Kultūriniai vedybų ypatumai: nuo nuotakų pagrobimo iki draudimo tuštintis

Autorius: Bazilė Jezukevičiūtė | Kelionių manija , 2011, Vasario 11d.

Kiekviena tauta turi daugybę įvairių tradicijų, susijusių su santuoka. Kai kurios iš jų vienija skirtinguose žemynuose gyvenančius žmones, tačiau kai kurios – svetimais verčia pasijusti gretimais gyvenančius kaimynus. kelioniumanija.lt dalinasi keliomis išskirtinėmis pasaulio tautų tradicijomis.

 

Čečėnų ir romų praktikuojamas nuotakos pagrobimas

Nusižiūrėjęs geidžiamą merginą, Čečėnijos vyras nesibodi jos pagrobti gatvėje vidury dienos. Į automobilį kišamos ir visa gerkle klykiančios moterys čia nieko nebestebina. Praėjusiais metais Didžiosios Britanijos nacionalinio transliuotojo BBC sukurtame dokumentiniame filme teigiama, kad Čečėnijoje viena iš penkių santuokų pradedama pagrobus nuotaką. Dažnai kito pasirinkimo, kaip tik atsiduoti likimui ir ištekėti už jas pagrobusių vyrų, čečėnės neturi. Jos žino, kad kitu atveju bus suteršta šeimos garbė ir siekiama kraujo keršto.

Nuotakų grobimą draudžia ne tik Rusijos įstatymai, bet ir smerkia Koranas. Nepaisant to, per pastaruosius kelerius metus nuotakų pagrobimo atvejų Čečėnijoje akivaizdžiai padaugėjo. Norėdamas užkirsti kelią šiai tradicijai, Čečėnijos respublikos prezidentas Ramzanas Kadirovas ne tik paskelbė nuotakų grobimo tradiciją antiislamiška, bet ir numatytė 1 mln. rublių baudą už jos praktikavimą. Tačiau apžvalgininkai abejoja, ar piniginė bauda atgrasins čečėnus nuo minėtos tradicijos laikymosi.

Nuotakas grobia ir po visą pasaulį išsibarsčiusios romų bendruomenės. Pagal jų tradicijas, merginą pagrobęs ir kelias dienas savo žinioje ją laikęs romas tampa oficialiu merginos vyru. Šios tradicijos ištakos – išskaičiavimas. Pagrobus nuotaką, jos nereikia išpirkinėti iš tėvų. Tradicija gyva iki šių dienų – romės susitaikė su chloroformo buteliukais jas užpuldinėjančiais vyrais, tampančiais jų oficialiais gyvenimo partneriais. Kita vertus, šia tradicija neretai pasinaudoja įsimylėjėliai, kurių santuokai dėl vienokių ar kitokių priežasčių prieštarauja jų artimieji. Nenorėdami išsiskirti, įsimylėjėliai kartu pabėga ir tuomet jų tėvai neturi kitos išeities, kaip tik pripažinti santuoką.

 

Mauritanijos storėjimo fermos

Mauritanijoje tikima, kad tam, jog mergina būtų graži ir ją norėtų kas nors vesti, ji turinti būti stambi. Apkūni mergina ir moteris šioje šalyje laikoma grožio ir turto simboliu, tuo tarpu lieknos merginos kaltinamos gėdos užtraukimu savo šeimai. Neva būdama liekna mergina tarsi parodo, kad šeima nesugeba ja pasirūpinti ir kad jos šeima nėra turtinga. Šis gėdos jausmas iki šių dienų leido gyvuoti leblouh praktikai – priverstiniam merginų nutukinimui.

Šiam procesui įkurtos Mauritanijos storėjimo fermos, į kurias dar visai mažos mergaitės siunčiamos tam, kad priaugtų svorio ir neva taip taptų patrauklesnės bei greičiau ištekėtų. Storėjimo fermose jos  per prievartą verčiamos suvalgyti vežimą maisto per dieną, kuriame gali būti keli kilogramai sorų grūdų ir net 15 litrų kupranugario pieno. Nevyriausybinės organizacijos skelbia, kad pastaruoju metu merginų nutukinimo praktika tampa vis pavojingesnė, mat neretai vietoj kupranugarių pieno naudojami chemikalai, skirti gyvuliams tukinti. Tai, ką išvemia, merginos priverčiamos ir vėl suvalgyti. Atsisakančios paklusti šiai tradicijai, yra kankinamos.

CNN duomenimis, 2007 metais Mauritanijos miestuose per prievartą buvo nutukinta 7 proc. čia gyvenusių merginų. Tačiau kaimuose šis procentas stulbinantis – 75 proc. Nors pastaruoju metu siekiama atkreipti dėmesį į šią žiaurią praktiką ir ją nutraukti, argumentuojant, kad ilgainiui ši tradicija sukelia siaubingų pasekmių moterims, kaip antai nebegalėjimas pajudėti, diabetas, hipertenzija ir pan., tačiau net ir tos moterys, kurios savo kailiu patyrė, ką reiškia būti per prievartą nutukintai, neretai išsiunčia į storėjimo fermas savo dukras.

 

Sigheh – laikinosios santuokos Irane

Islamo šiitų tikėjimas, kuris yra pagrindinė Irano religija, leidžia vyrams ir moterims tuoktis ne visam gyvenimui, bet sutartam laikui – kelioms dienoms, savaitei, mėnesiams ar metams. Pasibaigus numatytam laikui, santuoka netenka galios, tačiau, vyro pageidavimu, gali būti atnaujinta. Irane vyrai daugiausia gali turėti keturias nuolatines žmonas, tuo tarpu laikinųjų žmonų skaičius neribojamas. Savo ruožtu moterys vienu metu gali būti ištekėjusios tik už vieno vyro.

Sudarant laikinąją santuoką,vyras ir moteris susitaria dėl santuokos trukmės ir moteriai sumokamos kompensacijos. Šiam susitarimui sudaryti nei liudininkų, nei registracija nereikalinga. Laikinosios santuokos šalininkai akcentuoja, esą ji yra priemonė prostitucijai suvaldyti, visgi išsilavinę viduriniosios klasės iraniečiai tokiai praktikai nepritaria. Dažniausiai laikinosioms santuokoms ryžtasi našlės ir išsiskyrusios moterys.

 

Prieš vestuves – jokio tuštinimosi

Kai kuriuose Malaizijos kaimuose gyvenančioms gentims pirmoji vestuvių diena virsta tikru pragaru. Susituokusi pora 72 valandas, t.y. tris dienas ir tris naktis, negali tuštintis. Šių genčių atstovai tiki, kad jaunavedžiams išlaikius tokį išbandymą, jų laukia ilgas ir laimingas gyvenimas, daug ir sveikų vaikų. Todėl tam, kad jaunieji išlaikytų šį išbandymą, uždarytus namuose juos prižiūri šeimos nariai, pasirūpinantys, kad jaunieji ne tik nė kąsnio maisto į burną neįsidėtų, bet ir nė lašelio vandens neišgertų.