Kaip pasaulis švenčia Šv. Valentino dieną

Autorius: Elena Germanovič | Meniu.lt , 2011, Vasario 14d.

Meilė – tai deimantas, kurio net karaliai negali nupirkti,

ji – visas pasaulis, nors ją gali apkabinti abiem rankom.

M. Jokajus

 

Meilės diena turi savo tradicijas ir apeigas. Kai kurios išlikusios iki šių dienų. Tiesa, kiekvienoje šalyje jos yra skirtingos.

Šią dieną visose šalyse buvo labai populiaru susižadėti arba tuoktis. Teigiama, jog šv. Valentino dieną moteris gali pati prieiti prie mylimo vyro ir paprašyti ją vesti. Jei tokiam rimtam žingsniui jis dar nėra pasiruošęs, už tokį ryžtą privalo padėkoti moteriai padovanodamas jai šilkinę suknelę, o sau – šilkinį raištelį su išsiuvinėta širdele…

Anksčiau žmonės tikėjo, kad jei Valentino dieną mergina pamatys liepsnelę (strazdų giminės paukštis), ištekės už jūreivio; jei žvirblį, už vargšo, tačiau su juo bus laiminga; jei dagilį, ištekės už milijonieriaus. Romoje Meilės dieną labai svarbūs būdavo ir iki šiol yra burtai. Manoma, jog būtent vasario 14-ąją paukščiai renkasi sau porą, taigi žmonėms reikia suskubti padarytį tą patį. Todėl jau keletą amžių Europos merginos rašo savo vardus ant lapelių, deda juos į dėžutes, o jaunuoliai ištraukia, pasirinkdami sau porą visiems metams.

 

Anglija

Viduramžiais Anglijoje buvo populiaru rinktis sau Valentiną. Susirinkdavo keletas jaunuolių, ant pergamento gabalėlių užrašydavo merginų vardus, juos sudėdavo į kepurę ir traukdavo. Mergina, kurios vardą jaunuolis ištraukdavo, visiems metams tapdavo jo Valentina. Jaunuolis savo išrinktąjai kurdavo sonetus, grodavo arfa, visur lydėdavo, trumpai tariant, elgdavosi kaip tikras riteris.

Velse droždavo medinius „meilės šaukštus“ ir dovanodavo juos mylimąjai. Šaukštelius išraižydavo širdelėmis, raktais ir spynomis, reiškiančiomis atrastą kelią į mylimojo širdį. Taip pat buvo įprasta vaikus perrengti suaugusiais. Mažieji vaikščiodavo iš namų į namus ir dainuodavo dainas apie šventą Valentiną.

Anglijos merginas ir vaikinus turbūt reikėtų vadinti itin sentimentaliais, nes jie labai tikėjo burtais Meilės dieną. Netekėjusios merginos vasario 14-ąją keldavosi dar nepatekėjus saulei, atsistodavo palei langą ir žiūrėdavo į pro šalį einančius vyrus. Tikėta, jog pirmasis pamatytasis ir yra tas vienintelis.

Derbšire (vienoje centrinės Anglijos grafysčių) merginos vidurnaktį nuo 3 iki 12 kartų eidavo aplink bažnyčią, kartodamos tam tikras eiles. Tikėta, kad po tokios apeigos būtinai aplankys tikroji meilė. Be to, netekėjusios Anglijos merginos būtinai į upę ar kūdrą mesdavo sulankstytus popieriaus gumulėlius su juose užrašytais vyriškais vardais. Pirmasis išplaukęs vardas – būsimojo jaunikio.

 

Amerika

Praėjusio amžiaus pradžioje amerikiečiai Šv. Valentino dieną savo mylimosioms pradėjo siųsti marcipanus. Marcipanai buvo gaminami iš cukraus, kuris tuo metu buvo labai brangus. Ilgainiui ši tradicija prigijo. Amerikiečiai gana greitai išplėtojo karamelės gamybą ir ant saldainių ėmė raižyti atitinkamus žodžius. Vėliau šia proga pradėjo gaminti specialius saldainius su ant jų išraižytais sveikinimo žodžiais. Po to sudėdavo juos į kartonines širdies formos dėžutes. Tokia dovana tapo ypač populiari. Saldainiai būdavo raudonai balti. Raudona spalva reiškė aistrą, o balta – tyrą meilę.

Mūsų dienomis amerikietėms vasario 14-oji – išties likimą lemianti diena. Tą dieną su savo brangiausiuoju atsidūrusi kur nors Atlante arba Niujorke, amerikietė nieko nelaukdama peršasi. Pagal tradiciją, atsisakyti jis tiesiog negali. O jei pasiūlymą vis dėlto atmeta, kaip kompensacijos mergina gali reikalauti raudonos šilkinės suknelės, kurią vilkėdama galės pradėti naują gyvenimą su kur kas ryžtingesniu vyru…

 

Japonija

Vasario 14 dieną moterys visiems bendradarbiams privalo dovanoti šokoladinių saldainių, kurie vadinasi giri-choko („privalomas šokoladas“). Saldumynai, dovanojami mylimiesiems, vadinami honmei-choko, o draugams – tomo-choko („šokoladas draugui“). Kovo 14 dieną švenčiama Baltoji diena, per kurią vyrai turi atsilyginti moterims už Valentino dieną. Tądien apsikeičiama vaidmenimis – vyrai dovanoja saldumynus visoms bendradarbėms. Vyrai tradiciškai dovanoja baltąjį šokoladą. Apatinis trikotažas bei juvelyriniai dirbiniai – taip pat įprastos dovanos.

 

Korėja

Lapkričio 11-oji Korėjoje vadinama „Pepero“ diena. Pavadinimas kilo nuo japoniškų užkandžių – įvairių skonių sausainių lazdelių. Iš jų populiariausios – šokoladinės, vanilinės bei braškinės. Per keletą pastarųjų metų buvo pagaminta ir naujų skonių lazdelių: žaliosios arbatos, sūrio, picos, juodojo šokolado ir kt. Šią dieną žmonės perka „Pepero“ dėžutes ir jas dovanoja mylimiems žmonėms, mokytojams, bendraklasiams, bendradarbiams. Data pasirinkta neatsitiktinai, nes „11 11“ simbolizuoja keturis pirštelius. Ši šventė tapo populiari ir Japonijoje.

 

Australija

Valentino šventė šioje šalyje turi gilias tradicijas, ją švenčia dauguma žmonių. Aiškinama, kad vasario vidurio šventė yra susijusi su Auksinės karštligės laikais, kai Ballaratas Minesas turėjo pasirūpinti keleto kalnakasių rastu laimikiu – Valentino dieną vyrai iššvaistydavo daug pinigų. Visos dovanos būdavo netradicinės bei egzotiškos. Tokių kruopščiai parinktų dovanų tradicija gyvuoja iki šiol. Ši diena skirta ne tik įsimylėjėliams, bet ir draugams, šeimos nariams, norintiems prisipažinti meilėje.

 

valentino-diena1.jpg

 

Naujoji Zelandija

Kaip ir Australijoje, Naujojoje Zelandijoje ši šventė ypač laukiama. Viena įdomesnių tradicijų yra sugalvoti egzotinę vietą pasimatymui su mylimąją ar mylimuoju Šv. Valentino dienai paminėti. Daugybė operatorių siūlo savo paslaugas ir pramogas: žvejybą, safarį po krūmus, sklandymą bei vyno keliones. Pasirinkimas didžiulis, taigi kiekviena pora gali pasirinkti, kokiu būdu jie nori švęsti šią dieną. Keliose salose rengiamos romantiškos iškylos, kurortuose organizuojami įvairūs renginiai, siūlomos prabangios vakarienės, po kurių galima apsistoti viešbutyje. Nenuostabu, kad dauguma porelių pasinaudoja būtent šiais pasiūlymais.

 

Danija

Danijoje Valentino dieną švenčia jaunesni, 16–30 metų amžiaus, žmonės. Yra keletas tradicijų, susijusių su šia švente. Anksčiau vaikinai merginoms siųsdavo permatomus atvirukus, ant kurių prieš šviesą pasirodydavo įsimylėjėlių pora – vyras, dovanojantis dovaną savo mylimajai. Kitas įdomus paprotys – baltų suspaustų gėlių siuntimas draugams. Danų vyrai taip pat siuntinėja linksmus meilės laiškus, vadinamus „gaekkebrev“. Tokiame laiške parašomos eilės arba meilės prisipažinimas, tačiau nepasirašoma, tik pažymimi taškiukai kiekvienai vardo raidei. Jei mergina atspėja siuntėjo vardą, tais pačiais metais, per Šv. Velykas, jai padovanojamas kiaušinis. Žinoma, šią dieną Danijoje rengiami vakarėliai, užsakomi staliukai restoranuose ir t. t.

 

Graikija

Graikai ir romėnai turėjo daugiausia šv. Valentino dienos tradicijų. Graikijoje tai – mylimųjų šventė, kurios pagrindinis simbolis yra kupidonas – angeliukas, kurio strėlės perveria širdis. Senovės Graikijoje buvo manoma, kad Afroditės sūnus Erosas yra meilės bei grožio dievas. Pagal romėnus, Kupidonas yra romėnų meilės deivės Veneros sūnus. Šiandien senovinių tradicijų liko mažai. Graikai šv. Valentino dieną dažniausiai dovanoja dovanas, atvirutes bei gėles.

 

angelas.jpg

 

Portugalija

Šv. Valentino dieną portugalų įsimylėjėliai praleidžia vienas kito draugijoje. Šalyje dažnai dovanojamos ne atskiros dovanos, o dovanų krepšeliai. Jų galima įsigyti internetu. Portugališki dovanų krepšeliai pristatomi į visas pasaulio šalis. Sudaromi įvairūs krepšeliai: vaisių, vyno ir sūrio, šokolado, šokoladinių saldainių, sausainių, gurmaniško maisto bei užkandžių, SPA krepšeliai. Valentino dieną jie yra labai paklausūs. Tai puikus būdas nedrąsiam jaunuoliui pamaloninti savo simpatiją. Įprasti krepšeliai nėra brangūs, tačiau sukurti dizainerių gali kainuoti milžiniškus pinigus.

 

Ispanija

Ispanai savo žmonoms Valentino dienos proga dovanoja glėbius gėlių, jaunos poros keičiasi dovanėlėmis. Vyrai moterims įteikia raudonų rožių, o moterys savo mylimiesiems dažniausiai dovanoja knygas. Pagrindinė Barselonos gatvė Las Ramblas vasario 14-ąją skęsta prekystaliuose su gėlėmis bei knygomis. Nors šv. Valentino diena Ispanijoje nėra pripažinta oficialia švente, poros praleidžia ją kartu, nekreipdamos dėmesio į tai, kad tai ne laisvadienis. Diena baigiasi vakarėliais bei šokiais.

 

Brazilija

Brazilijoje Valentino diena švenčiama ne taip, kaip visame pasaulyje. Vietoje jos brazilai birželio 12 dieną švenčia „Dia dos Namorados“ („merginų/vaikinų šventė“). Dovanomis keičiasi vaikinai ir merginos, sutuoktiniai – tai yra pagrindinė šios šventės tradicija. Dažniausiai dovanojamos gėlės, atvirukai, saldumynai ir kitos dovanos. Šią dieną organizuojami įvairūs koncertai, pasirodymai, šou.

 

valentino-diena-1.jpg

meniu-logo.gif

 

Taip pat skaitykite:

Kultūriniai vedybų ypatumai: nuo nuotakų pagrobimo iki draudimo tuštintis

Ieškoti meilės… į Vietnamo turgų

Kelionės Valentino dienai