laidotuvėms. 

 

filipinai-Kapines2.jpg 

 

Parengta pagal Viceland.com, Hendralauw.com, BBC, kelioniumanija.lt ir kt. informaciją

 

Lankytinos vietos