Kaimai vaiduokliai Indonezijoje

Autorius: Alfa.lt , 2010, Spalio 29d.

Nukloti baltais pelenais, šie kaimai atrodo palikti prieš kelis šimtmečius. Bet klaikios paliktų namų ir tuščių kaimų nuotraukos iš tikrųjų yra iš Indonezijos katastrofos zonos, patyrusios vulkaninio išsiveržimo jėgą.

Išsiveržimo metu žuvo 30 žmonių, o 3 m aukščio cunamio bangos nusinešė mažiausiai 311 gyvybių. Šimtai žmonių laikomi dingusiais be žinios per cunamį, kuris nuplovė į jūrą šimtus namų salose.

Prezidentas Susilo Bambangas Yudhoyono nutraukė valstybinį vizitą Vietname, kai per 24 val. šalį užklupo dvi katastrofos.

Indonezijos valdžios organai kovoja su 7,7 balų stiprumo žemės drebėjimo padariniais. Dėl stiprių vėjų ir audringos jūros gelbėtojams buvo sunku patekti į Mentawai salas, buvusias arčiausiai epicentro. Pirmas krovininis lėktuvas su 16 tonų palapinių, medikamentų, maisto ir drabužių pagaliau galėjo nusileisti. Keturi sraigtasparniai atskrido į Sikakapą, miestą North Pagai saloje, kur bus paramos operacijų centras.

„Pagaliau oras šiek tiek pasitaisė, – pasakė pareigūnas Ade Edvardsas. – Dabar turime galimybę ieškoti daugiau kaip 400 vis dar dingusių be žinios žmonių.“ Jis pasakė, kad paieška bus vykdoma sraigtasparniu. Nuolat gaunami nauji pranešimai apie nuostolius, sužalojimus ir mirtis.

Padang Sumatra yra toje pat pakrantėje, kaip Aceh, kur buvo cunamio epicentras antrą Kalėdų dieną 2004 m., kai žuvo 200 tūkst. žmonių 13 šalių. Vien tik Indonezijoje žuvo 128 tūkst. žmonių.

 

indonezija2.jpg

Viename iš seismiškai aktyviausių regionų planetoje yra Merapi kalnas, verčiamas kaip Ugnies kalnas.

Kalnas išmetė debesis pelenų, mažiausiai 30 gyventojų, tarp jų ir senukas, laikytas kalno dvasiniu sergėtoju. Ekspertai mano, kad tai dar gali būti ne pabaiga.

„Šiandien šiek tiek ramiau, – pasakė Vulkanologijos ir geologinio pavojaus centro vadovas Surono. – Jokių karštų debesų, jokio dundėjimo. Bet ten užgniaužta dar daug energijos. Sunku pasakyti, kas bus toliau.“

Per pastaruosius 200 metų Merapi kalnas išsiveržė ne vieną kartą, dažnai sukeldamas tragiškus padarinius.

1994 m. žuvo 60 žmonių, o 1930 m. sudegė daugiau kaip tuzinas kaimų, žuvo apie 1 300 žmonių. Tačiau žmonės laiko žemes prie šio ir kitų ugnikalnių labai derlingomis, daugiau kaip 11 tūkst. gyvena vien šalia Merapi.

Nors po išsiveržimo tūkstančiai susirinko į laikinas prieglaudas, po kelių dienų daugelis pradėjo grįžti į namus, sakydami, kad jie turi prižiūrėti javus ir saugoti namus. „Aš nuolat galvoju, kas vyksta su mano karvėmis, mano turtu, – sakė Hadi Sumarmo, kuris turi ūkį Srumbungo kaime už penkių kilometrų nuo kraterio. – Aš noriu tik pažiūrėti. Jeigu išgirsiu sirenas, aš greitai iš ten pasitrauksiu.“

Pareigūnai sakė, kad jie tikėjosi, jog nuolat iš arti stebėdami vieną iš 129 ugnikalnių salyne, jie išvengs aukų, bet žuvusiųjų sąrašas sparčiai auga.

Aris Tritono iš nacionalinės paieškos ir gelbėjimo agentūros pasakojo, kad jo komanda naršė pietinę kalno dalį, ieškodami aukų ir išlikusių gyvųjų.

Į ligoninę Yogyakarta mieste atgabenta 30 žuvusių, daugiau kaip tuzinas nukentėjusių atvyko su kvėpavimo sutrikimais, nudegimais ir kitais sužalojimais. Tarp žuvusiųjų buvo 85 metų Maridjanas, kuriam labai gerbtas miręs karalius buvo patikėjęs stebėti ugnikalnio dvasias.

„Mes radome jo kūną“, – pasakė Suseno, paieškos ir gelbėjimo komandos narys. Pranešimuose sakoma, kad vyras rastas tokioje pozoje, lyg būtų meldęsis – veidu į žemę.

Maridjanas daug metų vadovavo ceremonijoms, kurių metu į kraterį buvo metami ryžiai ir gėlės, kad nuramintų dvasias. Praeityje jis dažnai pykdė pareigūnus, atsisakydamas evakuotis net per išsiveržimus.

Cunamis nuniokojo kelis populiarius banglenčių sporto mėgėjų kurortus, įskaitant Makaronis kurortą Šiaurės Pagai saloje. Sakoma, kad Makaronis nukentėjo taip stipriai, kad ten negalima priimti poilsiautojų.

Dauguma pastatų pakrantės kaime Betu Monga buvo sunaikinti, pasakė Žvejybos departamento pareigūnas Hardimansyahas.

 

indonezija4.jpg

 

„Iš 200 žmonių, gyvenusių tame kaime, rasta tik 40. 160 vis dar yra dingę, daugiausia moterys ir vaikai, – pasakė jis. – Žmonės mums praneša, kad jie neranda savo vaikų, kad jie buvo nunešti į jūrą. Daug žmonių verkia.“ Jo duomenimis, 80 proc. pastatų sugriauti, trūksta maisto.

Indonezijos Meteorologijos ir geofizikos agentūra Džakartoje pranešė, kad požeminių smūgių centras buvo maždaug už 80 km į pietvakarius nuo Pagai Selatano Mentawai saloje.

Smūgiai buvo jaučiami ir penkiuose miestuose Bengkulu ir Vakarų Sumatros srityse. Vienas liudininkas, Sofyanas Alawi iš Padango, pasakojo: „Visi bėgo iš savo namų.“

S. Alawi pasakojo, kad per mečečių garsiakalbius kaukė sirenos, įspėdamos apie cunamį. Keliai, vedantys į kalvas, greitai užsikimšo nuo automobilių ir motociklų.

„Mes nuolat žvalgėmės atgal, žiūrėdami, ar neatsirita banga“, – sakė 28 metų Ade Syahputra.

Padango miestas prieš metus patyrė 7.6 balų stiprumo žemės drebėjimą, kurio metu žuvo mažiausiai 700 žmonių, buvo nugriauta arba apgadinta 180 tūkst. pastatų.

Didžiausią pasaulyje salyną Indoneziją dažnai sudrebina žemės drebėjimai ir vulkanų išsiveržimai, nes ji yra išsidėsčiusi ant tektoninių plokščių sandūrų.

 

Alfa.lt-logo1-1.gif