Kur ieškoti Pragaro vartų?

Autorius: Kelionių manija , 2010, Lapkričio 02d.

Pasaulyje yra ne viena vieta, praminta skambiu vardu „Pragaro vartai“. Dažniausiai šios vietos – tai neįprasti geologiniai dariniai, įvairiais laikotarpiais kėlę baimę ir pagarbą. Šiuo vardu pramintos vulkaninės zonos, olos, tarpekliai, smegduobės ar net upės. Vardijame keletą žymiausių „Pragaro vartų“.

Islandija

Matyt, ne veltui vienas aktyviausių Islandijos ugnikalnių Hekla kadaise buvo pramintas „vartais į pragarą“. Vien tik Islandijos valstybės gyvavimo laikotarpiu šis ugnikalnis buvo išsiveržęs apie 20 kartų. Paskutinį sykį 2000 m. išsiveržęs ugnikalnis stūkso salos pietvakariuose ir priklauso 40 km ilgio ugnikalnių grandinei. 1491 m aukščio ugnikalnio papėdėje plyti lavos laukai.

hekla-islandija.jpg


Kanada

Kanados Britų Kolumbijos provincijoje Pragaro vartais praminta siaura srauni Freizerio upės protaka Freizerio kanjone. Šių Pragaro vartų, kuriuos tarsi įrėmina į 152 m aukštį kylančios granitinės uolos, plotis siekia 35 m, o lankytojų atrakcijai virš srauniosios upės nutiestas kabamasis tiltas. Pragaro vartų debitas – 15 tūkst. m³/s. Pavasarį, kuomet vandens srautas yra didžiausias, pro šį palyginti siaurą tarpeklį prateka dvigubai daugiau vandens lyginant su Niagaros kriokliais.

pragaro-vartai-kanada.jpg


Turkmėnija

Turkmėnijoje, didžiulėje Karakumų dykumoje, netoli Dervazos gyvenvietės, stūksantys Pragaro vartai – tai maždaug 70 m pločio ir 20 m gylio duobė, kuri liepsnoja jau beveik 40 metų. Šią degančią duobę suformavo ne tik gamta – čia neapsieita be žmogaus įsikišimo. Maždaug prieš 40 metų kasinėjimų metu buvo aptikti gamtinių dujų klodai. Atsivėrusi ertmė ėmė skleisti nuodingus garus, tad siekiant sumažinti jų neigiamą poveikį aplinkinėms gyvenvietėms, dujos buvo uždegtos. Deja, kraterio skleidžiamos dujos tebedega iki šiol.

pragaro-vartai-turkmenija.jpg


Italija

Sicillijos saloje esantis Etnos ugnikalnis – vienas didžiausių pasaulyje veikiančių ugnikalnių ir aukščiausias ugnikalnis Europoje (3320 m). Senovės romėnai tikėjo, jog Etnos kalne yra ugnies dievo Vulkano kalvė, o viduramžiais šis ugnikalnis buvo laikomas vartais į pragarą. Ugnikalnio apylinkėse plyti lavos laukai, užkloti pelenų sluoksniu, kur ne kur matosi garuojantys plyšiai. Kalno viršuje vėjas pusto pelenus, ore tvyro sieros ir pavojaus kvapas. Nepaisant to, šis ugnikalnis yra viena iš populiariausių lankytinų vietų Sicilijoje. Kopiant į Etną verta pasirūpinti tinkamu apavu, mat žemė čia daug kur yra karšta.

etna-1.jpg


Gvatemala

Šią vasarą Gvatemalos mieste (Ciudad de Guatemala) atsivėrė neįtikėtino dydžio ir gylio smegduobė, praminta „vartais į pragarą“. Šios smegduobės, pasiglemžusios ne tik visą dviejų gatvių sankryžą, bet ir greta stovinčius namus, priežastis – požeminiai vandenys, išplovę gruntą. Smegduobės gylis siekia 30 aukštų namo aukštį, o plotis – apie 18 m.

pragaro-vartai-gvatemala.jpg 


Kenija

Kenijoje prie Naivašos ežero įkurtas Pragaro vartų nacionalinis parkas. Nors šiame parke, kaip ir kituose Kenijos nacionaliniuose parkuose, apstu įdomių gyvūnų ir augalų, tačiau taip pat čia galima išvysti ir Pragaro vartus – tai siauras plyšys, suformuotas priešistorinio ežero aukštose uolose. Taipogi šiame nacionaliniame parke trykšta karštosios versmės ir geizeriai.

pragaro-vartai-kenija.jpg