Nefertitės biustui padarytas rimtas "makiažas"

Autorius: "Reuters"-BNS , 2009, Kovo 30d.

Berlynas, kovo 31 d. („Reuters“-BNS). Grožio etalonu laikoma senovės Egipto karalienė tikrame gyvenime galėjo ir nebūti tokia didelė gražuolė, antradienį pranešė Vokietijos mokslininkai. Subtiliai iškaltas veidas kalkakmenio skulptūroje, kuri sudaro garsiojo Nefertitės biusto pagrindą, rado, kad karališkasis skulptorius anais laikais galėjo išlyginti raukšles aplink burną ir ištiesinti nosį, kad „Nilo gražuolė“ atrodytų geriau nei iš tikrųjų.

Minimas Nefertitės biustas Egipte buvo rastas 1912 metais, al Amarnoje – neilgai gyvavusioje Nefertitės vyro, faraono Echnatono sostinėje. Dabar jis saugomas Berlyno Senajame muziejuje. „Gali būti, kad šis Nefertitės biustas buvo užsakytas (galbūt paties Echnatono) Nefertitei pagal jo asmeninį suvokimą pavaizduoti“, – žurnale „Radiology“ rašo Berlyno Vaizdo mokslo instituto direktorius Alexanderas Huppertzas (Aleksandras Hupercas) ir jo kolegos.

50 cm aukščio biustą, kurį kasinėjimų metu rado vokiečių archeologas Ludwigas Borchardtas (Liudvigas Borchartas), sudaro kalkakmenio skulptūra, padengta įvairaus storio stiuko sluoksniais. Pirmą kartą kompiuterinės tomografijos metodu šis biustas buvo ištirtas 1992 metais, bet patobulėjus technologijoms A.Huppertzas ir jo kolegos dabar galėjo pažvelgti giliau į tą kūrinį.

Jų analizė rodo, kad, palyginti su išoriniu stiuko veidu, vidiniame veide skruostikauliai ne tokie išsišovę, ant nosies gūbrio yra nedidelis nelygumas, aplink burną – raukšlės, o vokų kampai ne tokie įdubę. Pakeitimai tikriausiai buvo padaryti siekiant, kad karalienės atvaizdas labiau atitiktų ano meto grožio idealą, sako mokslininkai.

„Ant pečių, žemutinių biusto paviršių ir karūnos nugarinėje pusėje buvo rasta skirtingų, paviršiui lygiagrečių įtrūkimų“, – rašoma straipsnyje. Nuo pat pirmojo viešo pademonstravimo 1923-aisiais šios 3,3 tūkst. metų senumo skulptūros linijų simetrijos tikslumas ir dailiai iškalti bruožai žavėjo tūkstančius žmonių visame pasaulyje.

Egipto pareigūnai Nefertitės biustą, Britų muziejuje Londone saugomą Rozetės akmenį ir dar tris užsienyje esančias istorines vertybes, tarpininkaujant Jungtinių Tautų organizacijai UNESCO siekia sugrąžinti į Egiptą.

 

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.