Kultūros sostinių margumynas

Autorius: Kelionių manija , 2011, Sausio 05d.

Daug vilčių – mažai naudos. Būtent tokia nuomonė įsivyravusi daugelio lietuvių tarpe po 2009-ųjų metų, kuomet mūsų sostinė Vilnius buvo tituluotas Europos kultūros sostine. Požiūriai į kultūros sostinės rinkimus, deja, labai skiriasi.

Viena vertus, kultūros sostinės titulas įpareigoja tam tikrą tituluotąjį miestą surengti žymiai daugiau kultūrinių renginių ir tikėtis susidėmėjusių turistų antplūdžio. Kita vertus, derėtų sau užduoti keletą klausimų. Ar tikrai visi gerai žinome, kokie miestai šiemet didžiuojasi kultūros sostinės vardu? Ar susiviliojame tų miestų siūlomomis margomis kultūros programomis ir gausybe renginių? Kiek iš Europos kultūros sostinių esame aplankę? Ar šis titulas iš tiesų toks svarbus, kad trūks plyš lėktume į išrinktąjį miestą?

Šiemetines Europos kultūros sostines, matyt, išvardytų nemažai lietuvių. Taip yra dėl to, kad viena iš jų, Talinas, toks artimas mūsų šaliai istorine, kultūrine ir politine prasme. Tačiau iki 2009-ųjų apskritai turbūt tik nedaugelis žinojo apie tokią praktiką – suteikti kultūros sostinės titulą. Be to, pasaulyje renkamos ir kitokios kultūros sostinės, ne tik Europos. Taip pat yra skelbiamos ir Arabų kultūros sostinės, Islamo kultūros sostinės, Amerikos kultūros sostinės, Knygų kultūros sostinės ir kt.

 

Europos kultūros sostinė

Šiemet šį titulą turi du miestai: Estijos sostinė Talinas ir Suomijos miestas Turku. Įdomu tai, jog abi kultūros sostinės įsikūrę ne taip jau toli viena nuo kitos. Turku – pirmoji šalies sostinė ir vienas seniausių miestų Suomijoje, skaičiuojantis beveik 800 metų istoriją. Ilgą laiką Turku buvo didžiausias Suomijos miestas, tačiau vėliau jį pralenkė Helsinkis.

turku.jpg

 

Talinas miesto gyventojams bei svečiams šiemet planuoja pasiūlyti apie 7000 kultūros renginių, kurių tema „Pajūrio istorijos“. Renginių tarpe ne tik literatūros, teatro, audiovizualinio bei vaizduojamojo meno, sporto, dizaino srities renginiai, bet ir didžiulės šventės, tokios kaip Dainų šventė, Talino jūros dienos ir kt.

talinas.jpg

 

Arabų kultūros sostinė

Arabų Lygos iniciatyva su UNESCO organizacijos žinia kasmet išrenkama Arabų kultūros sostinė. Tuo stengiamasi skatinti Arabų kultūros pažinimą ir bendradarbiavimą Arabų regione. Šiemet Arabų kultūros sostine paskelbtas Surto (Sirt) miestas Libijoje. Nors Surtas ir nėra Libijos sostinė, šiame Viduržemio jūros pakrantėje esančiame mieste įsikūrę keletas svarbių valdžios institucijų.

 

Islamo kultūros sostinė

Islamo kultūros sostines renka ISESCO organizacija. Šiemet Islamo kultūros sostinės titulą gavo Tlemceno miestas, esantis Alžyro šiaurės vakaruose. Miestą įkūrė romėnai IV a., o dabar tai – svarbi Alžyro turizmo traukos vietovė, kurioje persipynusios arabų, berberų, Andalūzijos, prancūzų kultūros.

 

Amerikos kultūros sostinė

Amerikos kultūros sostinės rinkimus kuruoja Amerikos valstybių organizacija. 2011-ųjų Amerikos kultūros sostine tapo Ekvadoro sostinė Kitas (Quito). Miestas buvo įkurtas XVI a. senovinio inkų miesto griuvėsių vietoje. Kitas, kartu su Lenkijos miestu Krokuva, buvo pirmieji miestai, kurie 1978 m. buvo paskelbti Pasaulio kultūros paveldo vietovėmis.

 

Pasaulio knygų kultūros sostinė

Šį titulą suteikia trys kompetentingos profesinės asociacijos knygų leidybos srityje kartu su UNESCO organizacija. Šiemet pasaulio knygų kultūros sostine tapo Buenos Airės.

buenos-aires.jpg