Meksikoje baigtas formuoti povandeninis skulptūrų parkas

Autorius: Xteam.lt , 2010, Spalio 14d.

Netoli Kankuno miesto Meksikoje baigtas formuoti povandeninis skulptūrų parkas. Pagrindinis uždavinys- apsaugoti sparčiai nykstančius koralinius rifus. Idėja priklauso britų skulptoriui Jason de Caires Taylor, kuris sukūrė natūralaus dydžio žmonių skulptūras. Jos pagamintos iš medžiagų, skatinančių natūralų koralų augimą. Skulptūros taps natūraliais namais ir apsauga povandeninei faunai.

Šalia Kankuno esančios Mujeres salos koralinius rifus, kur atidarytas parkas, kasmet aplanko per pusę milijono turistų. Viena pirmųjų skuptūrų į jūros gelmes panardinta dar praėjusių metų lapkritį ir pavadinta „Man on Fire“ (Degantis žmogus). Joje išgręžtos 75 skylės, kuriose įsodinti koralai. Sužydėję, jie puikiai pirsitaikė prie naujos aplinkos.

36 metų menininkas skulptūras pradėjo kurti dar 2006 metais. Viso jų yra net 400. Nuleisti jas į jūros dugną, pritvirtinti- nemenkas darbas. Tai didžiausias iki šiol panašaus pobūdžio projektas ir drąsus žingsnis, kurio pagrindinė mintis- darnus gamtos ir žmogaus tarpusavio ryšys.

Visoms skulptūroms, kurios pagamintos iš ypatingos rūšies cemento, pabaigti ir panardinti prireikė metų. Šis cementas yra 10 kartų tvirtesnis nei įprastas, jo PH yra neutralus, o sudėtis labai panaši į koralų. Tai pagrindinės sąlygos, kurių reikia koralams įsitvirtinti ir augti. Skulptūros sutvirtintos stiklo pluoštu, kurio savybės panašios į akmens.

Skulptūros prigręžtos prie uolėto jūros dugno. Kartu jos sveria 120 tonų. Tikimasi, kad skulptūrų parkas atlaikys uraganus bei audras, dažnus šiame regione, gyvuos ir augins koralus ilgus metus.

Skulptūros buvo gaminamos keliasdešimt kilometrų nuo Kankuno. Tame procese, kuriam vadovavo Jason de Caires Taylor, dalyvavo dar keliolika menininkų. Vėliau jos buvo suskirstytos grupėmis ir pradėjo ilgą kelionę į jūros dugną. Atgabentos į uostą, skulptūros buvo pakraunamos į baržą ir plukdomos į nardinimo vietą. Milžiniškų kranų ir narų pagalba nuleidžiamos į numatytas vietas ir tvirtinamos jūros dugne.

Unikalų parką gali aplankyti nardymo mėgėjai, o esant geram apšvietimui, skulptūros matomos ir iš vandens paviršiaus.

Projektas pavadintas Museo Subacuático de Arte (MUSA). Parkas oficialiai bus atidarytas lapkričio 27 dieną prieš Kankune prasidėsiančią Jungtinių Tautų konferenciją, skirtą klimato kaitai.

logo-xteam.jpg

Lankytinos vietos