Keisčiausios Naujųjų metų tradicijos pasaulyje

Autorius: Kelionių manija , 2010, Gruodžio 29d.

Kasmet pasitinkame Naujuosius metus – su būriu draugų, artimųjų, keldami šampano taurę, valgydami mandarinus ir lietuvišką mišrainę, o laikrodžiui mušant dvylika į orą leidžiame fejerverkus. Paskutinioji metų diena, gruodžio 31-oji – turbūt viena masiškiausiai švenčiamų tarptautinų švenčių. Paplitęs įsitikinimas, kad būtina sulaukti dvyliktos valandos, kitaip atėję metai bus nesėkmingi.

Naujųjų metų atėjimas pagal Grigaliaus kalendorių, kuris naudojamas daugumoje pasaulio šalių, švenčiamas sausio 1 d. Tačiau ne visur yra taip. Kai kuriuose kraštuose ar religijose Naujieji švenčiami kovo, balandžio ar rugsėjo mėnesiais. Pavyzdžiui, kinai Naujuosius pasitinka pagal Mėnulio kalendorių, ir tai paprastai būna laikotarpyje nuo sausio 21 d. iki vasario 20 d. Tuo tarpu Antikinėje Romoje Naujuosius būdavo įprasta švęsti kovo 1 d.

 

Lietuva

Apie šiandienos Naujųjų sutikimo tradicijas turbūt neverta kalbėti. Tačiau reiktų prisiminti, jog senovėje Lietuvos kaimuose per Naujuosius būdavo įprasta spėti orus: sniegas pirmąją metų dieną reiškė blogus orus ištisus metus, tuo tarpu giedra žadėdavo gerą derlių. Žvaigždėta ir giedra Naujųjų naktis reiškė gražią vasarą, o rūkas simbolizavo ligas ir blogus metus. Būdavo sakoma, koks būsi pirmąją metų dieną, toks liksi ir visus metus, tad Naujųjų rytą ilgai miegoti būdavo negerai – tingus būsi ištisus metus.

 

Ispanija

Senųjų metų išlydėjimo šventę ispanai pradeda tradicine šeimos vakariene. Laikrodžiui mušant dvylika reikia suvalgyti dvylika vynuogių. Po dvyliktos valandos prasideda dar didesnės linksmybės: einama pas draugus, kaimynus su sangrijos taure bei vaišių lėkšte. Šventė tęsiasi iki paryčių: ispanai, vakarą pradėję vienoje vietoje, rytą neretai atsiduria kitame miesto gale.

 

ispanu-vynuoges.jpg

 

Meksika

Šioje šalyje per Naujuosius įprasta namus puošti Lietuvos vėliavos spalvomis! Tik raudona spalva čia reiškia meilę ir geresnį gyvenimą, geltona – geresnes darbo sąlygas, žalia – geresnę finansinę padėtį. Be to, balta spalva simbolizuoja geresnę sveikatą.  Meksikiečiai ant popieriaus lapo tradiciškai surašo visus blogus dalykus, nutikusius senaisiais metais, ir prieš pat vidurnaktį šį raštą sudegina, taip siekdami atsikratyti visų blogybių.

 

Brazilija

Brazilijoje Naujųjų naktis – tai oficiali vasaros atostogų sezono pradžia! Brazilai įsitikinę, kad žymiajame Rio de Žaneiro Kopakabanos paplūdimyje galima išvysti įspūdingiausius fejerverkus visame pasaulyje. Šioje šalyje tikima, jog balta spalva atneš sėkmę kitais metais, dėl to Naujųjų metų naktį įprasta rengtis baltai.

 

Austrija

Austrijoje Naujųjų metų naktis paprastai švenčiama draugų ir artimųjų tarpe. Virdurnaktį dauguma televizijos kanalų ir radijo stočių transliuoja Vienos Šv. Stepono katedros varpo dūžius, po kurių seka Johano Štrauso „Žydrojo Dunojaus“ melodija bei fejerverkai. Be to, Austrijoje paskutiniąją metų naktį išlikusi tradicija burtis likimą: virš žvakės liepsnos šaukšte lydomos alavinės figūrėlės. Lydinys išpilamas į specialią lėkštutę, o iš susidariusios figūros sprendžiama, kas laukia kitais metais. Geras ženklas, jei lydinio forma primena saulę ar smailą kepurę. Žiedo ar širdies forma simbolizuoja vedybas. Beje, ši tradicija gyvuoja ir Vokietijoje.

 

Škotija

Naujųjų metų šventė Škotijoje vadinama Hogmanay. Nuo seno būdavo įprasta uždegti deguto statines ir jas ridenti gatvėmis. Ši tradicija simbolizuoja senųjų metų, o kartu ir visų blogybių pabaigą. Bene visiems gerai žinoma tradicinė škotų daina Auld Lang Syne (Seni geri laikai), kuri yra dainuojama per Naujuosius. Be abejo, Naujųjų sutikimas neapsieina be tradicinio škotiško viskio.

 

Airija

Pasitinkant Naujuosius metus Airijoje būdavo tikima nepaprasta amalo galia. Vienišoms moterims patariama amalo šakelę pasidėti po pagalve, kad susapnuotų būsimą sutuoktinį. Taip pat buvo tikima, jog Naujųjų metų naktį pučiantis vėjas iš vakarų atneš sėkmę, o iš rytų – sunkius metus.

 

Graikija

Graikijoje dovanas draugams ir artimiesiems įprasta įteikti ne per Kalėdas, o per Naujuosius metus. Naujųjų metų diena šioje šalyje yra skirta Šv. Bazilijui, tradiciškai kepamas Šv. Bazilijaus pyragas, kuriame įkepama moneta, nešanti sėkmę jį radusiajam.

 

fejerverkai.jpg

 

Italija

Seniau Italijoje Naujųjų metų naktį buvo įprasta atsikratyti senais, nebereikalingais daiktais paprasčiausiai išmetant juos pro langą. Vis dėlto reikia pripažinti, jog ši tradicija jau gerokai apmirusi – bet dėl to tik saugiau vaikščioti gatvėmis!

 

Čekija

Čekijoje Naujųjų metų išvakarės vadinamos Silvestr – tai viena triukšmingiausių metų švenčių. Fejerverkai į orą pradedami leisti jau apie vidurdienį, o artėjant vidurnakčiui, jų vis dažnėja, kol pasiekiama kulminacija.

 

Danija

Danijoje Naujųjų sutikimas neatsiejamas nuo senų indų daužymo. Ištisus metus danai kaupia pasenusius, nebereikalingus indus, o Naujųjų išvakarėse sviedžia juos į draugų ir kaimynų duris! Kuo daugiau prie durų sudaužytų indų, vadinasi tuo daugiau draugų turi.

 

Islandija

Islandai Naujuosius pasitinka itin triukšmingai – šią naktį ne tik pokši fejerverkai, bet ir kuriami laužai, aplink kuriuos šoka mitinės būtybės – elfai, troliai.

 

Japonija

Budistų šventyklose Naujųjų metų naktį varpai skamba net 108 kartus – šis skaičius simbolizuoja 108 žmogiškųjų nuodėmių atsikratymą. Varpų skambesį lydi žmonių juokas – tiek nuoširdus, tiek ir dirbtinas. Be to, Naujųjų išvakarėse ypatingas dėmesys teikiamas namų tvarkymui. Taip pat prieš Naujuosius paprastai prigaminama tiek valgių, kad užtektų iki pat sausio 4 d.

 

Puerto Rikas

Šioje šalyje per Naujuosius gatvėmis patartina vaikščioti itin atsargiai, kadangi čia išlikusi tradicija pro langus pilti vandens kibirus. Tokiu būdu atsikratoma blogio jėgų.

 

Suomija

Ši šalis ne veltui garsėja savo saunos kultūra: net ir Naujųjų išvakarėse, prieš sėdant prie šventinio stalo Suomijoje įprasta gerai išsikaitinti saunoje ir nuplauti visus praėjusių metų vargus.

 

suomiu-pirtis.JPG

 

Filipinai

Filipinų gyventojai tiki, kad Naujųjų metų naktį dėvimi taškuoti rūbai ir valgomi apvalūs vaisiai atneša sėkmę ir turtus. Be to, norėdami pagerinti savo finansinę padėtį filipiniečiai laikrodžiui mušant dvylika meta monetą.

 

Malta

Per Naujuosius Maltoje įprasta namų slenksčius pašlakstyti žaliosios citrinos (laimo) sultimis. Šis paprotys reiškia sėkmingą pradžią ir apsivalymą. Maltiečių vaikai per Naujuosius metus sulaukia dovanų.

 

Ekvadoras

Šioje šalyje per Naujuosius įprasta gaminti figūras iš popieriaus, šiaudų, senų rūbų ir kt. Dažniausiai šios figūros atspindi senųjų metų įvykius ir primena politikus ar kitas įžymybes. Vidurnaktį šios figūros yra sudeginamos – tai simbolizuoja senųjų metų pabaigą ir Naujųjų pradžią.

 

Kinija

Naujieji metai – viena svarbiausių švenčių Kinijoje. Tačiau ši šventė turi ne tik savitas tradicijas, bet ir kitą datą – kinų naujieji metai paprastai švenčiami laikotarpyje nuo sausio 21 d. iki vasario 20 d. Per Naujuosius įprasta puoštis raudona spalva, susitvarkyti namus, šventės metu valgoma šventinė vakarienė. Šventė paprastai trunka net 15 dienų – paskutinioji iš jų vadinama Žibintų diena, kuomet įprasta įžiebti popierinius žibintus. 

 

kinu-naujieji-metai.jpg


Taip pat skaitykite:

Kinų naujieji metai